KRISTJAN STANIČIĆ

Hrvatska potvrdila status sigurnog i atraktivnog turističkog odredišta

Alenka Juričić Bukarica

Za Kvarner je pozicioniranje kao aviodestinacije i znatno bolje povezivanje zračnim prometom s najvažnijim europskim destinacijama naprosto nužnost, stoga će i HTZ u tom segmentu zasigurno dati svoj doprinos

Globalna pandemija koronavirusa je, između ostalog, značajno utjecala i na navike samih turista. Gosti više nego ikada prije pažnju posvećuju segmentu sigurnosti koja je postala jedan od osnovnih preduvjeta za realizaciju turističkih putovanja. Pritom se biraju bliske i lako dostupne destinacije, izražena je last minute potražnja, bukira se smještaj koji ima povoljne uvjete otkazivanja, a promjene se vide i u duljini boravka jer putnici ostaju duže, ali pritom na putovanja odlaze jednom do dva puta, a ne nekoliko puta godišnje kao što je bio slučaj do izbijanja pandemije. Sve se više traže destinacije, oblici smještaja i aktivnosti koje jamče sigurnost, privatnost i svojevrsnu izoliranost. U skladu s navedenim smo morali prilagoditi i naše promotivne aktivnosti te poruke koje smo isticali, istaknuo je na početku razgovora Kristjan Staničić, direktor Hrvatske turističke zajednice (HTZ). S čelnim čovjekom nacionalnog TZ-a razgovarali smo o aktivnostima u promociji koje su odrađene u okolnostima velikih neizvjesnosti, promjena na dnevnoj bazi, praćenja epidemiološke situacije, ali i aktivnosti konkurenata na našim emitivnim tržištima.


U idućoj godini nastavljamo suradnju s našim strateškim partnerima


Što je obilježilo promociju Hrvatske kao destinacije i u ovoj vrlo izazovnoj i nesigurnoj, ali u konačnici uspješnoj, turističkoj godini?


– Naša promotivna strategija pokazala se vrlo uspješnom s obzirom na to da smo najbolje rezultate ostvarili upravo na onim tržištima na koja smo usmjerili najveći dio budžeta. Posebnu smo pozornost usmjerili na online kanale komunikacija, cilj nam je bio pozicioniranje Hrvatske kao kvalitetne, sigurne i dobro pripremljene destinacije, birali smo tradicionalno jaka i cestovnim pravcima lako dostupna tržišta, a da smo u tome bili uspješni potvrđuje i trenutno ostvarenih 77 posto rezultata iz rekordne 2019.


S obzirom na to da turistička godina još traje, koje su najvažnije kampanje, nastupi na sajmovima i drugo, koje preostaje odraditi tijekom jeseni, odnosno do kraja godine na stranim tržištima?


– Za posljednji kvartal ove godine imamo potpuno spremnu strategiju komunikacije i oglašavanja. Nakon završetka ovog, još uvijek ljetnog, dijela turističke godine, krajem rujna, pokrenut ćemo kampanju radnog naziva »Thank you« na svim društvenim mrežama Croatia Full of Life. Cilj će biti dodatno skrenuti pažnju na Hrvatsku, te se kroz pozitivna iskustva samih turista koji su boravili u našoj zemlji i svoj boravak dijelili na društvenim mrežama zahvaliti što su odabrali upravo Hrvatsku kao destinaciju u kojoj su proveli godišnji odmor. Kampanjom će se targetirati top deset tržišta s najvećim brojem ostvarenih noćenja. Nakon toga, od listopada slijedi jesenska kampanja na temu kulture, povijesti, naše nematerijalne baštine, eno-gastronomije, odnosno riječ je o dodatnoj promociji platforme »Croatia Hearts and Crafts« koju je HTZ uspješno lansirao u suradnji s Googleom, a na kojoj je na interaktivan način predstavljen presjek svega onoga na što smo od nematerijalne baštine i nematerijalnih tradicija ponosni. Pratimo i situaciju oko sajamskih nastupa, te su u pripremi nastupi na sajmovima u Riminiju i Londonu.


Da smo se na američkom tržištu vrlo dobro pozicionirali, potvrđuju i brojne medijske objave u najvažnijim američkim medijima čija se medijska vrijednost procjenjuje na više od 200 milijuna američkih dolara, kao i impozantan popis poznatih i slavnih Amerikanaca koji su boravili ove godine u Hrvatskoj


Kako ocjenjujete sezonu po pitanju vraćanja avioprometa, koliko je ustvari sredstava ove godine uloženo u udruženo oglašavanje s aviokompanijama?


