SVJETSKI PROJEKT

Obnavlja se ugasla tradicija »Škole mira« u Mrkoplju: Inicijativa je došla s nekoliko strana

Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Ideja mirotvorca Franje Starčevića postaje globalna inicijativa



Devedesetih godina prošlog stoljeća, u doba dok je trajao Domovinski rat i mržnje bilo posvuda, u Mrkoplju je djelovala Škola mira, posebna udruga koju je osmislio i vodio pokojni Franjo Starčević, međunarodno ugledni i priznati mrkopaljski mirotvorac.


Za razliku od općih okvira mržnje, ova je institucija nudila nešto potpuno drugo pa su u Mrkopalj znali dolaziti mladi i djeca zaraćenih strana te kroz razgovore i razne aktivnosti nastojali promišljati i živjeti mir i ljubav. Nažalost, desetak godina nakon rata ta se instuticija lagano ugasila.


No, ne samo da postoji sjećanje na nju, već se posljednjih godina javlja i ideja o obnovi rada Škole mira. Tako je u rujnu u Mrkoplju održano višesatno druženje tijekom kojeg su kroz različite aktivnosti (radionice, prikazivanje filma, razgovori s mirotvorcima…) mladi iz Rijeke i Moravica govorili o miru i opasnostima koje donosi kultura koja je miru suprotna.




To je, čini se, samo početak. Naime, Školu mira trebalo bi obnoviti, govori nam jedan od sudionika tog druženja, Nebojša Zelič, predstojnik Centra za studije mira i konflikata na riječkom sveučilištu i docent na Filozofskom fakultetu.


Mirotvorstvo


– Inicijativa je došla s nekoliko strana – od Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade PGŽ-a, ponajprije pročelnice Dragice Marač, poznatih mirotvorki Valentine Otmačić i Nade Glad te načelnika Općine Mrkopalj Josipa Brozovića.


Cij je oživiti ono po čemu je, između ostalog, Mrkopalj poznat u posljednjih tridesetak godina, a to je Škola mira koju je za ratnih i poratnih godina vodio ugledni hrvatski mirotvorac, Mrkopaljac Franjo Starčević. Cilj je u početku kroz razne radionice, skupove i priredbe nastaviti s osvješćivanjem o potrebi obnove rada jednog takvog oblika aktivnosti usmjerenog ka mirotvorstvu.



Do kraja godine u planu nam je, nakon u rujnu održane, bar još jedna radionica. Čak i sada ćemo, s postojećim kapacitetima, pokušati organizirati višednevni rad u koji bismo rado uključili i pripadnike znanstvene zajednice, profesore i studente, kao i predstavnike mirotvornih organizacija iz cijelog svijeta, posebno EU-a.


Već tijekom iduće godine cilj će nam biti da mjesečno organiziramo neki program, radionicu ili susret kroz koji bismo stvorili temelje za nastavak rade Škole mira, a nakon toga pokušat ćemo, u suradnji PGŽ-a i Općine Mrkopalj, aplicirati na EU fondove kako bismo ne samo dalje mogli razvijati te aktivnosti i u njih uključiti što veći broj mladih, već i kako bismo uredili novi prostor za buduću Školu mira.


Osiguranje jednog takvog prostora iznimno bi puno značilo za daljnje aktivnosti jer bi u tom slučaju u Mrkoplju bio moguć višednevni boravak i rad na za to predviđenom i uređenom prostoru, rekao je Zelič.


Zgrada – EU projekt


Potporu za ove ideje riječki mirotvorci imaju i u Mrkoplju gdje je načelnik Josip Brozović – koji je u doba dok je u Mrkoplju postojala i radila Škola mira, bio njen aktivni član – spreman pomoći koliko je god to moguće kad je u pitanju ova mala goranska lokalna samouprava.


– Teme mirotvorstva su, na žalost, stalno aktualne, pogotovo danas, kad je praktično cijeli svijet potencijalno ugrožen od još jednog oblika ljudske gluposti. Nama u Mrkoplju bi bilo drago da se ideje Franje Starčevića nastave te da ovaj naš kraj bude predvodnik ideja mirotvorstva.


Mi već nekoliko godina pokušavamo na prostoru bivše kuglane izgraditi novi objekt koji bi bio temelj te nove Škole mira. Nažalost, dva puta nismo uspjeli pri kandidaturi za EU sredstva. No, ne odustajemo. Zemljište imamo, građevinsku dozvolu imamo i samo treba izvršiti prenamjenu iz objekta Škole mira u hostel i to ćemo pokušati uz pomoć Primorsko-goranske županije te potom tražiti novce iz državnih izvora, točnije iz državnog Plana oporavka i otpornosti.


Budu li ove godine s državne razine raspisani natječaji u okviru kojih bismo mi mogli prijaviti ovaj naš projekt, svakako ćemo se javiti, a vjerujem da će to biti već u tijeku ove godine, ili najkasnije u proljeće 2023. godine, rekao je načelnik Mrkoplja Josip Brozović.


Nova zgrada Škole mira


Da bi na lokaciji nekadašnje kuglane zaživjela nova Škola mira potrebno je, ističe načelnik Brozović, srušiti staru kuglanu.


– Ta je zgrada u izuzetno lošem stanju i osim rušenja druge varijante nema. U novom objektu bilo bi dovoljno prostora za smještaj svih sudionika mirotvornih radionica i aktivnosti, kao i za ostavštinu Franje Starčevića, brojne knjige i dokumentaciju koju je ostavio iza sebe.


Procjene vrijednosti i izgradnje novog objekta iz prethodnih kandidatura kretale su se oko svote od milijun eura. Sada, nakon rasta cijena svega vezanog uz građevinarstvo, mislim da će to biti oko 9 milijuna kuna, smatra načelnik Brozović.