ČEKA SE KONAČNA ODLUKA

Google preuzeo tvrtku Photomath koja je osnovana u Hrvatskoj: Europska komisija provjerava transakciju, evo što je sporno

Hina

Foto: iStock

Foto: iStock



ZAGREB – Googleovo preuzimanje Photomatha ispunjava uvjete za provjeru utjecaja na tržišno natjecanje, ocijenila je Europska komisija, napominjući da odluka još nije donesena i pozivajući zainteresirane kompanije da se očituju o prijavljenoj transakciji.


U dokumentu objavljenom na stranicama EK prošli četvrtak stoji da je Photomath “tehnološka kompanija registrirana u San Mateu”, u Sjedinjenim Državama.


U objavi u službenom biltenu EU-a u srijedu Komisija je objavila da je “preliminarnim ispitivanjem (…) ocijenila da bi prijavljena transakcija mogla biti obuhvaćena” uredbom o akvizicijama koje mogu utjecati na tržišno natjecanje.




Naglasili su da još nisu donijeli konačnu odluku i pozvali zainteresirane kompanije da podnesu moguća očitovanja o predloženoj Googleovoj akviziciji Photomatha.


Kompanije mogu dostaviti mišljenje u roku od deset dana, a Komisija je preliminarno odluku najavila za 28. ožujka.


Google je 21. veljače Europskoj komisiji prijavio da je u svibnju prošle godine dogovorio kupnju Photomatha, zatraživši njezinu dozvolu.


“Photomathova tehnologija pomoći će Googleu da poboljša kapacitete kako bi učenicima omogućio bolje iskustvo s učenjem matematike i da proširi Googleovu ponudu pomoći s domaćom zadaćom”, izjavio je Googleov glasnogovornik za Reuters.


Akviziciju je za hrvatske medije potvrdio i osnivač Photomatha Damir Sabol.


Photomath je osnovan 2014. godine u Hrvatskoj, a kreirao je aplikaciju koja koristi računalni vid i umjetnu inteligenciju za prepoznavanje, trenutno rješavanje i objašnjavanje matematičkih zadataka. Imaju urede u Zagrebu i u američkom San Mateu.


Prema podacima na internetskoj stranici, aplikacija Photomath preuzeta je više od 300 milijuna puta, dostupna je u više od 200 zemalja, na više od 30 jezika.


Photomathovi su ulagači američke investicijske tvrtke Menlo Ventures, LearnCapital, Goodwater Capital, GSV Ventures i Cherubic.