KOORDINACIJA (GRADO)NAČELNIKA

Mrkopalj pokleknuo – Gorski kotar dobiva jedinstveni TZ

Bruna Matičić

Kako je upravo jučer donesena odluka o ukidanju TZ-a Mrkoplja i njegovu priključenju novom TZ-u, predstavljen je prijedlog Statuta budućeg TZ-a Gorskog kotara, koji je već poslan na provjeru HTZ-u i dogovoreno je zajedničko sudjelovanje na sajmu u Münchenu u veljači 2021.



FUŽINE – Na jučerašnjoj sjednici Koordinacije gradonačelnika i načelnika Gorskog kotara sudjelovali su Damir Grgurić, načelnik Općine Skrad, Renata Brajdić, predstavnica Općine Brod Moravice, gradonačelnici Čabra i Delnica, Kristijan Rajšel i Ivica Knežević te David Bregovac, načelnik Općine Fužine, ujedno predsjedavajući. Ostali su goranski načelnici (Lokve, Mrkopalj, Ravna Gora) bili spriječeni doći zbog poslovnih obveza, a gradonačelnik Vrbovskog Dražen Muftić na Koordinacijama ne sudjeluje već neko vrijeme.


Glavna odluka sjednice goranskih čelnika, premda je bila posljednja na dnevnom redu, jest osnivanje Turističke zajednice Gorskog kotara. Pritom je predstavljen prijedlog Statuta budućeg TZ-a, koji je već poslan na provjeru Hrvatskoj turističkoj zajednici i dogovoreno je zajedničko sudjelovanje na sajmu u Münchenu u veljači 2021. godine. U vrijeme održavanja Koordinacije načelnik Općine Mrkopalj, Josip Brozović, nije mogao prisustvovati jer se u isto vrijeme održavala sjednica u Mrkoplju na kojoj je donesena odluka o ukidanju Turističke zajednice Mrkopalj i priključenju TZ-u Gorskog kotara.


Linijski prijevoz


– Budući da je i Mrkopalj donio odluku, ona se mora uputiti prema Ministarstvu turizma, nakon čega će se pokrenuti procedura. Kako bi se to pokrenulo, mora se znati točan broj članova Skupštine i, u dogovoru s Ministarstvom, potrebno ih je odabrati, i tek se nakon toga donosi Statut. Kako bi cijelu proceduru ubrzali, unaprijed smo pripremili Statut koji je danas predstavljen, kazao je David Bregovac i istaknuo da je potrebno još samo donijeti odluku koliko će pojedina općina ili grad imati udjela, to jest članova unutar Skupštine i hoće li o tome ovisiti visina uplaćene članarine i boravišne pristojbe ili drugi faktori. Također, potrebno je odlučiti i koliko će trajati mandat budućeg predsjednika TZ-a Gorskoga kotara. Osim toga, dogovoren je zajednički nastup na sajmu u Münchenu u veljači, a u pripremanju su i promotivnih letaka i audiovizualnih materijala za njemačko tržište.


Načelnik Mrkoplja nezadovoljan



Premda nezadovoljan, odluku o priključenju budućem TZ-u Gorskoga kotara potvrdio nam je načelnik Josip Brozović.


– Skupština je danas donijela odluku da se, na moju veliku žalost, ugasi turistička zajednica u Mrkoplju i da se priključi budućem TZ-u Gorskoga kotara, kazao je Brozović. – Naime, u Ministarstvu turizma kažu da postoje dva fonda za udružene turističke zajednice i za nerazvijene turističke zajednice. Udruženjem goranskih turističkih zajednica u jednu, Turistička zajednica Gorskog kotara neće više biti nerazvijena, već razvijena. Što znači da će teško dobivati natječaje iz fondova Ministarstva. To je samo jedan od razloga i po meni je to promašena priča, ali vrijeme će pokazati jesam li u pravu, kazao je Brozović.

