Zabrinjavajuće spoznaje

Tinejdžeri ne vide u umjetnoj inteligenciji samo alat, već i supstitut za socijalnu interakciju

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

Trećina ispitanih koristi AI prijatelja isključivo za socijalnu interakciju i osobni odnos. Za neke od njih (9 posto), AI igra ulogu prijatelja, a za 8 posto AI je supstitut za emotivno-ljubavne odnose



Koliki je (zabrinjavajući) utjecaj tehnologije na današnje tinejdžere, dovoljno je podsjetiti se na statistiku iz SAD-a koja sugerira da mladi između 13 i 17 godina provode pred ovim ili onim ekranom čak osam sati i 40 minuta dnevno.


S pojavom i sve većom primjenom umjetne inteligencije, problemi se po tom pitanju ne pojednostavljuju već dodatno kompliciraju i multipliciraju. Kao što u novom istraživanju neprofitne organizacije Common Sense Media (CSM) koja se bavi primjenom medijske tehnologije u svakodnevnom životu, odnosno njene prikladnosti za djecu i mlade, stručnjaci ističu, nove se platforme bazirane na umjetnoj inteligenciji mogu predstaviti kao virtualni prijatelji, osobe od povjerenja, pa čak i terapeuti, omogućuju korisnicima da sudjeluju u razgovorima s AI entitetima dizajniranim za simuliranje ljudske interakcije, i mogu ponuditi sve od ležernog razgovora do emocionalne podrške i scenarija igranja uloga.


A to može biti vrlo opasno. Istraživači CSM-a navode konkretne primjere opasnosti da u osjetljivom dobu života kad djeca formiraju svoje mentalne, emotivne i socijalne profile i vještine između ostalog, najbolji prijatelj postane umjetna inteligencija.




Tako su u svom istraživanju istakli samoubojstvo 14-godišnjeg Sewella Setzera III, koji je razvio emocionalnu vezu s AI pratiteljem i ona ga dovela do toga da si oduzme život. Taj je slučaj privukao pažnju nascionalnih medija.  Naveden je i primjer 19-godišnjaka kojeg je AI pratitelj poticao da ubije pokojnu kraljicu Elizabethu. Dosadašnja istraživanja u ovom relativno novom i nepoznatom polju pokazuju da je problem i u samom konceptu online „AI prijatelja“. Naime, dizajnirani su da podilaze korisnicima, da se slažu s njima u svemu, umjesto da ih potiču na kritičko razmišljanje.


Imajući ovo na umu, istraživači CMS-a proveli su anketu na 1060 tinejdžera starih između 13 i 17 godina da utvrde razmjere oslanjanja ove osjetljive skupine na „prijateljstvo“ s umjetnom inteligencijom. Rezultati nisu obećavajući.


Naime, čak 72 posto ispitanih je izjavilo da imalo kontakt s digitalnim AI prijateljima koji nisu dizajnirani kao uobičajene AI asistenti za odgovaranje na opća pitanja i izvršavanje zadataka, već su razgovori s njima prilagođeni da imaju određenu toplinu, da se čine empatičnijim i osobnijim.


Trećina ispitanih koristi AI prijatelja isključivo za socijalnu interakciju i osobni odnos. Za neke od njih (9 posto), AI igra ulogu prijatelja, a za 8 posto AI je supstitut za emotivno-ljubavne odnose.


Na pitanje zašto ga uopće koriste, 30 posto će reći da je korištenje zabavno, 28 posto iz (tehnološke) znatiželje, pa onda 17 posto zato jer daje savjete, a onda kreću odgovori koji sugeriraju koliko su današnji tinejdžeri otuđeni od drugih tinejdžera. Pa će 17 posto reći da ga koriste jer su uvijek dostupni za razgovor, pa 14 posto jer ih AI nikad ne osuđuje, 12 posto je onih kojima je neke stvari lakše reći AI prijatelju nego pravim prijateljima i obitelji, a 9 posto smatra da je s njim lakše razgovarati nego s pravim ljudima.


Ohrabruje tek činjenica da klinci ipak ne vjeruju svemu što AI kaže. U potpunosti mu vjeruje 23 posto ispitanih, 27 posto djelomično i 50 posto ne vjeruje da je ono što AI prijatelj govori istina. Pozitivan je i podatak da ipak 80 posto ispitanih ipak više vremena provodi s pravim prijateljima negoli njihovom AI inačicom.


Zaključci stručnjaka ipak nisu previše optimistični u odnosu na očekivani razvoj situacije u budućnosti. Iako podaci istraživanja pokazuju da većina tinejdžera trenutno prepoznaje razlike između umjetne inteligencije i ljudskih interakcija, široko rasprostranjena upotreba AI pratitelja – u kombinaciji s dobro dokumentiranim sigurnosnim rizicima – zahtijeva kontinuiranu budnost i mjere opreza. Stvarnost da gotovo tri četvrtine tinejdžera koristi ove platforme, a polovica to čini redovito, znači da čak i mali postotak koji je doživio neku vrstu emocionalne štete rezultira značajnim brojem ranjivih mladih ljudi u riziku.


Ističu da je sveobuhvatna procjena rizika Common Sense Media pokazala da ovakve AI platforme mogu lako zaobići sigurnosne mjere i proizvesti reakcije koje mogu imati posljedice opasne po život.


„Stoga naša ranija preporuka stoji: S obzirom na trenutno stanje AI platformi, nitko mlađi od 18 godina ne bi trebao koristiti AI prijatelje“ – zaključuje se u novom istraživanju Common Sense Medije.