
iStock
povezane vijesti
- Na internetskom oglasniku objavio oglas o prodaji rijetkih kovanica od 2 eura. Navodni kupac ga prevario
- Udruga OMG: “Zaposlite mlade iz udomiteljskih obitelji…zaslužili su priliku, može i “speed date”
- Kupovao auto preko interneta, pa ostao i bez novca i bez automobila. Nakon uplate, prodavatelj se više nije javljao
Nedavno provedeno istraživanje u Velikoj Britaniji otkrilo je da bi gotovo polovina mladih u dobi od 16 do 21 godine radije živjela u svijetu bez interneta. Anketa koju je proveo British Standards Institution na uzorku od 1.293 mlade osobe pokazala je da 46% ispitanika želi da internet uopće ne postoji, dok čak 70% mladih nakon vremena provedenog na društvenim mrežama osjeća lošije.
Polovica sudionika podržala je ideju o uvođenju “digitalnog policijskog sata” koji bi ograničio pristup određenim aplikacijama i web stranicama nakon 22 sata. Međutim, stručnjaci upozoravaju da samo ograničenje pristupa nije dovoljno za zaštitu djece od štetnih sadržaja na internetu. Rani Govender, voditeljica politike za zaštitu djece na internetu u NSPCC, ističe da bi primarni fokus trebao biti na osiguravanju sigurnijih i manje ovisničkih web stranica.
Istraživanje je također pokazalo da četvrtina mladih provodi četiri ili više sati dnevno na društvenim mrežama, dok ih 42% priznaje da laže roditelje i skrbnike o tome što rade na internetu. Od istih ispitanika, 42% je lagalo o svojoj dobi, 40% je imalo rezervni račun, a 27% se pretvaralo da je potpuno druga osoba. Gotovo trećina mladih (27%) priznala je da je svoje lokacije dijelila s nepoznatim osobama.
Tri četvrtine mladih izjavilo je da su zbog pandemije provodili više vremena na internetu, a 68% smatra da je vrijeme koje provode online štetno za njihovo mentalno zdravlje. Andy Burrows, izvršni direktor zaklade za prevenciju samoubojstava Molly Rose Foundation, ističe da su mladi svjesni rizika na internetu i žele da tehnološke kompanije poduzmu konkretne mjere za njihovu zaštitu.
“Algoritmi mogu brzo odvesti mlade u spiralu štetnog i uznemirujućeg sadržaja izvan njihove kontrole. Hitno su potrebni novi zakoni koji će omogućiti sigurniji internet dizajniran za potrebe djece i društva, a ne velikih tehnoloških kompanija,” zaključuje Burrows.