SLATINA

FOTO Pričali smo s turistima na najvećoj opatijskoj plaži. Najviše ih smetaju cijene: ‘Boca vina 500 kuna? Previše’

Marina Pauletić

Foto: Vedran Karuza

Foto: Vedran Karuza

Jedno od najstarijih kupališta na Jadranu ima sve za uživanje



 Stara dama i kolijevka hrvatskog turizma, prekrasna Opatija, nadaleko je poznata po svojoj iznimnoj ljepoti. Hrvatski Monte Carlo, kako je ponekad nazivaju, dom je jednog od najstarijih kupališta na Jadranu – Slatine. Lokacija u samome centru grada ljeti svakoga dana ugošćuje stotine kupača iz svih dijelova svijeta, a kakvi su im dojmovi, upitali smo ih iz prve ruke.


Poznato je da na Kvarner rado dolaze gosti iz Nizozemske, a mi smo imali tu sreću da porazgovaramo s dvije nizozemske obitelji. Dave, Marlen, Nolam i Fredde iz Uudena su u Hrvatsku stigli prvi put, a svoj su smještaj pronašli u obližnjem Voloskom. Parkiranje im ne predstavlja problem jer su se dosjetili jednostavnog rješenja – do plaže i natrag idu autobusom. Slatinu su odabrali jer im se činila lijepom i prilagođenom djeci. U to smo se i sami uvjerili jer su klincima na raspolaganju veliko dječje igralište, napuhanac na moru Aqua Zone i pješčani dio gdje slobodno mogu graditi kule u pijesku. Priznali su kako su cijene nešto više negoli su to očekivali, a nakon Opatije, posjetit će još otoke Krk i Brač.


Foto: Vedran Karuza


Bogata ponuda svega


Četveročlana obitelj Van Beem iz Amsterdama također je prvi put u našoj zemlji. Htjeli su ljetovanje provesti u Hrvatskoj, a Kvarner su kao destinaciju izabrali čitajući o njemu. Odsjeli su Triblju te polako istražuju ovu regiju. Posjetili su već Staru Bašku na otoku Krku, a sada i Opatiju. Sviđa im se sve, no jedino im je krivo što je more malo hladno za njihov ukus. Osim sunčanja i plivanja, Gerwin je s nama podijelio kako se na plaži voli opustiti uz dobro knjigu, pogotovo kada su temperature ovako visoke.




More ispred Slatine cijelom je dužinom dobro označeno mrežom, a iza nje dovoljno je prostora za pedaline i kajake koji stoje na raspolaganju za unajmljivanje. Uz klasične ležaljke i suncobrane, unajmiti se još mogu baldahini, a moguće je i iskoristiti uslugu tajlandske masaže. Uz već spomenuto dječje, uređeno je i igralište za odbojku na pijesku. Tuševi i javni toalet se ovdje naplaćuju. Čitava plaža raspolaže s tri ugostiteljska objekta međusobno strateški raspoređena: restoranom brze hrane »Batana«, kafićem »Kremenko« i restoranom »Vongola«. Cijene kave većinom su jednake, veliki macchiato stoji 15 kuna, a točeno pivo od pola litre 28 kuna. Pizzu margaritu u »Batani« ćete platiti 63 kune, dok je hamburger 50 kuna. Ako pak sjednete u »Kremenko« i naručite koktel, on će vas doći između 45 i 55 kuna, ovisno o tome koji naručite.


Foto: Vedran Karuza


Malo parkirališnih mjesta


Može li si domaći gost priuštiti ljetovanje u Opatiji, upitali smo Vlastu, Melitu, Romea i Predraga koji ovamo na godišnji odmor dolaze godinama iz Varaždina. Njihovo je mišljenje da su cijene naspram nekih odredišta pristojne. Naravno da postoje skuplji kafići i restorani, ali ima i onih »normalnih« te svatko može pronaći nešto za sebe. U nekima su cijene iste kao što su i u Varaždinu. Važno je dobro istražiti destinaciju, a još ako vas netko uputi svakako se nešto može smisliti – slažu se. Opatiju inače biraju radi blizine Varaždinu, a Slatinu jer im se smještaj nalazi u centru pa za dolazak na plažu ne trebaju koristiti auto i »boriti se« s parkiranjem.


