Gradsko vijeće

Čabarski vijećnici odlučivali o vrtiću “Buba Mara” i Info centru za tetrijebe gluhane

Marinko Krmpotić

Nakon nove epizode sapunice o čabarskom vrtiću, čabarski su gradski vijećnici raspravljali o izmjenama prostornog plana



Davanjem suglasnosti na prijedlog prvih izmjena i dopuna Statuta Dječjeg vrtića “Buba Mara” Čabar te prvih izmjena i dopuna Pravilnika o unutarnjem ustrojstvu i načinu rada tog dječjeg vrtića, gradski vijećnici Čabra dali su svoj doprinos sređivanju stanja vezanog uz rad te predškolske ustanove.


Zašto se ide u promjene?


U izmjene se, kako je napomenula podnoseći ove prijedloge Ines Loknar Josić, ide stoga što su tako naložile i upute dala nadležna tijela nakon provedene inspekcije, a prijedlozi izmjena Pravilnika i Statuta nakon odluke Gradskog vijeća bit će proslijeđeni nadležnim županijskim službama.


Vijećnike SDP-a još je i prije sjednice zanimalo zašto se ide u promjene tih akata pa su mailom zatražile pojašnjenje koje im, rekle su, nije stiglo, ali im je zato na sjednici odgovorio gradonačelnik Antonio Dražović rekavši kako je riječ o usklađivanju postojećih dokumenata sa zakonskim odredbama, a to znači da su sve izmjene rađene u skladu sa zakonom o čemu će sud na kraju dati i nadležna županijska tijela.




– Ljude koji provode ove promjene utemeljene na zakonu sada se napada i na njih se vrše pritsci, umjesto da ih se pohvali – komentirao je nastavak priče o “Buba Mari” gradonačelnik Dražović.


Tetrijebi gluhani


Nakon nove epizode sapunice o čabarskom vrtiću, čabarski su gradski vijećnici raspravljali o prijedlogu Odluke o donošenju III. Izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja Grada Čabra, točnije onog dijela tog dokumenta vezanog uz mogućnost izgradnje Tematskog parka i Info centra o tetrijebu gluhanu u Farjevom lazu.


Vijećnici su prijedlog prihvatili nakon pojašnjenja vezana uz taj projekt koja im je ponudio Ivica Križ, upravitelj Srednjeeuropskog uzgojnog centra za tetrijebe gluhane, koji je na brojna pitanja vijećnika Damira Žagara (Lista Antonia Dražovića) rekao kako je riječ o međunarodnom Interreg projektu u kojem su s hrvatske strane partneri Hrvatski lovački savez, Veterinarski fakultet Zagreb, Šumarski fakultet Zagreb, Agronomski fakultet Zagreb, Hrvatske šume, Javna ustanova “Priroda” i Nacionani park “Risnjak”, a sa slovenske strane to su Slovenske šume, Slovenski lovački savez i Ministarstvo za zaštitu okolja.


– Ukupna vrijednost projekta procjenjuje se na oko milijun eura pri čemu bismo iz EU fondova mogli dobiti do 80 posto, a ostalo će sufinancirati partneri u projektu.


Kandidaturu ćemo podnijeti sredinom ili najkasnije do kraja ožujka. Smatramo da su mogućnosti uspješne kandidature vrlo velike jer iza sebe već imamo puno kvalitetnog rada i ulaganja u zaštitu tetrijeba gluhana pa se nadamo da će odgovorni to i prepoznati.


Nadamo se da ćemo do jeseni znati da li nam je kandidatura uspješna, a bez obzira na to, mi radimo sve da bi bili spremni za daljnji rad pa je tako sav posao oko pripremne dokumentacije projekta gotov do razine od 90 posto.


Odnosno, idejni projekt je gotov, a glavni se projekt uravo izrađuje – rekao je Križ dodavši kako uz informativni i edukacijski dio (podaci o tetrijebu, sala za sastanke) ovaj projekt svakako ima i turistički karakter jer bi u objektu u Farjevom lazu bilo i sedam soba namijenjenih potencijalnim gostima.


Imenovana ravnateljica knjižnice


Vijećnici su jednoglasno prihvatili i prijedlog odluke o imenovanju Sinitije Žagar Paripović za ravnateljicu Narodne knjižnice “Ivan Žagar” Čabar, a ona je po završetku sjednice zamolila vijećnike da na narednoj sjednici Gradskog vijeća na točku dnevnog reda stave i, po njenom mišljenju, nezakonitu odluku o umanjenju koeficijenta za plaću za radno mjesto ravnateljice knjižnice.