Dogovoreno

Crikvenički Jadran povećava plaće i prava radnicima, poznati detalji

Alenka Juričić Bukarica

Foto arhiva NL

Foto arhiva NL

Možemo sa zadovoljstvom ustvrditi da je Uprava prepoznala izniman radni angažman radnika Jadrana, poručuju iz STUH-a



Na sastanku pregovaračkog odbora sindikata koji djeluju u crikveničkoj turističkoj tvrtki Jadran d.d., a na inicijativu Sindikata turizma i usluga Hrvatske (STUH) koji predstavlja većinski sindikat u Jadranu, dogovoreno je značajnije povećanje materijalnih prava zaposlenika.


– U konstantnom kontaktu sa članovima našeg sindikata i radnicima Jadrana, u Sindikatu turizma i usluga Hrvatske iznjedrili smo najzastupljenije zahtjeve radnika te ih predložili poslodavcu.


Možemo sa zadovoljstvom ustvrditi da je Uprava prepoznala izniman radni angažman radnika Jadrana uzrokovan općepoznatim nedostatkom radne snage, pojačanom i pojavom pandemije Covida 19 te odlučila na transparentan način pokazati da su radnici zaista ključan faktor u razvoju kvalitetnog turizma, kazao je Roberto Erman, regionalni povjerenik STUH-a za Istru i Kvarner, pojašnjavajući koja su materijalna prava za radnike Jadrana konkretno dogovorena.


Što je sve dogovoreno




Tako su za predstojeću turističku sezonu u Jadranu dogovorena iznadprosječna povećanja u turističkoj branši, pa je tako ispregovarano da će se od 1. travnja povećati osnovica svim radnicima kojima se plaća obračunava putem tarifnog priloga “kućnog” Kolektivnog ugovora, i to za 12 posto.


Obzirom na povećani obim posla u ljetnim mjesecima, u hotelskim operacijama, dakle tijekom lipnja, srpnja, kolovoza i rujna, dogovoreno je dodatno povećanje plaće od 6 posto za odrađeni fond sati, kao i isplata neoporezivih primitaka definiranih sukladno aktualnom Pravilniku o porezu na dohodak u najintenzivnijim mjesecima od lipnja do kolovoza, po tisuću kuna, uz mogućnost daljnje isplate, ovisno o odvijanju predstojeće turističke sezone.


Nadalje, sa svrhom zadržavanja radnika, i brige o zdravlju radnika, u pregovorima sa sindikatima dogovoreno je da se radnicima s ugovorima na neodređeno, stalnim sezonskim radnicima, kao i radnicima na određeno vrijeme sa dugoročnijim ugovorima ugovori polica dodatnog zdravstvenog osiguranja.


– Obzirom na veliko i često povećanje cijene naftnih derivata, a i s ciljem ujednačavanja troškovnog položaja radnika s ovog područja, STUH je zahtijevao i povećanje naknade za dolazak i odlazak s posla, što je poslodavac i prihvatio, na način da se izbaci fiksna naknada po prijeđenom kilometru i da se uvede određeni postotak u odnosu na aktualnu cijenu litre benzina.


Svakako treba reći i kako, unatoč postignutom nemalom povećanju i iskazanoj dobroj volji poslodavca, ostaje i dalje činjenica da plaća u turističkoj branši i dalje zaostaje za oko 20 posto u odnosu na prosječnu plaću u Republici Hrvatskoj, stoga već sada najavljujemo nastavak pregovora koji bi trebali kreniuti nakon, nadamo se, uspješno odrađene sezone, zaključio je Erman.


Pozitivan pomak


– Ovaj pozitivan pomak rezultat je našeg zajedničkog rada, nastavka investicijskog ciklusa i svih aktivnosti koje su poduzete u ranim pripremama za ovogodišnju turističku sezonu.


Organizaciju rada i poslovanja usmjerili smo prema povećanju zadovoljstva i efikasnosti naših zaposlenika s krajnjim ciljem zadovoljstva svih naših gostiju, dodao je, pak, predsjednik Uprave Jadrana Goran Fabris.


Inače, u najnovijim financijskim izvještajima za prošlu godinu Uprava navodi kako kada se promatra Jadran na nivou Društva, ali i na nivou Grupe, treba imati na umu da je u razdoblju od 2018. do 2020. godine realiziran prvi dio investicijskog ciklusa koji nažalost, zbog pandemije, nije dao očekivane rezultate.


Upravo zbog toga rezultati ostvareni u 2021. godini predstavljaju značajan rast u odnosu na referentu 2019. godinu, što je, u konačnici, rezultiralo činjenicom da Jadran d.d. i Club Adriatic d.o.o. nisu ostvarili prava na potpore u očekivanom obimu.


Promatrajući fizičke pokazatelje od siječnja do prosinca 2021. godine Jadran je ostvario ukupno 443.364 noćenja što je 106 poszo više noćenja od noćenja ostvarenih u istom razdoblju 2020. godine, odnosno 13 posto nego 2019.


Ostvarili 106% više noćenja


Grupa je lani ostvarila ukupno 559.391 noćenja, što je 106 posto više noćenja u odnosu na isto razdoblje 2020. godine, odnosno 1 posto manje nego 2019.


Kad bi se uspoređivala noćenja ostvarena u istim kapacitetima tada je Grupa u razdoblju od siječnja do prosinca 2021. ostvarila ukupno 452.412 noćenja što je za 100 posto više od noćenja ostvarenih u istom razdoblju 2020, odnosno 19 posto manje nego 2019.


Jadran je lani ostvario preko 150 milijuna kuna ukupnih prihoda što je za 106 posto više nego 2020., odnosno 37 posto više nego 2019. Društvo je alni ostvarilo gubitak u iznosu od oko 7 milijuna kuna, dok je u istom razdoblju 2020. godine ostvaren gubitak u iznosu od 107 milijuna kuna.


S time da je lani EBITDA bila 46 milijuna kuna, a u 2020. je ostvaren gubitak od 61 milijun kuna. Grupa je lani ukupno ostvarila 176 milijuna kuna ukupnih prihoda te smanjila gubitak na oko 5 milijuna kuna, dok je 2020, on iznosio oko 112 milijuna kuna.