UVJETNA ODLUKA

Fužinsko vijeće dalo suglasnost za pripajanje delničkog Komunalca riječkom ViK-u: ‘Tek slijedi borba za zaseban status’

Marinko Krmpotić

Direktor Boro Tomić dobio je suglasnost da krene s aktivnostima oko pripajanja, no kad ono bude gotovo, njegova će dužnost biti traženje mogućnosti vezanih uz dobivanje zasebnog statusa



FUŽINE – Boro Tomić, direktor poduzeća »Komunalac – vodoopskrba i odvodnja« Delnice, dobio je suglasnost Općinskog vijeća Fužine da krene s aktivnostima vezanim uz pripajanje tog poduzeća »Komunalnom društvu Vodovod i kanalizacija« Rijeka.


No, u tom će procesu, kao i nakon njega, kad pripajanje bude gotovo, dužnost čelnog čovjeka delničkog Komunalca biti traženje mogućnosti vezanih uz dobivanje zasebnog statusa, najvjerojatnije podružnice, ovog goranskog komunalca, istaknuto je u završnoj odluci Općinskog vijeća Fužine, a takav ćemo scenarij navjerojatnije gledati i na predstojećim raspravama o ovoj temi na vijećima ostalih goranskih lokalnih samouporava na čijem području djeluje delnički Komunalac. Uz Fužine, to su još i Brod Moravice, Delnice, Lokve, Mrkopalj, Skrad i Ravna Gora.


Zaključak da će na ovaj način reagirati i vijećnici spomenutih sredina nameće se zbog Tomićevog pojašnjenja dosadašnje situacije vezane uz obvezu pripojenja manjih komunalnih poduzeća većoj riječkoj aglomeraciji, odnosno tzv. uslužnom području.


Nema izbora




Naime, kako je napomenuo Tomić, odlukom državnih tijela, broj takozvanih uslužnih područja na kojima su komunalna poduzeća pružala usluge vodoopskrbe i odvodnje u Hrvatskoj je zakonskom odredbom sveden sa 150 na četrdeset i jedno: »Obrazloženje je bilo da mnoga od tih postojećih poduzeća nisu ni kadrovski ni tehnološki dovoljno opremljena za kvalitetan rad. Mi smo ušli u Uslužno područje 25 koje čine 22 lokalne samouprave – osam gradova i 14 općina s riječkog i goranskog područja. Odmah nakon što se prijedlog pojavio, mi smo s naše goranske strane iskazali nezadovoljstvo te pokrenuli inicijativu da goransko područje bude zasebno uslužno područje ili da ima status podružnice u novoformiranom uslužnom području. Nažalost, u tome nismo uspjeli, iako smo kroz proteklih 25 godina pokazali kako smo u stanju kvalitetno raditi i velike investicije«, rekao je Tomić pojasnivši potom i svoj osobni stav, koji je suprotan onome za što će na Skupštini Društva glasovati:


»Uredbu o okrupnjavanju uslužnih područja smatram lošom. Puna je nepoznanica i ishitrena je, a navodno se u cijeli taj proces krenulo ponajprije s namjerom da se stvore uvjeti za kandidiranje za znatna EU sredstva vezana uz ovo područje djelatnosti. Usprkos takvom stavu, ja ću na sjednici Skupštine Društva glasovati za pripajanje, jer bi suprotno rješenje, dakle neprihvaćanje, naše komunalno poduzeće moglo dovesti do gubljenja rješenja za obavljanje usluga vodopopskrbe i odvodnje, a moguće je da bi bile upitne i kandidature za daljnje velike investicije. Nadalje, budući da postoji zakonska mogućnost da se unutar tog novog uslužnog područja Gorski kotar izbori za poseban status, smatram da treba prihvatiti odluku o pripajanju te potom nastaviti raditi na borbi za poseban status, odnosno podružnicu u okviru Uslužnog područja 21«, rekao je direktor Tomić istaknuvši kako su čelnici svih spomenutih lokalnih samouprava i službeno dopisom nadležne obavijestili o svom nezadovoljstvu i težnji za samostalnošću, a Liburnijske vode – koje također formiranje novog uslužnog područja ne smatraju dobrim – podnijele su i Ustavnu tužbu.


Kauzlarić »za«


Reakcije nazočnih na Tomićeva pojašnjenja bile su različite. Načelnik Davd Bregovac izrazio je neslaganje s ulaskom u novo uslužno područje: »Znam da riječko poduzeće ne ulaže puno u Bakar, Kraljevicu, Jelenje i ostale sredine na kojima već djeluje, a kad ne ulaže dovoljno tamo, teško je vjerovati da će biti drukčije kod nas. Uostalom, znajući odnose kakve Primorsko-goranska županija ima prema Gorskom kotaru, malo čemu dobrom možemo se nadati«, rekao je Bregovac napomenuvši kako ne vjeruje u nižu cijenu vode te istaknuvši kako mu je žao što se Grad Vrbovsko nije priključio goranskoj inicijativi jer bi tada njihov prijedlog možda i bio prihvaćen. Nataša Starčević (PGS) pri glasovanju je bila suzdržana jer joj, kako je rekla, nije jasno kako je moguće glasovati suprotno onome što su tražili goranski čelnici, a nezavisni Marinko Kauzlarić vjeruje da će u novoj aglomeraciji Fužinama biti bolje: »Vjerujem da će krajnjim korisnicima biti bolje, a zadatak naše lokalne samouprave trebao bi biti što hitniji dovršetak poslova vezanih uz švicarsku darovnicu jer je riječ o vrlo kvalitetnoj i skupoj infrastrukturi. Uključivanjem te novoizgrađene strukture naš temeljni kapital u okviru tog novog velikog poduzeća bio bi što veći, a time i naša uloga u odlučivanju značajnija«, rekao je Kauzlarić.


Izmjene UPU-a za Kolibice


Vijećnici su jednoglasno prihvatili i izradu prvih izmjena i dopuna Urbanističkog plana uređenja naselja Fužine, točnije lokacije Kolibice gdje bi se išlo u proširenje područja stambene namjene uz, naravno, očuvanje svih vrijednih vizura tog područja. UPU za Kolibice, pojasnio je načelnik Bregovac, izrađuje se o trošku ulagača, a nakon izrade slijedi javna rasprava te potom i donošenje odluke o (ne)prihvaćanju tih izmjena na sjednici Općinskog vijeća.