Slavna 138.

Goranski risovi obilježavaju 32. obljetnicu osnivanja brigade, najavili su program

Marinko Krmpotić

Miljenko Kauzlarić, Davor Kolenc, Željko Sokol, Milivoj Diklić, gradonačelnica Katarina Mihelčić i general Miljenko Balen / Foto Marinko Krmpotić

Miljenko Kauzlarić, Davor Kolenc, Željko Sokol, Milivoj Diklić, gradonačelnica Katarina Mihelčić i general Miljenko Balen / Foto Marinko Krmpotić

Postrojba je brojila 5.500 ljudi, od kojih je njih 4.000 bilo iz Gorskog kotara, a 1.500 iz Rijeke, Opatije i Krka



Trideset i druga obljetnica osnivanja 138. brigade HV-a, zvane Goranski risovi, svečano će biti obilježena baš na dan osnivanja ove brigade, u subotu 28. listopada, kad će u 9 sati u crkvi sv. Ivana Krstitelja biti služena misa, u 10 sati bit će položeni vijenci i zapaljene svijeće na gradskom groblju u Delnicama i nizu drugih mjesta iz kojih su bili članovi ove postrojbe, u 10.40 vijenci će biti položeni na Spomen-obilježju na Trgu 138. brigade HV-a, a u 11 sati u velikoj vijećnici Grada Delnica bit će održan svečani skup vezan uz prisjećanje na čin osnivanja ove brigade.


Sva ova zbivanja najavljena su na prigodnoj tiskovnoj konferenciji koju su održali članovi Goranskih risova, Kluba 138. brigade HV-a, čiji se zapovjednik, general Miljenko Balen, prisjetio osnivanja i značaja ove postrojbe koja je brojila 5.500 ljudi, od kojih je njih 4.000 bilo iz Gorskog kotara, a 1.500 iz Rijeke, Opatije i Krka.


Dani ponosa i slave


– Postrojba je osnovana 28. listopada i za Gorski kotar to je, kao i 5. studenog kad se osvajanjem delničke vojarne osiguralo oružje za obranu Hrvatske, iznimno značajan datum i naša je obveza čuvati sjećanje na te dane ponosa i slave.




Već 19. prosinca te 1991. godine prva bojna te brigade odlazi na ličku bojišnicu na kojoj će članovi 138. brigade ostati pune četiri godine, osiguravajući 35 km dugu bojišnicu, ali i sudjelujući u čuvenim vojno-redarstvenim akcijama Bljesak i Oluja.


Petnaest pripadnika te brigade dalo je život za slobodu i samostalnost Hrvatske, njih više od 200 je ranjeno, a od kraja rata pa do danas čak 500 njih je umrlo.


Uz mene, zapovjednici 138. brigade HV-a bili su Ivan Gašpar i Rajko Matijašić, a brigada je za svoj doprinos u oslobađanju Hrvatske nagrađena 22. svibnja 1995. godine odlikovanjem reda Šubić-Zrinski, rekao je Balen, spomenuvši i niz vojnih akcija, kao i kvalitetan rad na čuvanju povijesti (knjige, filmovi, spomen park, spomenici…) te zahvalivši svim pripadnicima brigade, kao i njihovim obiteljima, na žrtvi koju su prinijeli u borbi za slobodu Hrvatske.


Ratni put brigade


Miljenko Kauzlarić, tadašnji pomoćnik za logistiku, također se prisjetio ratnog puta brigade naglasivši kako su u Lici imali punu podršku domicilnog stanovništva, boravak i vojne aktivnosti bile su odlično organizirane, a i po razvojačenju i prestanku postojanja brigade nastavilo se kroz Klub Goranski risovi brinuti o pripadnicima te brigade i njihovim obiteljima.



Milivoj Diklić koji je iz redova dragovoljaca tadašnjeg Zbora narodne garde odmah prešao u sastav 138. brigade te rat proveo kao dio pješaštva, inženjerije i voda bestrzajnih topova, prisjetio se vrlo kvalitetne obuke koju su prije odlaska na ratište proveli u Zalesini i Skradu, naglasivši kako je baš zbog odlične pripreme, poduke i sjajne logistike brigada imala manje gubitaka od niza drugih hrvatskih postrojbi.


Predstavljanju plana proslave svjedočila je i gradonačelnica Delnica Katarina Mihelčić koja je uz zahvalu svim Goranskim risovima istaknula nužnost čuvanja sjećanja na te dane koji ne smiju biti zaboravljeni.


– Rado se uključujemo u obilježavanje ove, za cijeli Gorski kotar bitne obljetnice, a s Klubom Goranski risovi konstantno dobro surađujemo i nastojimo im pomoći u svakoj od njihovih aktivnosti kako bi zajednički pridonijeli njihovom motu koji glasi – da se ne zaboravi, rekla je gradonačelnica Mihelčić.


Plakati


Pažnje vrijedan doprinos obilježavanju 32. godišnjice osnivanja 138. brigade HV-a svakako su četiri velika plakata koja su predstavljena javnosti i na kojima je riječju i slikom zabilježeno sve što je bilo najbitnije u osnivanju i ratnom putu ove čuvene postrojbe.


Komplet plakata bit će podijeljen i postavljen u svim goranskim školama – tri srednje i deset osnovnih. Time će se priča o slavnoj prošlosti Goranskih risova uspješno prenositi i na mlade generacije.