"Jahači dronova"

Bili smo na dvobojima dronova u Delnicama i pričali s onima koji treniraju dron majstore

Mladen Trinajstić

Foto Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Otkud dvoboji dronova u Delnicama?



Danas, a bit će tako i sutra, delničkom školskom sportskom dvoranom lete, bruje i različitim svjetlima blješte brojni dronovi, a njihove su bravure praćene navijanjem i vikom.


Naime, svaki od tih “letećih objekata” predstavnik je jednog višeg razreda delničke OŠ Ivana Gorana Kovačića, svakim od njih rukovodi ponajbolji dron majstor tog razreda, a cilj je, naravno, pobijediti! No, otkud dvoboji dronova u Delnicama?


“Jahači dronova”


Riječ je o projektu “Mobilna škola tehničkih aktivnosti” kojeg provode Zajednica tehničke kulture Primorsko-goranske županije i njihov partner, Zajednice tehničke kuture iz Osijeka.





Projekt se realizira na taj način da svi učenici od petog do osmog razreda savladali, naravno uz upute stručnjaka, upravljanje dronovima.


Najprije bi se kroz radionički oblik rada upoznali s dronovima i njihovim mogućnostima, potom bi ih pokušavali primijeniti u praksi nakon čega bi bili izabrani najuspješniji koji su potom sudjelovali u razrednim dvobojima kako bi se vidjelo da li su bolji “jahači dronova” učenici a ili b razreda.


No, nisu to jedine radionice s područja tehničke kulture koje krajem ovog tjedna obilježavaju aktivnosti delničkih osnovaca. Tako su bile priređene radionica elektronike vezana uz izradu igrice Simon Says te radionice aviomodelarstva za učenike petih razreda, a budući da je sve bilo praćeno i natjecanjima, najuspješniji su dobili i posebna priznanja.


Kako i zašto


Kako i zašto se sve ovo događa danas i sutra u Delnicama pojasnila nam je Ružica Kamenjaševič, predsjednica Zajednice tehničke kulture Primorsko-goranske županije.



– Prvi smo put u Gorskom kotaru zahvaljujući pozivu ravnatelja Mladena Bolfa, a već sada mogu reći da ćemo vrlo rado dolaziti i ubuduće jer smo oduševljeni prijemom i zanimanjem učenika.


Već smo dogovorili radionice za učenike trećih razreda koji će s 3D olovkama izrađivati ukrase za božićnu jelku, a kroz program nazvan Scratch učenicima četvrtih razreda ponudit ćemo početne osnove programiranje i to tako da ćemo ih naučiti kako sami mogu napraviti vlastitu video igricu pa će kroz to shvatiti kako programiranje uopće nije dosadno.


Te ćemo radionice prirediti vrlo brzo, a za naredno proljeće pokušat ćemo – zahvaljujući tome što ova škola ima i bazen – učenicima osmih razreda predstaviti sve što treba za kvalitetno ronjenje s bocama.


Tisuću učenika i nastavnika


Ovaj smo projekt do sada proveli u osnovnim školana u Crikvenici (i PŠ Selce), Novom Vinodolskom i Krku, a eto nas sada i u Gorskom kotaru.



Plan je bio kroz ovaj projekt obuhvatiti tisuću učenika i nastavnika i to smo već sada, dva mjeseca prije kraja godine, realizirali.


Posebno zahvaljujem PGŽ koja nam osigurava financijski dio za naše aktivnosti i bez toga ne bi bilo ništa – rekla je Kamenjašević.


Zajednice tehničke kulture Primorsko-goranske županije ne radi samo s mladima. Dapače, ističe Ružica Kamenjašević, njihovim su programima i aktivnostima obuhvaćeni svi uzrasti


Kvalitetan program


– Uspješno smo u Kraljevici, Bakru, Omišlju i Kastvu realizirali niz radionica vezanih uz informatičko opismenjavanje starijih osobe, a trenutačno u Kostreni održavamo i obiteljske radionice za predškolsku djecu i njihove odgajatelje, objašnjava.


Zadovoljstvo ostvarenim ističe i Mladen Bolf, ravnatelj OŠ I.G. Kovačića.


– Zahvalni smo Zajednici tehničke kulture PGŽ koja nam je ponudila ovaj vrlo kvalitetan program koji je izazvao veliko zanimanje učenika od kojih se mnogi još i nisu susreli s dronovima.


Uspostavili smo jako lijepu suradnju i nadam se da ćemo je nastaviti kroz niz novih i zanimljivih radionica koje oni imaju i koje, siguran sam, mogu privući veliku pažnju naših učenika – rekao je ravnatelj Mladen Bolf.