ZDRAVE TEHNOLOGIJE

Zemlja s najstarijim stanovništvom brine za seniore: Ove tehnološke inovacije rano otkrivaju bolesti u Japanu

Vladimir Mrvoš

Foto Reuters

Foto Reuters

Rukavica koja pomaže oboljelima od Parkinsonove bolesti i cipela opremljena senzorom pritiska stopala koja se koristi za otkrivanje znakova demencije na temelju mjerenja koja se provode dok korisnik hoda, najnovije su inovacije koje stižu iz Zemlje Izlazećeg Sunca



Japan je zemlja s najvećim brojem starog stanovništva na svijetu, a to je ono iznad 65 godina. Zanimljivo da je nakon Japana, po statistici starosti stanovništva niz od čak tridesetak zemalja i to sve iz Europe. Japan brojnim inovacijama i znanstvenim istraživanjem pokušava olakšati život starijim osobama, posebno onima s Parkinsonovom bolešću te onima s demencijom. Tako se Medicinski fakultet na Sveučilištu Nara udružio s proizvođačem čarapa Mikasa Inc. kako bi razvili rukavice namijenjene pacijentima s Parkinsonovom bolešću za jačanje mišića prstiju. Ručna odjeća je tkana na način da joj se stražnja strana smanji tako da se prsti nositelja stalno povlače. Njihovo nošenje omogućit će korisnicima da nesvjesno poboljšaju svoje manualne funkcije kroz svakodnevne pokrete.


Tim sveučilišnih istraživača dao je osobama koje boluju od Parkinsonove bolesti, čije obilježje je ukočenost mišića i druga stanja, dati inovativne rukavice kao test na pet dana. Zatim su njihovi rezultati uspoređeni s pacijentima koji nisu nosili rukavice.


Nakon provedenog eksperimenta, zabilježeno je da su se snaga stiska i drugi pokazatelji povećali među onima koji nose rukavice, dok kod onih koji nisu nosili inovativne rukavice nije primijećeno poboljšanje. Inovacija na prstima nositeljima rukavica je omogućila da stišću predmete, što ranije nisu mogli.


Snaga mišića




Što su pacijenti duže nosili rukavice, to se više povećavala njihova mišićna snaga, otkrili su znanstvenici.


– Tražili smo nešto što bi poboljšalo kvalitetu života pacijenata, rekao je Tomoo Mano, izvanredni profesor rehabilitacijske medicine na sveučilištu, koji je dio tima, i izgleda da su uspjeli u tome.


Pacijenti se obično podvrgavaju rehabilitacijskim programima, poput hvatanja lopti i drugih vrsta treninga, kako bi povratili funkcije ruku. Takve radnje razlikuju se od onih potrebnih u svakodnevnom životu.


Nosivi alati za vježbanje većinom su izrađeni od metala, tako da njihovo nošenje kod pacijenata obično uzrokuje nelagodu, za razliku od rukavica.


Mikasa je proizvela inovaciju u svojim proizvodnim pogonima, a specijalizirana tehnologija tvrtke Shima Seiki Mfg. usvojena je za izradu bešavnih rukavica pomoću stroja za ravno pletenje cijele odjeće. Uskoro će Mikasa podnijeti zahtjev za dopuštenje za stavljanje rukavica na tržište kao proizvođač i prodavač medicinske opreme u toj kategoriji, ali i nastaviti istraživati nova poboljšanja na tim inovativnim rukavicama.


Inovativna rukavica


– Duboko sam impresioniran što se proizvod koji sam razvio pokazao korisnim za ljude koji su mučeni bolešću ili ozljedama, rekao je Koichi Yamamoto, iz Mikase koji je jedan od tvoraca inovativnih rukavica.


Na poboljšanju života starijih osoba u Japanu rade i studenti tijekom svog školovanja. Tako su tri studenta s tehničkog koledža u prefekturi Iwate razvili uređaj koji procjenjuje rizik od demencije kod osobe na temelju načina na koji osoba hoda.


Studenti su osvojili glavnu nagradu na nacionalnom natjecanju u poduzetništvu za svoj uređaj postigavši ​​rekordnu vrijednost od 7,5 milijuna dolara.


Radi se o studentima prve godine na koledžu Ichinoseki Nacionalnog instituta za tehnologiju koji studiraju na naprednom tečaju koledža »sistemsko inženjerstvo za buduće inovacije«.


Radi se o vrlo mladim ljudima. Sena Ishii ima 21 godinu i studira ekološko inženjerstvo, a 21-godišnji Yuta Kikuchi i 20-godišnji Taiki Sato studiraju tzv. duboko učenje, dio šire grupe metoda strojnog učenja temeljenih na umjetnim neuronskim mrežama.


Natjecanje je bilo organizirano tako da studenti razviju i predstave uređaje koji se oslanjaju na tehnologiju dubokog učenja, odnosno autonomnog učenja pomoću sustava umjetne inteligencije. Prijave su ocjenjivane s aspekta tehnologije i dizajna poslovnog modela, te su ocjenjivane prema vrijednosti koju su postigle. Na natjecanju održanom u Tokiju sudjelovalo je oko 50 timova.


Poslovni model


– Shvatio sam da inovativne tehnologije mogu završiti samo kao samozadovoljstvo, ako se zatim ne iskoriste u društvu, rekao je Sato te naglasio da se želi baviti tehnologijama koje pomažu ljudima.


Trio je stvorio sustav D-walk, koji se sastoji od uređaja i usluga namijenjenih ranom otkrivanju znakova demencije, a usmjerili su se na tegoban i nesiguran hod koji karakterizira dementne pacijente.


Kada ispitanik hoda u cipeli s ugrađenim senzorom pritiska stopala u obliku uloška, sustav D-walk procjenjuje vjerojatnost da će ispitanik razviti demenciju na temelju ubrzanja i drugih mjerenja pozivajući se na podatke prikupljene od oko 100 starijih građana u Ichinoseki.


Također su osmislili poslovni model u kojem se uređaji mogu prodavati osiguravajućim društvima umjesto da se prodaju pojedinačnim korisnicima ili ustanovama za njegu.


Vjeruju da bi takav aranžman koristio i osiguranicima koji ne žele razviti demenciju, kao i osiguravajućim društvima koja moraju isplaćivati ​​naknade osiguranicima kojima je dijagnosticirana demencija.


Dobili su visoke ocjene djelomično zato što sama praksa hodanja pomaže u sprečavanju demencije, a djelomično zato što njihov postav omogućuje jednostavno testiranje. Njihov poslovni model također je realan. Trojac planira osnovati tvrtku u krugu koledža do kraja godine koristeći početni novac koji su dobili kao dodatnu nagradu. Rekli su da se nadaju da će uskoro njihov proizvod učiniti dostupnim i starijim osobama u njihovim bližim zajednicama, s obzirom na to da broj oboljelih od demencije stalno raste.