Reagiranje

Odvjetnik čelnice čabarskog vrtića: ‘Ravnateljica ne može potpisati ugovore za koje nije proveden natječaj’

P. N.



Obraćam Vam se kao punomoćnik gđe. Laure Turk-Resman, ravnateljice dječjeg vrtića Buba Mara Čabar, a vezano uz Vaš članak: »Ravnateljica papire za plaću potpisuje, ugovore o radu neće« objavljen 15.01.2024. godine, u kojem tekstu, i opremi kojeg teksta, se mojoj stranci na nekoliko mjesta na neprihvatljiv i klevetnički način imputira nezakonito postupanje prema građanima Republike Hrvatske.


Objavom ovakve informacije i načinom na koji je to učinjeno mojoj je stranci povrijeđeno pravo na zaštitu dostojanstva, ugleda i časti, zajamčeno člankom 7.st.1. Zakona o medijima (NN br. 59/04, 84/11 i 81/13).


Stoga Vas molim da sukladno odredbama Zakona o medijima, bez cenzure, odmah po primitku ovog zahtjeva, objavite sljedeći tekst ispravka:




»Tekst autora Marinka Krmpotića pod naslovom: ‘Ravnateljica papire za plaću potpisuje, ugovore o radu neće’ sadrži nekoliko klevetničkih tvrdnji i grubih insinuacija gđe. Sanje Arh-Fućak u pogledu gđe. Laure Turk-Resman, ravnateljice dječjeg vrtića Buba Mara Čabar, a vezano uz navodno zatvaranje svih vrtića u Gradu Čabru. Prvenstveno se ističe da je gđa. Laura Turk-Resman na bolovanju zbog zdravstvenih problema, ali je poduzela sve što je bilo u njezinoj moći da se osigura normalno daljnje funkcioniranje dječjeg vrtića. Angažirala je odvjetnika Domagoja Gušteka kako bi se komunikacija nesmetano dalje nastavila, u više navrata je zatražila od predsjednice upravnog vijeća, koja je ujedno i Pročelnica Jedinstvenog upravnog odjela Grada Čabra da ponovno imenuje zamjenicu ravnateljici, dala je istoj punomoć kojom ovlašćuje da se u ime ravnatelja potpišu svi ugovori, ali ista je odbila postupiti po istima. Usprkos trenutačnoj kriznoj situaciji predsjednica upravnog vijeća je obavijestila ostale članove da se odgađa sjednica zakazana za 11.01.2024. na kojoj se moglo ponovno pokušati naći zamjenu i donijeti odluku o raspisivanju natječaja za radnike kojima prestaje ugovor o radu s 31.01.2024., odnosno za dvije odgajateljice i četiri kuharice, ali nije obrazložila zašto istu odgađa.


Plaće se moraju isplatiti


U odnosu na navode gđe. Sanje Arh-Fućak da punomoć koju joj je ravnateljica dala nije valjana, ističe se da je ista izdana u potpunosti u skladu sa zakonom te pravno valjana. Ukoliko je smatrala da su dodijeljene joj ovlasti u suprotnosti s njezinom funkcijom koju trenutno obnaša onda je mogla jednostavno odstupiti s pozicije predsjednika upravnog vijeća i zatražiti da se imenuje novi predsjednik.


Dapače, iz poduzetih radnji gđe. Sanje Arh-Fućak proizlazi da ne smatra uvijek da su nespojivi njezina funkcija predsjednice upravnog vijeća i pojedine ovlasti ravnateljice. Tako je na primjer osobno sudjelovala u sastavljanju nacrta prijedloga Statuta vrtića i Pravilnika o unutarnjem redu, usvojila isti i predložila Gradskom vijeću da ih potvrdi. U spomenutim aktima radno vrijeme kuharica smanjila je s osam na četiri sata dnevno, za sadašnju organizaciju odgojno obrazovnog rada umjesto potrebnih 10 odgajatelja odlučila je organizirati rad s 9 odgajatelja. Sukladno važećem odredbama samo ravnatelj može predlagati opće akte vrtića te dostavljati iste na nadzor nadležnom tijelu, ali tada nije smatrala da bi njene odluke bile nezakonite jer joj je to u tom trenutku pasalo pa nije bilo bitno što bi te radnje po njenom bile nespojive. Usput rečeno nadležno tijelo županije je predmetne opće akte koje je na nadzor dostavio gradonačelnik, proglasilo nezakonitim.


