Kriptovalute i okoliš

Precijenjen ugljični otisak: “rudarenje” bitcoina uzrokuje tri puta manje CO2 u atmosferi od pravog rudarenja zlata

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

Rudarenje bitcoina emitira 50 puta manje ugljičnog dioksida od zrakoplovstva, 25 puta manje od klima uređaja i upola manje nego segment podatkovnih centara. Čak i sušilice rublja u svijetu ispuštaju 12% više CO2 od rudara bitcoina



Kritičari kriptovaluta, posebice onih koje su još uvijek ovisne o proof of work protokolu, odnosno potpori „rudara“ koji troše električnu energiju kako bi održavali mrežu na „životu“, često ističu njihov negativan učinak na okoliš kao jedan od najvećih minusa, no najnovije istraživanje trese temelje tih tvrdnji.


Naime, prema posljednjem izvješću Bitcoin Mining Networka, obavljenom od strane veterana za upravljanje digitalnom imovinom Coinsharesa, učinak bitcoina na klimatske promjene precijenjen je ako ga usporedimo s nekim industrijama — a kamoli s nekim nacionalnim državama.


Za početak, svi rudari bitcoina na Zemlji zajedno koriste samo 0,05% globalne potrošnje električne energije, odnosno 89 TWh, dok svjetsko stanovništvo troši 162.194 TWh. Nadalje, kada je riječ o ugljičnim otiscima (izračunato kao tone ugljičnog dioksida koje ova ili ona industrija emitira u 12 mjeseci), rudarenje bitcoina ne može niti konkurirati nekim industrijama.




Primjerice, rudarenje bitcoina emitira 50 puta manje ugljičnog dioksida od zrakoplovstva, 25 puta manje od klima uređaja i upola manje nego segment podatkovnih centara. Čak i sušilice rublja u svijetu ispuštaju 12% više CO2 od rudara bitcoina.


S obzirom da se bitcoin često uspoređuje s digitalnim zlatom, zanimljivo je istaknuti da je industrija vađenja zlata tri puta opasnija za okoliš od rudarenja bitcoina.


Prema Coinsharesu, trenutne emisije bitcoina se mogu drastično smanjiti ukoliko rudari u potpunosti prijeđu na spaljeni i ispušni prirodni plin kao izvor energije napajanja svojih rigova, a ukoliko bi se ova revolucija dogodila, rudarenje bitcoina u cijelom svijetu postalo bi ugljično neutralno.