Opasnost

Izloženost umjetnom svjetlu tijekom noći ozbiljno povećava rizik od srčanih bolesti

T.I.

iStock

iStock



Novo istraživanje upozorava da izloženost umjetnom svjetlu tijekom noći može povećati rizik od raznih srčanih bolesti, uključujući koronarnu bolest srca, srčani udar, zatajenje srca, fibrilaciju atrija i moždani udar.


Naša tijela koriste svjetlosne signale kako bi regulirala ciklus spavanja i budnosti. Prekidanje tog prirodnog ritma, poznatog kao cirkadijalni ritam, može imati negativan utjecaj na brojne unutarnje procese, uključujući krvni tlak i toleranciju glukoze. Istraživači ističu da poremećaji cirkadijalnog ritma, primjerice zbog noćnog rada ili izloženosti svjetlu tijekom noći, mogu povećati sklonost zgrušavanju krvi, što dodatno povećava rizik od kardiovaskularnih problema.


Znanstvenici su analizirali podatke 88.905 odraslih osoba koje su tjedan dana nosile senzore za praćenje izloženosti svjetlu, a potom su ih pratili još 9,5 godina. Osobe koje su bile najviše izložene svjetlu tijekom noći imale su značajno veći rizik od razvoja srčanih bolesti u odnosu na one s najmanjom izloženošću. U obzir su uzeti i drugi čimbenici poput pušenja, konzumacije alkohola, prehrane, tjelesne aktivnosti, socioekonomskog statusa i genetskog rizika.




Istraživanje je pokazalo da je povezanost između izloženosti svjetlu i rizika od zatajenja srca i koronarne bolesti bila izraženija kod žena, dok je rizik od zatajenja srca i fibrilacije atrija bio veći kod mlađih ispitanika.


Rezultati snažno sugeriraju da bi smanjenje izloženosti svjetlu tijekom noći moglo biti jednostavna i učinkovita strategija za zaštitu zdravlja srca. Stručnjaci preporučuju korištenje zamračujućih zavjesa, gašenje ekrana i prigušivanje svjetala prije spavanja.


“Izbjegavanje svjetla noću može biti korisna strategija za smanjenje rizika od kardiovaskularnih bolesti“, zaključuju istraživači.