Suprotno navodima gđe. Sanje Arh-Fućak ravnateljica je pokušala dati punomoć i drugim djelatnicima vrtića ali cijelo vrijeme iz Grada neosnovano tvrde da ravnateljica nema ovlasti dati takvu punomoć, pa se nisu usudili prihvatiti punomoć kako se ne bi zamjerili odgovornim osobama u Gradu.


U odnosu na navode gđe. Sanje Arh-Fućak da je ravnateljica na bolovanju dala potpis za isplatu plaće, ali ne i na ugovore ističe se da sukladno čl. 92. st. 4. Zakona o radu materijalna prava radnika je nužno isplatiti najkasnije do petnaestog u mjesecu za prethodni mjesec, a neisplata plaće predstavljala kazneno djelo kažnjivo po čl. 132. Kaznenog zakona s do tri godine kazne zatvora. Zbog toga je ravnateljica potpisala potrebnu dokumentaciju i obračun plaće, a nalog za isplatu plaće ovjerava potpisom Gradonačelnik.


Što se tiče potpisa ugovora o radu upravo je gradonačelnik Grada Čabra g. Dražović tvrdio da za vrijeme bolovanja ravnateljica ne smije potpisivati ugovore o radu jer to ne bi bilo zakonito. S obzirom da gđa. Ines Loknar Josić tvrdi da raspolaže snimkom razgovora s gradonačelnikom u kojem upravo to navodi ljubazno se ovim putem moli da istu učini dostupnu široj zajednici kako bi se građani mogli uvjeriti u istinitost tih navoda.


Neistiniti navodi


Usprkos navedenom gđa. Laura Turk-Resman je bila spremna i na bolovanju osobno potpisati ugovore o radu, kao što je i ranije najavila, ali ti ugovori za područni odjel Plešce joj nikada nisu dostavljeni na potpis. Dapače, upravno vijeće nije niti raspisalo natječaje za radna mjesta u vrtiću za koje u novima tvrde da prijeti zatvaranje 1. veljače 2024. godine. Prema tome ravnateljica ne može potpisati ugovore za koje uopće nije proveden natječaj.


U odnosu na navode gđe. Sanje Arh-Fućak da ravnateljica u potpunosti krivo predstavlja podatke ističe se da su ti navodi u potpunosti netočni. Naime, u izjavi se nije tvrdilo da su plaće puštene nakon što ih je MUP kontaktirao, već je rečeno da su plaće puštene isti dan kada je prosvjetna inspekcija proslijedila predmet MUP-u. Da li je netko iz prosvjetne inspekcije obavijestio odgovorne osobe u Gradu da su predali predmet MUP-u, pa je zato došlo do isplate plaće to ne tvrdimo jer ne možemo znati. Nalog za isplatu plaće je dostavljen pred kraj radnog vremena iz razloga što se čekalo hoće li predsjednica upravnog vijeća postupiti po molbi ravnateljice, sazvati upravno vijeće i pokušati naći zamjenu. Gđa. Sanja Arh-Fućak nije niti pokušala sazvati sjednicu upravnog vijeća. Prema tome gđa. Laura TurkResman nije iznosila neistinite činjenice već upravo suprotno.


U odnosu na navode gđe. Sanje Arh-Fućak da se Upravnom vijeću dječjeg vrtića konstantno onemogućava rad, te da joj nitko ne odgovara na upite, te da nemaju pristup sjedištu, ističe se da su ti navodi u potpunosti neistiniti. Naime, odvjetnik gđe. Laure Turk-Resman se u više navrata obratio gđi. Sanji Arh-Fućak s molbom da sve upite vezane uz rad vrtića usmjeri preko njega, ali ista se nikada nije očitovala na te dopise niti zatražila bilo kakav podatak od odvjetnika.


Suprotno potpunosti fabriciranim tvrdnjama gđe. Sanje Arh-Fućak sjedište vrtića nije premješteno u Gerovo već je i dalje na istom sjedištu, a možda je razlog što nikoga tamo nema taj što je ravnateljica na bolovanju, voditeljici računovodstva Anexom ugovora definiran rad od kuće temeljem Zakona o radu, a ostali djelatnici su u područnim odjelima dječjeg vrtića gdje obavljaju svoje radne obveze« – stoji u reagiranju odvjetnika Domagoja Gušteka.