Na sjednici se detaljnije govorilo i o izradi osnovne mreže županijskog linijskog prijevoza u Gorskom kotaru. Pročelnica Upravnog odjela Primorsko-goranske županije za pomorsko dobro, promet i veze Nada Milošević i Sergej Babić, izrađivač Studije mreže linija županijskog prijevoza iz tvrtke Intea, iznijeli su prijedlog osnovne linijske mreže koja bi Gorski kotar spajala sa sjedištem, odnosno Rijekom. Osnovna linija direktno bi se spajala s Rijekom, Fužinama, Delnicama, Ravnom Gorom i Vrbovskim, a Brod Moravice, Skrad i Mrkopalj spajali bi se indirektno, dok bi Čabar povezivala druga relacija.
– Upravni odjel Županije prethodno je svim jedinicama lokalne samouprave Gorskog kotara uputio potrebne podatke kako bi se izjasnili i dali svoje prijedloge nulte mreže.


Učinjenim analizama i predloženim podacima izradili smo moguće prijedloge, a rezultat konačnog rješenja jest prijevoz učenika, studenata i radnika, što je minimum koji se mora osigurati, kazala je Milošević. Nakon prihvaćanja prijedloga svih gradova i općina održat će se sastanak s autoprijevoznikom, kada će moći znati točne troškove financiranja i prijedlog uputiti Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture. Sklapanje prvih ugovora s autoprijevoznikom očekuje se početkom iduće godine, ali je vrlo vjerojatno da će to ipak biti sredinom iduće godine, rekla je Milošević te zamolila čelnike da prigovore i dopune broja linija, polazaka i dolazaka dostave unutar nekoliko dana te ih pozvala na sudjelovanje na sastanku Županije s autoprijevoznikom Arriva.


Oprema postoji, a radiologa nema!

Za kraj je gradonačelnik Delnica Ivica Knežević otvorio pitanje, odnosno problematiku radiologa u ispostavi Doma zdravlja Delnice.


– S obzirom na to da je radiologinja Vidica Svetličić-Antić, koja je obavljala preglede u Delnicama, otišla u mirovinu, stanovnici Gorskog kotara ostali su bez radiologa i preglede obavljaju u Rijeci, što je nedopustivo jer postoji potrebna oprema u Specijalističkoj radiološkoj ordinaciji, kazao je Knežević. S ciljem rješavanja problema, Koordinacija je o problemu odlučila obavijestiti Đuliju Malatestinić, pročelnicu Upravnog odjela za zdravstvo Primorsko-goranske županije.

Interes za šumarstvo


Slađana Srkoč, ravnateljica Srednje škole Delnice, prisutne je izvijestila o provedenoj anketi o zainteresiranosti djece za upis u novi srednjoškolski program u toj školi i mogućnostima ponovnog uspostavljanja smjera šumarski tehničar, a glavni povod je potreba za tim kadrom na tržištu rada. Anketa je provedena među učenicima od 5. do 8 razreda svih osnovnih škola na području Gorskog kotara.


Učenicima su detaljno približili smjer te je anketa pokazala da bi oko 22 posto osmaša, odnosno 16 učenika, upisalo smjer šumarski tehničar, što je i više nego dovoljno da Ministarstvo odobri otvaranje ovog smjera. Sukladno anketi, Srkoč je kazala da će škola proslijediti zahtjev Ministarstvu za otvaranjem smjera, a prisutni načelnici i gradonačelnici Koordinacije složili su se napisati pismo potpore koje će se priložiti uz zahtjev te spomenuli i mogućnost stipendiranja učenika, iskazujući nadu za opstankom šumarskih djelatnosti na području Gorskoga kotara. Na Koordinaciji su sudjelovali i predstavnici Hrvatske pošte i Hrvatske poštanske banke, iznijevši prijedloge o radu poštanskih ureda i uvođenju platnog prometa za pravne osobe u lokalnim poštanskim uredima. Pilot-projekt započeo je u Brod Moravicama, a zamolili su ostale jedinice lokalne samouprave da im se pridruže.