Vrijedni poklon

Fužinska škola dobila meteorološku stanicu, donacija je to poznatog nizozemskog sveučilišta

Marinko Krmpotić

Fužinski osnovci odmah su »provjerili« što sve meteostanica ima / Snimio M. KRMPOTIĆ

Fužinski osnovci odmah su »provjerili« što sve meteostanica ima / Snimio M. KRMPOTIĆ

Ovo je vrijedan dar jer je riječ o suvremenoj meteorološkoj stanici koja omogućava da se podaci iščitavaju i bez dolaska do nje, a to je itekako bitno u ovim našim goranskim klimatskim prilikama



 


 


FUŽINE – Zahvaljujući Josipu Završkom, stručnom suradniku poznatog nizozemskog sveučilišta Twente iz grada Enschede, OŠ »Ivanka Trohar« iz Fužina od jučer je bogatija za suvremenu meteorološku stanicu zahvaljujući kojoj će učenici ove škole svakodnevno pratiti vremenske prilike i time pomagati u kreiranju vremenskih prognoza koje su, pokazuju to i zbivanja ne samo ove godine, sve važnije. Dar fužinskoj školi nije prva donacija ovog sveučilšta. Još 2017. godine, govori nam Završki, na inicijativu prof. biologije Jadranke Čop Bajraktaraj, učenici delničke OŠ Ivana Gorana Kovačića dobili su na raspolaganje instrumente kojima su u okviru Globe projekta pratili stanje s čistoćom i kvalitetom vode na ušću Kupice u Kupu te na nekoliko lokacija prema izvoru Kupe.


Jasna Štimac, Josip Završki i Jadranka Čop Bajraktaraj / Snimio M. KRMPOTIĆ




Odličan dokumentarac o tom projektu napravio je delnički redatelj Rasim Karalić, a nakon što su to vidjeli moji kolege iz Nizozemske, nije ih teško bilo nagovoriti na novu donaciju, a to je bila meteorološka stanica koju je 2020. godine dobila OŠ Rudolfa Strohala iz Lokava.


Zanimljivost praćenja vremenskih prilika

 


Koliko praćenje vremenskih prilika može biti zanimljivo vidi se iz primjera koji je istaknula prof. Čop Bajraktaraj prisjećajući se prije desetak godina provedenog školskog projekta praćenja broja vedrih i oblačnih te maglovitih dana u Delnicama, Fužinama i na otoku Ugljanu s čijom su školom ostvarili suradnju.


– Tijekom cijele te godine u Delnicama je bilo 99 maglovitih dana, u Fužinama 17, a na Ugljanu jedan jedini! Mjerenja su obavljana u tzv. solarnom podnevu, odnosno od 11 do 13 sati, a kao kuriozitet svakako treba reći da je tog siječnja u Delnicama punih 17 dana za redom vladala magla, kaže prof. Čop Bajraktaraj.

Globe program


– Evo sad su, iznova na inicijativu prof. Čop Bajraktaraj, na red došle i Fužine, a razmišljamo i o daljnjim sličnim koracima, primjerice donaciji ravnogorskoj osnovnoj školi. Cilj svih ovih naših darova je jačanje brige o zaštiti okoliša te, naravno, edukacija. Želja nam je da se instrumenti poput ove meteorološke stanice koriste što više, da ih učenici upoznaju te da praćenjem vremenskih prilika i općenito prirode razvijaju svijest o potrebi njezina očuvanja i zaštite, rekao je Završki koji je godinama stručni suradnik nizozemskog sveučilišta na Odjelu za hidrologiju.


Nizozemska meteostanica mjesto će naći na livadi uz školu / Snimio M. KRMPOTIĆ


Zadovoljstvo donacijom istaknula je i Čop Bajraktaraj napomenuvši da se od 2017. godine i ulaska brodokupske osnovne škole u Globe projekt sustavno nastavlja praćenje prirodnih pojava i vremenskih prilika.


– Ovo je pažnje vrijedan dar jer je riječ o suvremenoj meteorološkoj stanici koja omogućava da se podaci iščitavaju i bez dolaska do nje, a to je itekako bitno ovim našim goranskim klimatskim prilikama, kao i zbog činjenice da ova škola ima veliki broj učenika putnika kojima bi komplicirano bilo svaki dan dolaziti u Fužine očitavati rezultate. Naša škola bila je uključena u Globe program pa je ova nova meteorološka stanica svakako novi motiv učenicima da se vratimo sustavu redovitog praćenja meteorološkh podataka i iznova se uključimo u Globe natjecanja u kojima smo, baš na području meteorologije, imali odlične rezultate, rekla je prof. Bajraktaraj koja planira novi Globe projekt koji bi bio vezan uz monitoring lokvarskih i fužinskih jezera te onog u Triblju da bi se vidjelo do kakvih promjena dolazi u vodi koja se iz Gorskog kotara »spušta« prema Triblju.


Zbirka kemijskih elemenata u sirovom stanju

 


Nije dar koji je jučer fužinskoj školi donio prof. Završki jedina pažnje vrijedna donacija sa Sveučilišta Twente. Naime, tamošnji prof. Boudewijn de Smeth fužinskoj je školi darovao zbirku kemijskih elemenata u sirovom stanju, dakle baš onakvih kako izgledaju u prirodi. Ta je zbirka vrlo korisna u nastavi jer učenici nemaju često priliku vidjeti kako to u prirodi izgleda silicij, bakar ili bilo koji drugi kemijski element.

Mjerni instrumenti


Zadovoljstvo donacijom istaknula je i Jasna Štimac, ravnateljica OŠ »Ivanka Trohar«, rekavši da će meteorološka stanica biti postavljena uz stepenice koje od ceste uz Ličanke vode prema školi.


– Naravno, ispoštovat ćemo sva pravila vezana uz postavljanje ove vrste mjernih instrumenata kojima se prati temperatura, količina padalina, vlažnost, naoblaka, vjetar… dakle sve što je vezano uz meteorologiju. Također, vjerojatno ćemo se pridružiti internetskoj stranici Pljusak na koju se dnevno šalju podaci i pripomaže u stvaranju meteorološke prognoze. Štoviše, razmišljamo o tome da u suradnji s lokvarskom školom i meteorološkom stanicom iz Delnica te u budućnosti možda i ravnogorskom meteorološkom stanicom, sakupljamo podatke koji će pripomoći što preciznijim vremenskim prognozama, rekla je Jasna Štimac.