OBLJETNICA

Delnice su – naoružale Hrvatsku. Prije točno 32 godine pale su delničke vojarne

Marinko Krmpotić

Dobro isplanirana i znalački izvedena akcija vrlo je brzo rezultirala osvajanjem vojarne i vojnih skladišta koja su prešla u ruke hrvatskih oružanih snaga. Poraženi pripadnici neprijateljske JNA autobusima su otišli iz Delnica



DELNICE – Na jučerašnji dan prije 32 godine, dakle, 5. studenoga 1991. godine, Delnice su proživljavale jedan od najdramatičnijih i najznačajnijih dana u više od pet stoljeća dugoj povijesti ovog najvećeg goranskog naselja. Tog je prohladnog jesenskog jutra krenula uspješna vojno-policijska akcija oslobađanja delničke vojarne i zauzimanja oružjem i eksplozivom vrlo bogatih vojnih skladišta smještenih na ulazu u Delnice s riječke strane. Dobro isplanirana i znalački izvedena akcija vrlo je brzo, uz puno napetosti i nekoliko ranjenih, rezultirala pobjedom hrvatske strane, odnosno osvajanjem vojarne i vojnih skladišta koja su prešla u ruke hrvatskih oružanih snaga. Poraženi pripadnici neprijateljske JNA autobusima su otišli iz Delnica, a pred domaćim je ljudima bio ogroman posao prebacivanja više od 6.000 tona oružja i streljiva iz skladišta u brojne kamione koji su danonoćno pristizali da bi iz Delnica vozili naoružanje koje je, po mnogima, naoružalo Hrvatsku vojsku i omogućilo joj u možda i najkritičnijim trenucima nedostatka oružja nastavak borbe za samostalnost Hrvatske.


Magla kao saveznik


Više od tri dana pripadnici tadašnjih hrvatskih oružanih postrojbi – policajci, vojnici, dragovoljci, ali i obični ljudi, prebacivali su oružje iz skladišta u kamione pri čemu su im vremenske prilike išle itekao na ruku jer su Delnice puna tri dana bile pod tako gustim slojem magle da neprijateljsko zrakoplovstvo nije moglo djelovati. Četvrtog dana, 8. studenoga, svanuo je prekrasan sunčani dan koji je, kako se i očekivalo, doveo i neprijateljske avione.


Na njihovu nesreću sve što su mogli bilo je bombardirati prazna vojna skladišta. Niz snažnih eksplozija zatresao je Delnice, ali oružje i streljivo koje su nastojali uništiti već je bilo u rukama hrvatskih vojnika – u Dubrovniku, Slavoniji, Lici… Delnice su, s pravom ističu vojni stručnjaci, naoružale Hrvatsku i dale nemali doprinos u borbi za slobodu i samostalnost Hrvatske. Nekoliko dana ranije, točnije 28. listopada iste te 1991. godine, u Delnicama je osnovana 138. brigada HV-a, postrojba koja će uskoro postati poznata pod imenom »Goranski risovi« i koju će u najvećem broju činiti Gorani, njih 4.000 od ukupno 5.500 pripadnika brigade. Članovi te brigade sudjelovali su u oslobađanju vojarne te potom vrlo brzo krenuli na bojišnicu u Liku gdje će ostati pune četiri godine. Datum osnivanja te brigade, kao i dan osvajanja vojarne, datumi su koji se na delničkom i goranskom području slave od završetka Domovinskog rata, a tom obilježavanju povijesti trebalo bi, smatra delnička gradonačelnica Katarina Mihelčić, dati i dodatnu pažnju.


Plakati sjećanja




– Koliko su to za naš zavičaj značajni povijesni događaji mislim da ne treba posebno bilo kome objašnjavati. Ono što bi bila naša dužnost, a tako razmišljaju i u »Goranskim risovima«, klubu 138. brigade HV-a, je urediti što kvalitetniji prostor u kojem bismo što vjerodostojnije progovorili o tim danima, dokumentirali ih i sačuvali sjećanja na trenutke kad su Delnice i Gorski kotar itekako bili značajan dio borbe za slobodu Hrvatske. Dio izložaka vezanih za te dane nalazi se u Rijeci, dio ih je i u sadašnjim prostorima Kluba »Goranski risovi«, a uz taj prostor u podrumu postoji još nekoliko prostorija u koje bi se mogli proširiti i urediti ih tim eksponatima koji bi mogli činiti kvalitetnu zbirku izložaka vezanih uz, te za Delnice značajne dane, rekla je Katarina Mihelčić, izrazivši spremnost da u tim aktivnostima sudjeluje i Grad Delnice, a vjeruje i ostale goranske lokalne samouprave.


Slaže se s tim i brigadni general Miljenko Balen, ratni zapovjednik 138. brigade HV-a, koji ističe da je do sad već puno napravljeno na čuvanju uspomena na te dane i godine.


– Koliko je meni poznato objavljene su čak četiri knjige vezane uz to ratno doba, napravljena su i dva filma, pronađene su i brojne fotografije i razni drugi dokumenti iz tog vremena. Dio toga nalazi se u našim prostorijama, a svakako bi bilo dobro da se prikupi sve što postoji te da se napravi jedan zajednički postav koji bi na jednom mjestu nudio povijest vezanu uz našu brigadu i njen ratni put, odnosno akciju oslobađanja vojarne na Drgomlju. Članovi »Goranskih risova« u tim će nastojanjima svakako pomoći, a u želji da što više širimo spoznaju o značaju tih dana mi smo za proslavu ove obljetnice brigade napravili četiri velika plakata na kojima je iznesen put naše brigade i koji će biti postavljeni u deset osnovnih i tri srednje škole Gorskog kotara, najavio je general Balen.


Stazama Goranskih risova


Uz ideju o svojevrsnom muzejskom prostoru ovih se dana javila još jedna, izuzetno originalna. Naime, Tomislav Majnarić Gile, delnički zaljubljenik u planine, planira već za narednu godinu osmisliti planinarski put pod nazivom »Stazama 138. brigade HV-a, Goranskih risova«. Osmišljena planinarska staza nudila bi sve bitne lokacije na području Delnica vezane uz osnivanje, vježbe, poduku, prve akcije, pozicije na kojima je bila postavljena protuzračna obrana… Ta edukativno-planinarska ponuda svakako bi bila zanimljiva mnogim planinarima i pomogla bi u širenju znanja o povijesti ove postrojbe pa je u »Goranskim risovima«, klubu 138. brigade HV-a, podržavaju.