Prisjećanje

U Delnicama obilježili osnivanje 138. brigade te oslobađanje vojarne i vojnih skladišta

Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Akcijom oslobađanja vojarne i skladišta osigurana je ogromna količina oružja i streljiva što je bitno utjecalo na daljnji tijek Domovinskog rata



Svečanom akademijom u Radničkom domu u Delnicama danas su obiježena za povijest Gorskog kotara i Domovinskog rata značajne obljetnice – osnivanja 138. brigade HV-a (28. listopada 1991.) te oslobađanje delničke vojarne i vojnih skladišta (5. studenog 1991. godine).


Dobro osmišljeno prisjećanje nije, kako to nažalost zna biti, proteklo samo u hvalospjevima prošlosti, već je u sebi sadržavalo iznimno vrijednu edukativnu notu te vrlo vrijednu stratešku procjenu tadašnjih ratnih zbivanja.


Naime, dana 5. studenog. 1991. godine, snage hrvatske policije i pripadnici 138. brigade HV-Goranski risovi, na čelu sa pripadnicima Jedinice za posebne zadatke MUP-a RH Lučko, napali su delnički JNA vojni kompleks, skladišta Velebit (V1, V2 i V3) i tadašnju kasarnu “Zdenko Petranović–Jastreb”.




Nakon dramatičnih događanja osvojena je vojarna, kao i velika vojna skladišta. Tom akcijom osigurana je ogromna količina oružja i streljiva što je bitno utjecalo na daljnji tijek Domovinskog rata.


O svemu tome na današnjoj su svečanosti svjedočili brojni gosti i uzvanici te, što je posebno bitno, učenici Srednje škole Delnice koji su o povijesti naučiti mogli od ljudi koji su bili dio tih za povijest suvremene Hrvatske bitnih trenutaka.



Sve njih pozdravila je delnička gradonačelnica Katarina Mihelčić istaknuvši kako sve veći broj proučavatelja povijesti Domovinskog rata ističe značaj delničke akcije oslobađanja vojnih skladišta te posjetivši na riječi admirala Domazeta koji je pri jednoj od prethodnih proslava rekao kako je tom akcijom spašen obraz ovog kraja jer zahvaljujući njoj niti jedan metak s ovog područja neprijateljska JNA vojska nije mogla koristiti, a s osvojemim oružjem i streljivom naoružane su hrvatske postrojbe.


Čestike domaćinima uputio je u ime primorsko-goranskog župana njegov izaslanik Goran Petrc, a izaslanik ministra obrane Tome Medveda, Dragutin Repinc,istaknuo je činjenicu kako su “Goranski risovi” nepunih sedam dana nakon osnivanja brigade, uz policijske snage i pripanike ATJ Lučko, sudjelovale u iznimno važnoj akciji oslobađanja vojarne i brojnih vojnih skladišta.


Detaljnije je potom o tim danima govorio izaslanik predjednika RH Zorana Milanovića, počasni brigadni general Miljenko Balen – ratni zapovjednik 138. brigade HV-a – napomenuvši kako je ogromna količina osvojenog oružja i streljiva od oko 6 tona tijekom dva dana uz veliku pomoć domicilnog stanovništva i brojnih udruga natovarena na 700 šlepera koji su upućeni prema ratištima na kojima su u tom trenutku borci hrvatskih postrojbi imali premalo oružja i streljiva.


– To je bio trenutak kad se svim našim braniteljima bitno podigao i moral. To je bila akcija nakon koje su hrvatske vojne snage bilježile uglavnom pobjede – rekao je Balen, a o tim je danima s iskustvom proživljenog progovorio i brigadni general Perica Turalija, izaslanik ministra obrane Maria Banožića.


– Plan je bio osvojiti oružje i streljivo kojim ćemo pojačati mogućnosti obrane te stvoriti potom takvo stanje da možemo krenuti i u napad. Upravo to se i dogodilo, a efekti te delničke akcije bli su višestruki.


Sa 600 tona osvojenog vojnog materijala došli smo do oružja za čak dvije brigade te bitno ojačali sve naše vojne snage, a uz to vijest o osvajanu vojarne i vojnih skladišta u Delnicama odjeknula je svim bojišnicama Hrvatske te Bosne i Hercegovine jasno pokazavši svim hrvatskim vojnicima da JNA nije nepobjediva te da se uz dobru organizaciju, hrabrost i ljubav prema domovini može nadvladati – rekao je Turalija nazvavši ovu akciju jednom od prekretnica u Domovinskom ratu.



Iako su sjećanja sudionika bila iznimno vrijedna, najveći aplauz zasluženo je stekao Ante Nazor, direktor Hrvatskog memorijalnog dokumentarnog centra Domovinskog rata, koji je u četrdesetak minuta iznio genezu srpskih stremljenja prema hrvatskim područjima koja sežu još u doba 19, posebo prvog dijela dvadesetog stoljeća, obradio zbivanja koja su dovela do rata početkom devedesetih te pojasnio okvire Domovinskog rata koji je do trenutka osvajanja oružja i streljiva u delničkoj vojno-redarastvenoj akciji bio za hrvatsku stranu vrlo neizvjestan.


– Činjenica je da su hrvatske postrojbe tada dobile naoružanje kojim su se mogle i braniti i napadati te se dio tog naoružanja koristio sve sve do kraja rata.


Do tog trenutka, po izvještaju upućenom tih dana predsjedniku Tuđmanu, hrvatske su postrjobe imale oružja i streljiva za svega 14 dana borbe. Osvajanje vojnih skladišta u Delnicama te je odnose promjenilo – zaključio je Nazor.


Hegemonističku i imperijalističku politiku Srbije koja je političkim igrama i ratom željale sve Srbe u jednoj državi, istaknuo je Nazor, nisu prihvaćali svi Srbi.


– Još 1996. godine predsjednik Tuđman rekao je kako je u postrojbama Hrvatske vojske koja se borila za slobodu i samostalnost bilo pripadnika svih nacionalnih manjina, a Srba je bilo čak 9 000 tisuća. To su podaci koji se nikako ne smiju zaboraviti i koje se uvijek treba spominjati – rekao je Nazor


Završni čin višednevnih obilježavanja spomenutih datuma dogodit će se sutra nizom simboličnih trenutaka – vatrogasna sirena ujutro u 7 sati podsjetit će na zbivanja koja su se odvijala pred 31 godinu, a potom će u poslijepodnevnim satima najprije u 16.30 na Gradskom groblju u Delnicama biti zapaljene svijeće kod križa, da bi potom u 17 sati u crkvi Sv. Ivana Krstitelja bila održana misa za Domovinu.