Eduard Vrdoljak

Domaći stručnjak o američkom lijeku za ubijanje raka: “Na prekretnici smo, ovo je rock n roll onkologije”

Ljerka Bratonja Martinović

Lijek koji ubija rak u SAD-u ispituju na ljudima



Američki znanstvenici počeli su na ljudima testirati pilulu koja učinkovito liječi stanice izvedene iz raka dojke, prostate, mozga, jajnika, grlića maternice i pluća.


Autori istraživanja prikazuju je kao tabletu koja »ubija rak«, odnosno sve krute tumore, dok zdrave stanice ostavlja netaknutima.


Riječ je o tableti kodnog imena AOH1996 koja se u SAD-u razvija već 20 godina, a napada kancerogenu varijantu jezgrinog antigena proliferirajućih stanica (PCNA), bjelančevine koja je smještena u jezgri stanica u proliferaciji.




U svoj mutiranoj formi, PCNA je ključna za umnožavanje DNK i popravljanje svih tumora u ekspanziji. Za njezin razvoj zaslužna je organizacija City of Hope, jedna od najvećih istraživačkih i zdravstvenih organizacija u SAD-u.


– PCNA je poput velikog čvorišta terminala u zračnoj luci koja sadržava više punktova za pristup zrakoplovima, objasnila je profesorica Linda Malkas, jedna od znanstvenica koja radi na istraživanju.


U tijeku je prva faza kliničkih ispitivanja na ljudima. Dosadašnja istraživanja pokazala su da tableta može onemogućiti rast čvrstih tumora u staničnim i životinjskim modelima.


Iako zvuči obećavajuće, stručnjaci podsjećaju na to da je proces kliničkih ispitivanja dug i neizvjestan te je teško reći kad će lijek biti odobren za liječenje ljudi.


San znanstvenika


Za naš list ovo je otkriće komentirao prof. dr. Eduard Vrdoljak, predsjednik Hrvatskog onkološkog društva i predstojnik Klinike za onkologiju i radioterapiju KBC-a Split.


O konkretnoj vrijednosti novog lijeka ne želi niti može suditi prije nego što prođe sva potrebna istraživanja koja bi trebala potvrditi njegovu učinkovitost, no kaže da se čovječanstvo danas nalazi na prekretnici u pogledu liječenja raka.



– Na krilima molekulske onkologije mi danas bolje razumijemo rak nego ikada dosad. Rak je promijenjeni metabolički ili genski sustav i san svakog znanstvenika je otkriti specifičnost koju ima rak, a nema ostatak organizma, da bi ga mogao ubiti.


Na tim spoznajama razvijamo sve preciznije i preciznije lijekove, pa se tako i čitava epoha suvremene onkologije zove precizna onkologija.


A lijekovi se zovu ciljani ili precizni lijekovi. Jedan u nizu tih preciznih lijekova je i ovaj o kojem govorimo, a koji još ima samo šifru.


On je precizan onoliko koliko će se pokazati u kliničkoj praksi. Lijek je tek u eksperimentalnoj fazi ili fazi I, a hoće li uspjeti ili ne, treba vidjeti. Imali smo prilike vidjeti da to nekada uspije, a nekada ne, ističe prof. Vrdoljak.


Dodaje kako se upravo nalazimo na prekretnici u liječenju raka.


– Baš smo sada na prekretnici. Precizna onkologija počiva na boljem poznavanju stupnja proširenosti bolesti. Danas imamo takvu dijagnostiku da je to zbilja do jučer bio science fiction, imamo mogućnost tzv. in vivo dijagnostike biomarkera ili stupnja opterećenosti tumora biomarkerima ili pozitivnosti na biomarkere, a onda samim tim i liječenje sukladno tome.


Danas imamo molekulske ili genske testove ili panele, gdje zbilja možemo dijagnosticirati tumor, njegove osobine ili specifičnosti, za svakog pojedinog bolesnika, pa je to tzv. personalizirana ili individualizirana terapija. A onda pored toga imamo i mogućnost razvoja lijekova koristeći arteficijalnu inteligenciju, objašnjava.


Precizne metode


Prije nekoliko dana susreo se, kaže, s Igorom Štagljarom, našim znanstvenikom iz Toronta koji se također bavi istraživanjem lijekova za rak.


– Njemu je trebalo pet godina da razvije jedan lijek klasičnim metodama, a u mjesec dana, koristeći poluge umjetne inteligencije, razvio je njih 10, od kojih je pet ili šest lijekova bolje od onoga što je razvijao klasičnim metodama.


 


Doista smo u evoluciji, ovo je prekretnica koja će rezultirati time da ćemo uspješnije liječiti rak, veli Vrdoljak.


Dodaje da se, koristeći sve te informacijske mogućnosti, uči od svakog bolesnika i svakog liječnika kroz kontinuirano monitoriranje i izvještavanje.


– Budućnost će biti ta da ćemo učiti od svakoga za svakoga, primijeniti sve te maksimalno precizne metode liječenja i osigurati maksimalni rezultat. U prekretnici smo, ovo je rock ‘n’ roll onkologije, optimističan je splitski onkolog.


Pokazala se nova tableta učinkovitom ili ne, podsjeća da su karakteristike raka takve da ne treba očekivati univerzalni lijek za rak koji će liječiti sve oboljele istom terapijom. Budućnost je naprotiv u personaliziranom pristupu liječenju raka.