Foto Marinko Krmpotić
Najmlađa sudionica Naomi Katalinić uz mamu Petru zasadila je bar nekoliko budućih jela koje će za koju godinicu šumiti svojim granama te privlačiti ptice i pčele
povezane vijesti
Pod nazivom “Posadi jelu, spasi pčelu” na području Fužina održana je zanimljiva ekološka akcija koju su osmislili pčelari Općine Fužine, udruga pčelara “Medun” iz Delnica i Savez pčelarskih udruga Primorsko-goranske županije “Apiliburnija”, a pomoć bez koje ne bi bilo realizacije ideje pružile su Hrvatske šume, konkretno Uprava šuma podrućnica Delnice.
Krajnji je cilj, istaknuo je u ime organizatora poznati goranski pčelar Damir Zanoškar, sadnja dvije tisuće jela kojom primorsko-goranski pčelari ne daju samo svoj doprinos pošumljavanju, već nastoje osigurati nove naraštaje jela koje su temelj proizvodnja visokokvalitetnog pčelinih proizvoda meduna i propolisa koji su autohtoni proizvodi ovog područja, a nastaju od medne rose kojom se pčele “napajaju” baš na granama jela.
“Očekujemo odaziv od trideset do pedeset sudionika što je, s obzuirom na aktualno stanje s pandemijom, i optimalna brojka. Uvjeren sam da ćemo uspjeti zasaditi 2000 sadnica, a akciju ćemo iskoristiti i za edukacij sudionika pa ćemo im predstaviti povezanost šuma i pčela te svakako spomenuti i značaj i potencijal meduna, propolisa i meda u borbi za podizanje imuniteta svake osobe čime se podiže i razina zaštite u ovim teškim trenucima pademije koronavirusa.
Medun se proizvodi od medne rose koja potječe iz slojeva biljke. Mednu rosu pčele unose u košnicu i dalje ga prerađuju. Medun je iznimno ljekovit, sadrži antioksidanse, aminokiseline, mineralne tvari, posebno željeza, kao i folnu kiselinu.
Između ostaloga, preporučljiv je za osnaživanje srca i krvožilnog sustava, pomaže regeneraciji sluznice dišnih organa kao i pri oporavku iscrpljenog, oslabljenog organizma te anemija. Ova je inicijativa ujedno i nastavak na održani 1. Medun Fest jer je cilj Općine Fužine očuvati i revitalizirati proizvodnju autohtonih, goranskih proizvoda kao što je visoko vrijedan medun. “, rekao je Zanoškar.
U ime Hrvatskih šuma Denis Štimac izrazio je zadovoljstvo zbog ove akcije koja će na gospodarskoj jedini Brloško. točnije na lokaciji Šambukovac donijeti sadnju 2000 jelovih sadnica: “Riječ je o površini koja je pred četrdeset godina bila zasađena smrekom, ali ju je potkornjak pred nekoliko godina uništio pa smo sve morali srušiti i sanirati, a sad ćemo tu zasaditi, uz pomoć goranskih pčelara i drugih volontera, nove sadnice.”, rekao je Štimac.
Inicijativu sadnje 2000 jela podržala je i Općina Fužine, a među onima koji su se odazvali akciji bilo je ne samo pčelara i šumara, već i drugih koji vole prirodu i žele joj pomoći.
Najmlađa i najsimpatičnija među njima svakako je bila Naomi Katalinić koja je uz mamu Petru nakon prijave hrabro krenula u šumu i obećala zasaditi bar nekoliko lijepih budućih jela koje će za koju godinicu šumiti svojim granama te privlačiti ptice i, a to je posebno važno, pčele koje će se hraniti mednom rosom iz koje će nastajati pravi goranski medun.