– Zračni je promet bio među najpogođenijm sektorima, u 2020. godini pojedine kompanije bilježile su pad prometa i do 90 posto. Ova je godina bila godina oporavka zračnog prometa, naša je zemlja bila vrlo dobro povezana s ključnim europskim odredištima, a posebice smo ponosni na direktne letove na relaciji New York – Dubrovnik. U skladu s ciljevima i aktivnostima HTZ-a, mi smo i ove godine putem javnog poziva odabrali strateške partnere za provedbu promotivnih kampanja na inozemnim tržištima, odnosno odlukom Turističkog vijeća odobrena je suradnja s ukupno 43 partnera od čega su 32 partnera iz kategorije turoperatora i agencija, a 11 partnera iz kategorije prijevoznika ukupne vrijednosti 15 milijuna kuna. Sigurni smo kako će naša zemlja u idućoj godini biti povezanija s još većim brojem aviolinija što će također pozitivno utjecati na daljnje turističke tijekove i povratak na brojke iz 2019. Stoga ćemo i u idućoj godini nastaviti suradnju s našim strateškim partnerima, odnosno turoperatorima i avioprijevoznicima.


Što je donijelo povezivanje izravnim zračnim linijama Dubrovnika sa SAD-om?


– Prije svega valja podsjetiti kako je Hrvatska u 2020. godini bila jedina zemlja Europske unije koja je dozvoljavala ulazak američkih državljana povodom turističkih putovanja. Američko tržište, odnosno ljubitelji putovanja iz SAD-a to su prepoznali pa se, osim vrlo dobrih rezultata s ovog tržišta u 2020. godini, možemo pohvaliti još boljim trendovima u ovoj godini na koje su značajan utjecaj imale i direktne aviolinije na relaciji New York – Dubrovnik. Naime, u dosadašnjem dijelu godine s američkog je tržišta ostvareno oko 215 tisuća dolazaka, te gotovo 800 tisuća noćenja, što u odnosu na isto razdoblje lani predstavlja rast u dolascima od visokih 440 posto u dolascima, te 305 posto u noćenjima. Podsjećam i da HTZ intenzivno u proteklih nekoliko godina surađuje s najvažnijim turističkim asocijacijama u SAD-u, kao što su Virtuoso, Signature te USTOA. Također, u posljednje dvije godine imali smo i niz kvalitetnih sastanaka s predstavnicima pojedinih aviokompanija iz SAD-a. Da smo se na ovom tržištu vrlo dobro pozicionirali potvrđuju i brojne medijske objave u najvažnijim američkim medijima čija se medijska vrijednost procjenjuje na više od 200 milijuna američkih dolara, kao i impozantan popis poznatih i slavnih Amerikanaca koji su boravili ove godine u Hrvatskoj, kao što su, primjerice, poznati američki glumci i glumice Harrison Ford, Calista Flockhart, Demi Moore, Neil Patrick Harris, američki model i influencerica Trista Mikail, sportaši Michael Jordan, Magic Johnson i brojni drugi.


S obzirom na to da ste i sami s Kvarnera, kako vidite inicijativu kvarnerskog turističkog sektora koji se udružio upravo na vraćanju avioprometa na Zračnu luku Rijeka. Ima li Kvarner perspektivu i kao aviodestinacija?


– Kvarner je naša turistička regija u kojoj se, nakon Istre, tradicionalno ostvaruje najveći turistički promet i kao takva definitivno ima potencijala u daljnjem razvoju zračnog prometa. Na taj će način kvarnerske destinacije biti još dostupnije na međunarodnom turističkom tržištu što prepoznaju i sami turistički djelatnici s Kvarnera koji su ponovno i pokrenuli ovu inicijativu. Svi zajedno poslujemo u vrlo izazovnim okolnostima pa je svaka inicijativa, koja doprinosi još boljoj poziciji Hrvatske kao turističke destinacije u međunarodnim okvirima, i više nego dobrodošla. Osobno smatram da je za Kvarner, ukoliko želi napraviti značajniji iskorak na međunarodnom turističkom tržištu, njegovo pozicioniranje kao aviodestinacije i znatno bolje povezivanje zračnim prometom s najvažnijim europskim destinacijama naprosto nužnost. Stoga će i HTZ u tom segmentu zasigurno dati svoj doprinos.


Svaka godina je nova utakmica

Iako još nije definiran Program rada za 2022. godinu, možete li reći u kojem smjeru će ići promocija u idućoj godini, s obzirom da je fokus u pandemiji primarno na bliža tržišta, može li se nagodinu očekivati vraćanje i na neka druga, daleka tržišta?


– Fokus nam i nadalje ostaje na tržištima koja su i do sada najbolje reagirala na naše promotivne i pozivne poruke, kao što su Njemačka, Slovenija, Austrija, Poljska, Češka, Slovačka, Italija, Mađarska… U idućoj ćemo godini i dio aktivnosti usmjeriti na daleka tržišta s kojih očekujemo postepeni oporavak, a naglasak će biti na tržištu SAD-a, Kanade, Kine, skandinavskih zemalja… U ovim je okolnostima svaka godina nova utakmica, vrijede nova pravila, a i konkurencija će se s vremenom sve više oporavljati. Na nama je da budemo budni, da aktivno pratimo situaciju i tržišne okolnosti kako bi u svakom trenutku mogli i znali adekvatno reagirati. Važno je da budemo kontinuirano i intenzivno prisutni na tržištu kroz marketinške kampanje i PR aktivnosti.