Brod na Kupi

Gorani strahuju od spalionice: Rušenje bivšeg DIP-a pokrenulo brojna nagađanja

Marinko Krmpotić

Fotografije govore o aktivnostima unutar bivšeg DIP-a/ Snimio M. KRMPOTIĆ

Fotografije govore o aktivnostima unutar bivšeg DIP-a/ Snimio M. KRMPOTIĆ

Upozoreni smo da je novi vlasnik - tvrtka HIS Slavka Hrženjaka - počeo s rušenjem dijela objekata, uz sumnju da se to ne odvija u skladu sa zakonom, što potvrđuje nalaz komunalnog redara i prijava Inspektoratu



BROD NA KUPI – Sprema li se u Brodu na Kupi, na lokaciji nekadašnjeg drvoprerađivačkog pogona, teren za spalionicu ili neko slično odlagalište otpada?


Naravno, službenih potvrda o tome nema, a priča u kojoj se spominje taj nikome drag oblik »brige o otpadu« krenula je nakon što je novi vlasnik tog prostora počeo s rušenjem dijela postojećih objekata. Na to što se zbiva upozorio nas je Mladen Juranić, nekadašnji načelnik Općine Punat, koji u Brodu na Kupi, nedaleko od nekadašnjeg drvoprerađivačkog pogona, ima prije deset godina izgrađenu lijepu drvenu kuću. Iako trenutačno, zbog zdravstvenog stanja, ne boravi u Brodu na Kupi, već na Krku, do Juranića su došle informacije kojima je odlučio posvetiti pažnju.


»Ja ne samo da imam kuću u Brodu na Kupi, već i podmirujem sve obaveze prema Gradu Delnicama, a baš u Delnicama sam i rođen. Dakle, meni je taj kraj bitan i nisam mogao ostati ravnodušan kad su mi prijatelji javili da se ruše objekti stare tvornice te da se priprema teren za izgradnju spalionice! Navodno novi vlasnik već ima jednu takvu spalionicu u Sloveniji. No, iz Slovenije mora otići pa je, kako se priča, najprije probao u Međimurju, ali je tamo naišao na odbijenicu pa sad pokušava u Brodu na Kupi. Što je od toga točno, ja ne znam, ali sam – između ostalog i stoga što sam i sam bio čelnik lokalne samouprave – dobro upozat s time da je, dođe li do rušenja postojećih objekata, potrebno za to imati građevinsku dozvolu. Shodno svemu tome obratio sam se svim postojećim lokalnim institucijama, od Grada do Policijske postaje Delnice, a dosadašnje aktivnosti pokazale su da je u najmanju ruku prekršeno nekoliko zakona«, tvrdi Juranić pokazujući i prepisku s nadležnim gradskim tijelima.


Sloveniji platio 26.000 eura kazne



 


Mladen Juranić napominje kako je lako moguće da je Gradu Delnicama već nanesena i financijskla šteta. »Po mišljenju djelatnika koji je tamo zadnji radio, iz kruga tvornice prodano je oko 300 tona materijala (željezo, aluminij, bakar, razni motori…). Kamo je išao novac od te prodaje? Je li plaćen porez? Ako nije, tko to krade državu i lokalni proračun? Sve skupa mi djeluje tako da i »na daljinu« mogu zaključiti da se u ovom slučaju nešto radi i priprema suprotno zakonu i prostorno-planskoj dokumentaciji za taj prostor«, smatra Juranić.


Naravno, pokušali smo stupiti u kontakt s gospodinom Hrženjakom, ali za sada nema nikakvih odgovora na poslani mail. Na temelju članaka dostupnih na internetu saznati se može kako Hrženjak godinama radi u Sloveniji, a dio njegovog posla vezan je i uz brigu o otpadu. Da to nije uvijek jednostavno, pokazuje i podatak iz nadležnog slovenskog ministarstva da je u posljednje tri i pol godine imao 17 prijava vezanih uz ekologiju te platio 26.000 eura kazne. Podaci vezani uz investiciju u Konjščini također spominju elektranu-toplanu na komunalni otpad. Sličnosti s Brodom na Kupi su, dakle, poprilične…

Prijava Inspektoratu


Iz te se dokumentacije vidi da su nakon njegova upita predstavnici Grada Delnica na teren poslali komunalnog redara koji je ustanovio kako se spomenute nekretnine nalaze u vlasništvu poduzeća His Donja Višnjica te da se »na predmetnoj lokaciji doista vrši uklanjanje objekata (silosi, hale sastavljene od metalne konstrukcije, stara kotlovnica). Na lokaciji su zatečena tri radnika koja su obavljala rušenje te izjavila da su zaposlenici firme Metali Rijeka. Daljnjom komunikacijom utvrđeno je da se radovi izvode bez prethodno izrađenog projekta uklanjanja građevine. Isto je utvrđeno i kroz telefonsku komunikaciju s direktorom firme HIS, Slavkom Hrženjakom. U daljnjem je postupku obavljen uvid u zakonske odredbe te je utvrđeno da je vlasnik objekata postupio protivno članku 153. stavku 1. Zakona o gradnji (»Narodne novine« br. 153/13., 20/17., 39/19., 125/19.), jer je izdao nalog za uklanjanje građevina bez projekta uklanjanja građevine i bez pisano prijavljenog početka radova na uklanjanju građevine. Nastavno na sve navedeno, ovo je tijelo 5. svibnja 2022. o predmetnim nezakonitim radnjama podnijelo prijavu Državnom inspektoratu, građevinskoj inspekciji Rijeka putem web obrasca«, piše u nalazu komunalnog redara Ilije Kezelea.


Kakva je sudbina nekadašnjeg DIP-a Brod na Kupi? / Snimio M. KRMPOTIĆ

Kakva je sudbina nekadašnjeg DIP-a Brod na Kupi? / Snimio M. KRMPOTIĆ


Termoelektrana


Svemu ovome svakako treba dodati i stavove gradonačelnice koja, nakon što je upoznata s cjelokupnom situacijom, kaže: »Gospodin Juranić nije jedini koji nam je skrenuo pažnju na spomenute aktivnosti pa stoga tražimo službene odgovore od sadašnjeg vlasnika. Naš je komunalni redar na terenu prilikom uviđaja dobio informaciju da će tu biti građena tvornica. Bilo kakva spalionica na toj lokaciji nije dozvoljena i za nešto takvo ulagač bi morao imati sve potrebne suglasnosti. Uz spalionicu, priča se i o nekoj vrsti termoelektrane ili sličnih pogona koje koriste otpad. Dakle, zasad je sve navedeno teorija, no ozbiljno smo pristupili ovoj temi, a kako bismo spriječili mogućnost bilo kakvih manipulacija, po pismenom odgovoru poduzetnika koji stoji iza cijele priče, morat ćemo pristupiti i eventualnoj zaštiti terena kroz izmjene Prostornog plana«, rekla je gradonačelnica Mihelčić.


Pitanje je, je li u radovima vezanim uz električne vodove bio obaviješten HEP / Snimio M. KRMPOTIĆ

Pitanje je, je li u radovima vezanim uz električne vodove bio obaviješten HEP / Snimio M. KRMPOTIĆ