Odazovi se i ranim otkrivanjem spriječi bolest

NL Promo

Rak debelog i završnog crijeva (kolorektalni rak) treće je po redu sijelo raka u svijetu, nakon raka dojke i raka pluća. U Hrvatskoj je to najučestalija zloćudna bolest od koje u prosjeku godišnje obolijeva oko 3300, a umire 2100 ljudi. 


Rak debelog i završnog crijeva bolest je koja se razvija relativno sporo pa bolesnik godinama ne mora znati da je bolestan niti imati ikakve znakove bolesti. Zbog toga se najveći udio oboljelih otkriva u fazi kad je bolest proširena lokalno ili u udaljene organe. Međutim, primjenom metoda ranog otkrivanja moguće je otkriti rak znatno prije nego što se pojave prvi uočljivi znakovi bolesti, kada je vjerojatnost preživljenja vrlo visoka. Osim toga, moguće je otkriti i prezloćudne tvorbe,  polipe, a njihovim uklanjanjem i spriječiti ovu bolest.


U Republici Hrvatskoj se od 2008. godine provodi Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva. Svake dvije godine, pismom poslanim na adresu navedenu u OIB sustavu ili kontakt adresu, pozivaju se sve žene i muškarci u dobi od 50 do 74 godine da naprave kartični gvajakov test na nevidljivu krv u stolici. Oni koji potvrdno odgovore na poziv, ubrzo nakon slanja odgovora na svoju adresu dobivaju kuvertu s test kartonom za nanošenje uzoraka stolice. Nakon što vrate test karton s nanesenim uzorcima tri uzastopne stolice i ispunjenim upitnikom u već adresiranoj kuverti s plaćenom poštarinom, uzorci se analiziraju. Osobe s pozitivnim nalazom liječnici zavodskih timova naručuju na probirnu kolonoskopiju kako bi se utvrdio uzrok pojave krvi u stolici. Osobe s negativnim nalazom neće biti kontaktirane već će im u sljedećem ciklusu, tj. za dvije godine, biti poslana kuverta s testovima.


Testiranje je besplatno i zahtijeva malo vremena, a može promijeniti smjer vašeg života. Test ovog tipa iznimno je važan jer krv u stolici, koja je golim okom nevidljiva, najčešći je prvi znak polipa, raka ili neke druge bolesti debelog crijeva. 


Iako je trend mortaliteta od raka debelog i završnog crijeva stabilan u posljednjih deset godina, pojavnost ovog raka je u porastu. Odazivom na poziv te smanjenjem rizičnih čimbenika povezanih sa životnim navikama koje povećavaju rizik od nastanka raka debelog i završnog crijeva poput pušenja, konzumacije alkohola, prekomjerne tjelesne težine i pretilosti te nedovoljne tjelesne aktivnosti, može se rano otkriti bolest i uspješno izliječiti.


Unatoč tome što je prosječna dob oboljelih 69 godina, sve se češće javlja i među mlađom populacijom, stoga je važno informirati se, odazvati na preglede i brinuti o svom zdravlju. 


Zato, ne gubite dragocjeno vrijeme, svojom suglasnošću odgovorite na poziv koji život znači. 


Otkrijte pravovremeno ovu često tihu bolest i budite korak ispred nje!