Dovoljno za sve, ali...

Apsurd. Goranima su drva za ogrjev često skuplja nego ljudima u drugim dijelovima Hrvatske

Marinko Krmpotić

Zbog velike naručene količine drva i nepovoljnih vremenskih uvjeta došlo je do sporije isporuke, no nema potrebe za panikom jer će se do kraja ljeta riješiti sve narudžbe i svi će dobiti drva na vrijeme



DELNICE – Stanje s isporukom ogrjevnog drva na području Gorskog kotara i ostalih dijelova Primorsko-goranske županije koji su vezani uz Upravu šuma Podružnicu Delnice je pod kontrolom, govori nam Ivana Pečnik Kastner, voditeljica UŠP-a Delnice, naglašavajući kako je do određenog zastoja u narudžbama došlo zbog objektivnih razloga koji su usporili isporuku, ali nikakvog straha vezanog uz isporuku ogrjevnog drva nema i ne treba ga ni biti.


Vremenske neprilike


– Prvi veliki problem donijele su nam vremenske neprilike, odnosno iznimno kišoviti svibanj, mjesec kada obično realiziramo najveći dio poslova vezanih uz isporuku ogrjevnog drva. Zbog stalnih kiša nismo mogli raditi u šumi, a to znači da nije bilo ni dovoljne količine drva. Drugi je problem što su kompenzacijske mjere države vezane uz ogrjevno drvo mnoge motivirale da kupe dvostruko više drva no inače te se, u stvari, opskrbe i za iduću zimu. Tako se dogodilo da smo dobili gotovo dvostruko više uplata no prošle i ranijih godina. Dakle, s jedne smo strane imali vrlo velike naručene količine, a s druge strane nismo mogli u šumu jer vremenski uvjeti nisu bili povoljni. Sve to dovelo je do sporije isporuke pa su se neki uplašili da neće dobiti naručene količine. No, nema potrebe za panikom jer ćemo do kraja ljeta riješiti sve narudžbe i svi će dobiti drva na vrijeme – govori voditeljica Pečnik Kastner, koja na pitanje nije li se trebalo posegnuti za ograničenjem pri količini narudžbe, kaže kako to nije nimalo popularno, a i teško je ustanoviti koliko nekome zaista treba ogrjevnog drva.


Određen kriterij


– Mi imamo jasno određen kriterij o tome da svako kućanstvo može naručiti maksimalno 20 m3, što je dovoljno za prezimljavanje. Ima i onih koji su i ranije naručivali tu količinu, ali je puno više onih kojima je manje bilo dovoljno. No, ove godine je velik dio ljudi, baš u namjeri da iskoristi državnu kompenzacijsku mjeru, naručio maksimum. Naravno da nam je to stvorilo određene probleme pa, primjerice, tamo gdje nismo imali spremnog ogrjevnog drva, nismo primali uplate. To su, na žalost, neki protumačili kao znak da drva nema, što nije istina. Također, onima koji nisu željeli čekati, savjetovali smo da ne traže isključivo na području svoje šumarije, odnosno da pokušaju i u drugim šumarijama. Uz to, svi znaju da su narudžbe moguće i kod privatnika, mada je tamo skuplje. Jednostavno, uplata je više no što je realna potreba i ljudi stvaraju zalihe, pa je i stoga došlo do zastoja. No, ponavljam, nikakvog straha ne treba biti i sve zaprimljene narudžbe bit će i isporučene, zaključila je Ivana Pečnik Kastner.




Umirujuća poruka i obrazloženje uz nju daju naslutiti kako će, kao i ranijih godina, sve biti u redu s opskrbom ogrjevnim drvima.


Dovoljno ogrjevnog drva


Uostalom, delnička podružnica Hrvatskih šuma sa svim je svojim šumarijma do sada iskazivala i razumijevanje i spremnost pomoći stanovništvu ovog područja pa ne treba sumnjati da će i ovog puta svi Gorani dočekati zimu s dovoljno ogrjevnog drva. Drugo je pitanje, pa i problem, što su – čak i uz ove državne olakšice – Goranima drva često skuplja no u nekim drugim dijelovima Hrvatske. No, to su anomalije sustava koji bi trebalo mijenjati i koji bi, kroz državne zakone i odredbe, ljudima koji žive u planinskim područjima i kojima su nužne veće količine ogrjevnog drva, omogućio nabavu po znatno povoljnijim cijenama od postojećih.