ZA ČISTU PRIRODU

Dvjestotinjak ekoloških dragovoljaca sudjelovalo u akciji čišćenja Kupske doline, pogledajte kako je bilo

Marinko Krmpotić

Foto M. Krmpotić

Foto M. Krmpotić

Proljetna akcija Kupe i njezine pritoke Kupice okupila je riječke osnovce i srednjoškolce, ali i njihove vršnjake iz Zadra i Gorskog kotara, a uz profesionalnu pomoć vatrogasaca i kajakaša sve je organizirala Udruga Kupa uz pomoć slovenskog društva Kostel



BROD NA KUPI – Dvjestotinjak ekoloških dragovoljaca, ponajprije riječkih osnovaca i srednjoškolaca, ali i njihovih vršnjaka iz Zadra i Gorskog kotara, ojačani stručnim službama kao što su vatrogasci i ronioci, odnosno kajakašima i rafterima, čistilo je jučer područje Kupske doline u tradicionalnoj proljetnoj akciji čišćenja Kupe i njezine pritoke Kupice. Glavni organizator ovog već 16 godina tradicionalnog proljetnog pomaganja prirodi je Udruga Kupa iz Broda na Kupi, a pripomogli su, kao i uvijek, članovi susjednog slovenskog Turistično-športnog društva Kostel, dok su pokrovitelji bili Primorsko-goranska županija i Grad Delnice.


Propupalo zelenilo


Iako je, zahvaljujući svakako i ovoj akciji, svijest o čuvanju okoliša na ovom području narasla, posla je ipak bilo. Osnovci pristigli iz OŠ Trsat s čak dva autobusa, dakle njih osamdesetak, sa svojim su nastavnicima čistili obalu Kupice od visećeg mosta malo uzvodno te potom i nizvodno, sve do ušća s Kupom. Vrijedne ruke riječkih mališana itekako su pomogle pri čišćenju staza i šumaraka uz Kupicu, pri čemu se uz čišćenje itekako moglo i uživati jer se u Kupskoj dolini priroda baš ovih dana počinje buditi pa je bilo pravo zadovoljstvo kretati se uz bistru Kupicu tek propupalim zelenilom.





Srednjoškolci iz Rijeke (Ekonomska škola) i Bakra (Pomorska škola) te gimnazijalci iz Zadra, potpomognuti s dvije riječke gimnazijalke, »udarili« su na Kupu, i to pomoću čamaca ili pješice. Svi koji su željeli Kupu čistiti iz čamca smjestili su se u dva čamca poznatog rafterskog poduzeća Gorski tok te nakon detaljnih uputa skipera krenuli, uz puno gušta, čistiti one dijelove vodotoka koji nisu dostupni s obale. Pritom im je naruku išao sasvim pristojan proljetni vodostaj Kupe koji je omogućavao vožnju rafting čamcem sve do Broda na Kupi, a prekrasan proljetni dan i kombinacija zelenog i plavog dodatno su pridonijeli čaroliji boravka u prirodi. Malo manje su u toj čaroliji mogli uživati ronioci koji su svoj dio posla odradili uz temperaturu od 8 do 9 Celzijevih stupnjeva koliko je jučer bila hladna Kupa.



Vrlo ozbiljan zadatak imala je kombinirana grupa zadarskih gimnazijalaca i učenika Pomorske škole Bakar, koja se »borila« s prilično zaraslim okolišem oko mosta u Gašparcima. Naime, to mjesto i susjedno slovensko naselje Mirtoviči veže punih 150 godina stari kameni most koji će ove i naredne godine doživjeti sanaciju jer će se nakon premještanja šengenske granice na jug koristiti znatno više no do sada. Kako bi nakon sanacije izgledao ljepše, srednjoškolci su uredili dio obale uz njega. Višesatna akcija kraju je privedena zaedničkim druženjem i ručkom u Brodu na Kupi, u tamnošnjoj osnovnoj školi te, naravno, obećanjem o novom susretu u proljeće naredne godine.


Razvoj svijesti


Predsjednik Udruge Kupa Davorin Klobučar iskazao je zadovoljstvo proljetnom ekoakcijom.


– Stigla su nam tri autobusa iz Rijeke i jedan iz Zadra te sudionici akcije iz Zagreba i Svete Nedelje, odnosno iz susjedne Slovenije. Danas su ovdje predstavnici nekoliko hrvatskih županija i susjedne Slovenije. Radom i druženjem na Dan planeta Zemlje šaljemo najbolju poruku svima, a posebno mi je drago što u tome sudjeluju osnovci i srednjoškolci koje su za to odlično pripremili njihovi profesori i nastavnici koji time daju veliki doprinos razvoju ekološke svijesti te, što je još i bitnije, direktnoj aktivnosti na terenu.



Moram pohvaliti prof. Maricu Kučan iz Pomorske škole Bakar, koja od početka sudjeluje u ovoj akciji, kao i prof. Sanju Fabac, koja je dolaske zadarskih gimnazijalaca iz Gimnazije »Vladimir Nazor« pretvorila u tradiciju. Hvala svima i nadam se i daljnjoj suradnji – zaključio je Klobučar.


Most u Gašparcima treba dodatno sanirati


U šesnaest godina dugoj tradiciji proljetnog čišćenja Kupske doline prvi je put veća pažnja posvećena mostu u Gašparcima. Riječ je o objektu koji je davne 1873. godine sagradila tadašnja Riječka županija. U doba dok je šengenska granica bila na Kupi, most je bio zatvoren, a već prvih dana nakon premještanja šengenske granice jasno je da će promet biti znatno veći. Zato ga treba dodatno sanirati, a plan je obilježiti ovog ljeta i punih 150 godina od izgradnje tog mosta. Baš stoga krenulo se u čišćenje, pri čemu je plan bio čistiti ga s obje strane. No, na terenu je postalo jasno da je sa slovenske strane prilaz mostu puno uredniji i ljepši. Od jučer je zahvaljujući Zadranima i Bakranima i pristup mostu s naše strane oku ugodniji.


Prof. Marica Kučan prva se porimila posla na mostu u Gašparcima