Sinergija turizma i poljoprivrede

Stigao novi prijedlog iz Liča. Voda iz akumulacije bi ljeti navodnjavala, a zimi zasnježivala

Marinko Krmpotić

Ljeti sve više imamo poteškoća sa sušom i visokim temperaturama, a zimi je sve očitiji i češći problem nedostatak snijega – obrazlaže svoj prijedlog Željko Mihelić



LIČ – Željko Mihelić, ugledni hrvatski poljoprivrednik koji u Ličkom polju već godinama kroz rad firme Vitek vrlo uspješno brine o uzgoju goveda i proizvodnji sijena i nekih drugih poljoprivrednih kultura, zanimljivim se prijedlogom obraća javnosti, ponajprije Primorsko-goranskoj županiji. Njegov je prijedlog istodobno vezan i uz poljoprivredu i uz turizam, a pojašnjavajući ga konkretnije, Mihelić kaže da zbog sve većih problema vezanih uz suše koje se na području Europe učestalo pojavljuju proteklih godina, smatra da je neobično važno početi raditi na dugoročnom rješavanju problema navodnjavanja poljoprivrednih površina na području cijele Hrvatske, a to znači i Primorsko-giranske županije.


Složeni projekti


– To naravno nije ni jednostavan ni jeftin projekt, ali je sigurno nešto s čime će se naša Županija morati uhvatiti u koštac u vremenima koje dolaze. Jako je pri tom dobro što postoji mogućnost financiranja takvih projekata iz EU fondova i projekata koje provodi Ministarstvo poljoprivrede RH pa i na to treba obratiti pažnju. No, kako su to izuzetno složeni projekti koje traže dugotrajne pripreme i to od prostorno-planske dokumentacije pa do same realizacije, neophodno je početi s pripremanjem projekata na vrijeme pa stoga na to i skrećem pažnju javnosti.


Pri tome mi je u prvom planu goransko područje. Naime, područje Gorskog kotara naročito je pogođeno klimatskim promjenama koje se najviše ogledaju u velikom povećanju ljetnih maksimalnih temperatura te dugotrajnim i sve češćim ljetnim sušama koje štetu najviše nanose nama koji se bavimo poljoprivredom i stočarstvom. Dodatan problem je to što je Gorski kotar smješten na krškom području koje karakterizira vrlo propusno tlo koje ima jako malo humusnog sloja, uslijed čega biljke naročito teško stradavaju od suše. Stoga bi što prije trebalo krenuti u projekt izgradnje akumulacija koje bi se ljeti koristile za navodnjavanje poljoprivrednih i onih površina koje služe za uzgoj stoke – govori Mihelić koji u izgradnji ovakvih akumulacija vidi i priliku za jedan dio goranskih turističkih aktivnosti, ponajprije onih – zimskih!


Razvoj sanjkališta




– Kao što ljeti sve češće imamo poteškoća sa sušom i visokim temperaturama, tako je i zimi sve očitiji i češći i problem nedostatak snijega nužnog za zimski turizam. Sve goranske jedinice lokalne samouprave, svaka na svom području, pokušavaju razviti turističku ponudu, a jedna od najzanimljivijih zabilježenih tijekom posljednje tri-četiri godine svakako je osmišljavanje rada niza sanjkališta koja su, po meni, prirodni izbor u unapređivanju goranske zimske turističke ponude koja se, zbog jake konkurencije, teško može temeljiti na skijalištima, ali je itekako moguća kad je riječ o sanjkalištima. Nažalost, čak i za sanjkanje znatno manje komplicirana i skupa turistička infrastruktura pati zbog sve češćeg nedostatka snijega. Baš izgradnjom ovakvih akumulacija moglo bi se pomoći tom dijelu zimskog turizma jer je sve očitije da nema budućnosti razvoja zimskog turizma bez mogućnosti umjetnog zasnježivanja.


Budući da je Primorsko-goranska županija kroz projekt izgradnje i uređenja sanjkališta i malih skijališta prepoznala taj vid turizma i za to već nekoliko godina izdvaja značajna sredstva, mislim da bi ovo mogao biti nastavak i nadogradnja tog projekta. Uz sve to, kroz izgradnju goranskih akumulacija za navodnjavanje bila bi ostvarena sinergija turizma i poljoprivrede budući da bi se voda iz akumulacija mogla koristiti ljeti za zalijevanje poljoprivrednih površina, a zimi za zasnježivanje – smatra Željko Mihelić po kojem bi što prije trebalo krenuti u projekt izgradnje akumulacija za vodu u Gorskom kotaru.