Švicarska darovnica

Stižu milijuni iz Švicarske: Kreće projekt nove vodoopskrbe Mrkoplja, Skrada i Lokava

Branko Podgornik

Projekti se provode do kraja 2024. godine, a u srijedu bi švicarski veleposlanik i hrvatski dužnosnici trebali obići gradilišta u Gorskom kotaru koja se financiraju darovnicom prijateljske zemlje



ZAGREB – Švicarska je odlučila nastaviti pomagati Hrvatsku u poboljšavanju života njezinih ljudi, pa su Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije i švicarsko Veleposlanstvo u našoj zemlji potpisali okvirni sporazum za drugi švicarski financijski doprinos Hrvatskoj.


Švicarska će našoj zemlji darovati još 45,7 milijuna franaka koji će se trošiti do 2029. godine, uglavnom za projekte vodoopskrbe i odvodnje u naseljima Gorskog kotara. Dosad je ta zemlja financijski pomogla Hrvatsku s 42,7 milijuna švicarskih franaka, što je urodilo provođenjem 11 zajedničkih projekata kojima se žele smanjiti ekonomske i socijalne nejednakosti u Hrvatskoj.


Snaga zajedništva


– Taj sporazum je odlična prilika da ojačamo odnose dviju zemalja koji su proteklih godina procvjetali, izjavio je veleposlanik Švicarske Konfederacije Urs Hammer na svečanosti na kojoj je taj dokument potpisao zajedno s Natašom Tramišak, ministricom regionalnog razvoja i fondova EU-a, u nazočnosti ministra vanjskih poslova Gordana Grlića Radmana, saborske zastupnice Majde Burić te brojnih dužnosnika iz Gorskog kotara i ostalih dijelova Hrvatske.




Sporazum pokazuje snagu našeg zajedništva zahvaljujući kojem ćemo poduprijeti projekte za povećanje kvalitete života hrvatskih građana, dodao je Hammer, ističući da mu je posebno drago što se taj sporazum potpisuje u godini u kojoj se slavi 30. obljetnica uspostavljanja diplomatskih odnosa Švicarske i Hrvatske.


– Zahvaljujući vrijednoj darovnici možemo najaviti završetak gradnje vodoopskrbnog sustava i odvodnje u Gorskom kotaru, dodala je ministrica Tramišak. Osim Delnica, Brod Moravica i Fužina, koji su dobili priliku proteklih godina, u novom ćemo razdoblju te projekte nastaviti na Mrkopalj, Skrad i Lokve. Tako ćemo imati zaokruženu cjelinu prirodnih izvora vode i njezinog očuvanja, putem gradnje novih cjevovoda, dodala je ministrica. Nositelj tih projekata bit će Hrvatske vode uz ostale državne institucije. No, ne radi se samo o donacijama Gorskom kotaru.


Brojni projekti


Švicarsko-hrvatski program suradnje odnosi se i na projekte u drugim područjima, rekla je Tramišak. Zahvaljujući programu, kaže, ojačana je znanstvena zajednica kroz projekte u suradnji sa švicarskim partnerima, a osguran je doprinos poboljšanju uvjeta za obrazovanje učenika u skladu s potrebama tržišta rada. Omogućeno je i jačanje hrvatskih malih i srednjih poduzetnika te inovacija.


– Ono novo što možemo sada najaviti jest zajedničko ulaganje u zdravstvo i socijalnu zaštitu, odnosno palijativnu skrb, u institucije i organizacije civilnog društva koje se time bave, što je također od velikog značenja za Hrvatsku, istaknula je Tramišak, zahvalivši Švicarskoj na potpori i suradnji. Ministrica je istaknula da usporedno s time Vlada ulaže sredstva za brži razvoj brdsko-planinskih i potpomognutih područja u Hrvatskoj, za koje je namijenila 470 milijuna eura. »Vodimo računa o svim našim krajevima«, naglasila je.


Zahvaljujući dosadašnjim švicarskim darovnicama u Gorskom kotaru se gradi, rekonstruira i sanira sustav vodoopskrbe u Delnicama, Fužinama i Brod Moravicama. Dogradit će se sustav javne odvodnje i sagraditi pročišćivači za otpadne vode na području Fužina i Brod Moravica. Projekte sufinanciraju hrvatske vlasti, a u tom sklopu nabavit će se specijalna vozila i oprema. Tim radovima smanjit će se operativni troškovi vodoopskrbne mreže, gubici vode u mreži i rizik onečišćenja postojećih izvora vode za piće, kaže se u Švicarsko-hrvatskom programu suradnje koji se odnosi na prijašnju darovnicu, na razdoblje od 2014. do 2024. godine.


Pristup čistoj vodi


– Projekti koji se provode do kraja 2024. utječu na desetke tisuća ljudi čiji su životi unaprijeđeni zato što njihove obitelji imaju osiguran pristup čistoj vodi ili zato što je minsko polje u blizini njihovih domova očišćeno, istaknuo je veleposlanik Hammer. Naime, Švicarska je namijenila 4,1 milijun franaka za razminiranje minski sumnjivog područja Kotar šume na području Sisačko-moslavačke županije. Tamo su dosad razminirana gotovo dva četvorna kilometra.


Prilikom potpisivanja sporazuma govorio je ministar Goran Grlić Radman kao izaslanik premijera Andreja Plenkovića, prisjetivši se godina međunarodnog priznanja Hrvatske kao države, kada je u Bernu otvoreno hrvatsko veleposlanstvo, gdje je i Grlić Radman djelovao kao diplomat. Iznimno zadovoljan razvojem hrvatsko-švicarskih odnosa, ministar vanjskih poslova je čestitao svima koji su sudjelovali u pripremanju sporazuma u povodu nove švicarske darovnice.


– Taj sporazum bit će nadogradnja dosadašnje uspješne suradnje naših zemalja, naglasio je Grlić Radman, popraćem pljeskom nazočnih.


U srijedu bi švicarski veleposlanik i hrvatski dužnosnici trebali obići gradilišta u Gorskom kotaru koja se financiraju darovnicom prijateljske zemlje.


30 godina diplomatskih odnosa

Sporazum pokazuje snagu našeg zajedništva zahvaljujući kojem ćemo poduprijeti projekte za povećanje kvalitete života hrvatskih građana, izjavio je veleposlanik Švicarske Konfederacije Urs Hammer, ističući da mu je posebno drago što se taj sporazum potpisuje u godini u kojoj se slavi 30. obljetnica uspostavljanja diplomatskih odnosa Švicarske i Hrvatske.