Internetski div

Meta prijeti da će ugasiti Facebook i Instagram u EU, hoće li im proći ova ucjena?

Portal Novi list

Foto Reuters

Foto Reuters

Regulatori u Europi trenutno izrađuju nove zakone koji će diktirati kako će se korisnički podaci građana EU-a prenijeti preko Atlantika



Meta je poručila da razmatra zatvaranje Facebooka i Instagrama u Europi ako ne može nastaviti prenositi korisničke podatke natrag u SAD.


Div društvenih medija izdao je upozorenje u svom godišnjem izvješću prošlog četvrtka.


Regulatori u Europi trenutno izrađuju nove zakone koji će diktirati kako će se korisnički podaci građana EU-a prenijeti preko Atlantika, javlja CNBC.


Prijenos podataka




“Ako se novi transatlantski okvir za prijenos podataka ne usvoji i ne možemo se i dalje oslanjati na SCC-ove (standardne ugovorne klauzule) ili se oslanjati na druge alternativne načine prijenosa podataka iz Europe u Sjedinjene Države, vjerojatno nećemo moći ponuditi niz naših najznačajnijih proizvoda i usluga, uključujući Facebook i Instagram, u Europi”, poručuju iz tvrtke Meta


Tvrtka je dodala da bi to “značajno i negativno utjecalo na naše poslovanje, financijsko stanje i rezultate poslovanja.”


“Meta ne može samo ucjenjivati ​​EU da odustane od svojih standarda zaštite podataka”, rekao je europski zastupnik Axel Voss putem Twittera, dodajući da bi “izlazak iz EU bio njihov gubitak”.


Voss je ranije napisao neke od zakona EU o zaštiti podataka.


“Nemamo tu želju, ali…”


Glasnogovornik Mete rekao je u ponedjeljak za CNBC da tvrtka nema želju i ne planira se povući iz Europe, dodajući da je istu zabrinutost izrazila u prethodnim prijavama.


“Ali jednostavna stvarnost je da se Meta, i mnoge druge tvrtke, organizacije i usluge, oslanjaju na prijenos podataka između EU-a i SAD-a kako bi upravljali globalnim uslugama”, rekli su.


Europska komisija nije odmah odgovorila na zahtjev CNBC-a za komentar.


U kolovozu 2020. irska Komisija za zaštitu podataka poslala je Facebooku preliminarnu naredbu da prestane s prijenosom korisničkih podataka iz EU-a u SAD, prema izvješću The Wall Street Journala koje se poziva na izvore upoznate s time.


“Irska komisija za zaštitu podataka započela je istragu o prijenosima podataka EU-SAD koje kontrolira Facebook i sugerirala je da se SCC-ovi u praksi ne mogu koristiti za prijenos podataka između EU-a i SAD-a”, rekao je Nick Clegg, Facebookov potpredsjednik za globalne poslove i komunikacije u postu na blogu u to vrijeme.


Očekuje se odluka Irske


“Iako je ovaj pristup podložan daljnjem procesu, ako se slijedi, mogao bi imati dalekosežan učinak na tvrtke koje se oslanjaju na SCC-ove i na internetske usluge na koje se mnogi ljudi i tvrtke oslanjaju”, dodao je.


Očekuje se da će Irska komisija za zaštitu podataka donijeti konačnu odluku u prvoj polovici 2022.


Ako se SCC-ovi ne mogu koristiti kao pravna osnova za prijenos podataka, Facebook bi morao izbaciti većinu podataka koje prikuplja o europskim korisnicima.


Irska Komisija za zaštitu podataka mogla bi kazniti Facebook s do 4% godišnjeg prihoda, odnosno 2,8 milijardi dolara ako se ne pridržava tih odredbi.


Što kaže presuda Europskog suda pravde


U srpnju 2020. Europski sud pravde presudio je da standard za prijenos podataka između EU-a i SAD-a ne štiti na odgovarajući način privatnost europskih građana.


Sud, najviše pravno tijelo EU-a, ograničio je način na koji američke tvrtke mogu slati podatke o europskim korisnicima u SAD nakon što su zaključili da građani EU-a nemaju učinkovit način osporiti nadzor američke vlade.


Američke agencije kao što je NSA teoretski mogu tražiti od internetskih tvrtki poput Facebooka i Googlea da predaju podatke o državljaninu EU-a, bez da ta osoba o tome išta zna.


Presuda Europskog suda pravde uslijedila je nakon što je austrijski aktivist za zaštitu privatnosti Max Schrems podnio tužbu u svjetlu otkrića Edwarda Snowdena tvrdeći da američki zakon ne nudi dovoljnu zaštitu od nadzora javnih tijela.


Schrems je podnio tužbu protiv Facebooka koji je, kao i mnoge druge tvrtke, prenosio njegove i druge korisničke podatke u SAD.


Sudska presuda poništila je Sporazum o zaštiti privatnosti između EU-a i SAD-a, koji je tvrtkama omogućio slanje podataka o građanima EU preko Atlantika. Kao rezultat toga, tvrtke su se morale oslanjati na već ranije spomenute SCC-ove.