AI naslovi

Berače gljiva varaju na Amazonu knjigama koje je napisao ChatGPT: “Sadrže opasne savjete”

Portal Novi list

Ilustracija / Foto Florian van Duyn on Unsplash

Ilustracija / Foto Florian van Duyn on Unsplash

Uzorak knjiga koje se prodaju na Amazonu dobio je 100% na testu otkrivanja A, dok stručnjaci upozoravaju da sadrže opasne savjete



Amaterski berači gljiva pozvani su da izbjegavaju knjige koje se prodaju na Amazonu za koje se čini da su ih napisali chatbotovi umjetne inteligencije.


Amazon je postao tržište za knjige proizvedene umjetnom inteligencijom koje se predstavljaju kao da su ih napisali ljudi, s putopisima među popularnim kategorijama za lažna djela.


Sada se na web-mjestu internetskog trgovca pojavilo nekoliko knjiga koje nude vodiče za traženje divljih gljiva koje su, čini se, također napisali chatbotovi.




Naslovi uključuju “Kuharica s divljim gljivama: od šume do gurmanskog tanjura, potpuni vodič za kuhanje divljih gljiva” i “Najbolji terenski knjiški vodič o gljivama jugozapada”.


Što je pokazao test?


Četiri uzorka iz knjiga ispitala je za Guardian originality.ai, američka tvrtka koja detektira AI sadržaj. Tvrtka je rekla da je svaki uzorak imao ocjenu od 100% na njihovoj ljestvici otkrivanja umjetne inteligencije, što znači da su njezini sustavi vrlo sigurni da je knjige napisao chatbot kao što je ChatGPT.


Primjeri proze iz knjiga uključuju: “Sladak miris svježe kuhanih gljiva širio se zrakom, vraćajući mi lijepa sjećanja na moju majku” i “Traženje divljih gljiva duboko je nagrađujuće iskustvo koje nas povezuje s obiljem prirode i bogatom tapiserijom cvijeća koje pruža Zemlja.”


Druge knjige koje je testirao originality.ai bile su “Kuharica s divljim gljivama: početnički vodič za učenje osnova kuhanja sa divljim gljivama za zdravlje i dobar okus, zajedno s receptima koje je lako slijediti!” i “Kuharica s divljim gljivama: otkrijte ukusne tajne najokusnijih gljiva u prirodi”. Guardian je pokušao kontaktirati autore navedene u knjigama.


“To nikako ne bi smjelo biti tako”


Leon Frey, vodič za traženje hrane i terenski mikolog u Family Foraging Kitchenu sa sjedištem u Cornwallu, koji organizira terenske izlete, rekao je da su uzorci koje je vidio sadržavali ozbiljne nedostatke poput spominjanja “mirisa i okusa” kao značajke za identifikaciju.


“Čini se da ovo potiče kušanje kao metodu identifikacije. To nikako ne bi smjelo biti tako”, rekao je. Jedna knjiga govori o gljivici Lion’s Mane, koja je jestiva, ali je zaštićena vrsta u Velikoj Britaniji i ne smije se brati.


“Preporučio bih da birate knjige iz renomiranih izvora,” rekao je Frey.


Profesor Myron Smith, specijalist za gljive na Sveučilištu Carleton u Kanadi, rekao je da su knjige “potpuno neodgovorne”. Rekao je: “Neke od razlika između jestivih i nejestivih namirnica vrlo su suptilne i stvarno je potrebno iskusno oko i znanje da ih razlikujemo.”



O knjigama o gljivama koje je napisao AI prva je izvijestila stranica 404 Media. Radove generirane umjetnom inteligencijom također je istaknulo Njujorško mikološko društvo, koje je na X, ranije poznatom kao Twitter, objavilo: “Amazon i druga prodajna mjesta preplavljena su knjigama o identifikaciji gljiva napisanim pomoću umjetne inteligencije. Kupujte samo knjige poznatih autora i tragača, to doslovno može značiti život ili smrt.”


Amazon je rekao da provjerava knjige na koje mu je skrenuo pozornost Guardian.


Glasnogovornik Amazona rekao je: “Ovakve stvari shvaćamo ozbiljno i predani smo pružanju sigurne kupnje i iskustva čitanja. Istražujemo ovo.”