Prostorni identitet

Radionica u Delnicama: Izrađuje se temeljni dokument o gradnji novih objekata u Gorskom kotaru

Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Krajnji će cilj biti izrada Studije prostornog identiteta ruralnih naselja Gorskog kotara što će biti temeljni dokument vezan uz postupanje pri gradnji novih objekata na goranskom području



Radionicom “Prostorni identiteti ruralnih naselja Gorskog kotara” danas je u Delnicama nastavljena realizacija projekta kojim Zavod za prostorno uređenje Primorsko-goranske županije nastavlja aktivnosti vezane uz očuvanju goranskog prostornog identiteta.


U projekt se krenulo prošle godine i to na inicijativu Turističke zajednice Gorskog kotara i goranskih lokalnih samouprava čiji su čelnici opravdano zabrinuti činjenicom da Gorski kotar privlači sve veću pažnju ulagača od kojih neki nemaju namjeru pri gradnji objekata poštivati tradiciju i ostala obilježja tipičnog goranskog krajolika.


Baš stoga zatražena je pomoć od Zavoda za prostorno uređenje PGŽ čiji su stručnjaci do sada održali Okrugli stol i nekoliko radionica te na temelju sakupljenih saznanja krenuli u izradu smjernica za očuvanje prostornog identiteta naselja.




Krajnji će cilj biti izrada Studije prostornog identiteta ruralnih naselja Gorskog kotara što će biti temeljni dokument vezan uz postupanje pri gradnji novih objekata na goranskom području.


Adam Butigan, ravnatelj Zavoda za prostorno uređenje PGŽ, istaknuo je kako je radna verzija te buduće Studije gotova, a naredni su koraci vezani uz to da se u sljedeća dva-tri mjeseca u nju uključe prijedlozi i ideje s terena.


Adam Butigan, ravnatelj Zavoda za prostorno ureðenje Primorsko-goranske županije


– Kad taj dokument dobije izgled s kojim će se slagati predstavnici svih goranskih lokalnih samouprava, onda će trebati sve to uključiti u prostorno-plansku dokumentaciju svih devet goranskih općina i gradova, a odredbe o gradnji koje budu postavljene u tom dokumentu morat će se poštivati. Konačnu realizaciju svih tih poslova očekujemo u razdoblju od dvije do tri godine.


Cilj ovih odredbi nije da potencijalne ulagače i graditelje novih objekata blokiramo ili odbijemo, već da ih usmjerimo ka tome da gradnja bude usklađena s tradicijom, zemljopisnim i ostalim karakteristikama podneblja u kojim se novi objekti grade.


Na svu sreću Gorski kotar, u odnosu na neke druge dijelove PGŽ, nije još toliko “zagađen” neprimjerenim oblicima gradnje i smatram da je pravi trenutak za donošenje smjernica kojima bi se sačuvala forma gradnje koja odgovara ovom području – rekao je ravnatelj Butigan napomenuvši kako na ovim poslovima trenutačno radi četvero uposlenika Zavoda i nekoliko vanjskih suradnika.


Dobar odaziv nazočnih čelnika goranskih općina i gradova te predstavnika stručnih službi pozdravio je i Petar Hrg, direktor TZ Gorski kotar naglasivši kako je prostor zajedničko dobro koje, između ostalog, služi i razvoju turizma, pa se stoga treba težiti kvalitetno osmišljavanju tog prostora, a baš to čini se realizacijom ovog projekta.


Izradom smjernica – istaknuto je na ovom skupu – koje su rezultat istraživanja ove studije želi se obogatiti i sačuvati prostor te usmjeriti oblikovanje i gradnja novih objekata na području Gorskog kotara.


Namjera izrade ove studije je ukazati na postojanje tradicije gradnje na području Gorskog kotara i pokazati najbolji način očuvanja tradicije upotrebnom suvremene tehnologije građenja i suvremenih materijala.


Nije cilj ove studije konzervirati prostor Gorskog kotara već stvoriti temelje za budući razvoj tipologije baziran na goranskim krojenima afirmirajući time prostorni identitet goranskog kraja.


Publikacija, kao i sav promotivni materijal vezan uz Studiju biti će javno dostupan, pa će se na taj način i buduće investitore i javnost osvijestiti o vrijednosti prostornog identiteta Gorskog kotara i potrebi njegovog očuvanja – istaknuto je tijekom skupa na kojem su prezentaciju dosadašnjeg rada održale voditeljice izrade studije iz Javne ustanove Zavod za prostorno uređenje PGŽ Vana Rodin Kružić i Sanja Turk.