S parkirališnim mjestima muku muči Thomas koji je sa suprugom Karin i kćeri Atalie stigao iz danskog Nykoebing Falstera.


– Sve nam se sviđa, ali imamo malu kritiku u vezi parkinga – apartman nam je u Bregima (mjesto na brdima iznad Opatije, za one koji ne znaju) pa moramo dolaziti autom. Bilo bi zgodno da je više mjesta. Izabrali smo Kvarner jer smo htjeli vidjeti nešto drukčije, a dosad smo ljetovali u Puli i Rovinju, govori nam Thomas.


Na plaži najviše vole ležati na suncu i plivati, a kad je riječ o cijenama, komentiraju kako su visoke, kao i u Danskoj.


Foto galerija: Slatina kao najveća i najpoznatija plaža u Opatiji Foto: Vedran Karuza


Nedostatak supermarketa


Da ponegdje u Opatiji određene cijene doista »lete u nebo«, govori nam i nizozemski bračni par Linda i Jeroen. Lindina je majka inače Opatijka pa na godišnji odmor ovamo dolaze svake godine.


– Bili smo u Lidu te smo se šokirali cijenama pogledom na vinsku kartu gdje boca vina doseže najmanje 500 kuna, a ne radi se čak ni o najboljem vinu. U Nizozemskoj, primjerice, bocu dobrog vina možete dobiti za 50-ak eura što bi bilo 350 kuna, objašnjavaju nam.


Oduševljeni nisu niti cijenom kuglice sladoleda u Mileniju koja stoji 15 kuna.


– Sjećam se kada je bila 7 kuna, prepričava nam kroz smijeh Linda.


Također im je žao što se Konzum koji se nalazio preko puta Slatine zatvorio.


– Uvijek je bio pun turista pa zaista ne razumijemo zašto su ga zatvorili. Sljedeći je tek kod tržnice ili pak ostaje Tommy koji se nalazi u trgovačkom centru Slatina što je malo predaleko, smatraju. Slatina im je inače idealna plaža pogotovo zato što imaju dvoje male djece koja se mogu igrati na pješčanom dijelu plaže, onom pokraj restorana »Vongola«. Bilo bi možda zgodno kad bi postojao još kakav tobogan za djecu, govore.


Foto: Vedran Karuza


Tuga zbog betonizacije


Jeroenu se kod Opatije najviše sviđa izgled grada, šetalište, dobro poznati Lungomare, vrijeme i hrana, a oboje su zadovoljni raznim festivalima koji se organiziraju pa su tako nedavno posjetili i Gin Garden. Linda je oduševljena palmama i parkovima te što sve izgleda veoma održavano, ali ima i jednu veliku kritiku s kojom će se složiti brojni Opatijci.


– Jedan od razloga zašto toliko volim Opatiju je njezina arhitektura koja datira još iz vremena Austro-Ugarske Monarhije, zato ne razumijem zašto se grade moderne zgrade. One su prikladnije za veće gradove poput, primjerice Zagreba, ali ne za Opatiju. Uopće se na uklapaju u ambijent i uništavaju cjelokupan romantičan dojam koji ovaj grad ima, govori nam.


Polemika betonizacije Opatije aktualna je već neko vrijeme, a poznato je da su tomu na kraju pokušali stati i sami građani. Iz priloženog vidimo da to ne smeta samo onima koji ovdje žive 365 dana u godini, već i onima koji Opatiju posjećuju i na kraće vrijeme. Betonizacija doduše nije tema ovoga članka, nego izgled plaže i sadržaji koji se nude.


Možemo zaključiti da za svakoga doista ima ponešto, kao što tvrdi ekipa iz Varaždina, a kao najveći problem izdvajamo nedostatak supermarketa. Lindi i Jeroenu nismo znali odgovoriti kada će se i hoće li se uopće Konzum ponovno otvoriti na staroj lokaciji. Mišljenja smo da bi plaža onolike veličine svakako u blizini trebala imati takvu trgovinu, kao što je imaju, primjerice Ičići, Medveja i Mošćenička Draga.