Prijavna knjiga na internetu

EPK rijeka: “Luka različitosti” dostupna javnosti

Kim Cuculić

Knjigom koja je zasad objavljena na engleskom jeziku, a uskoro će biti dostupna i na hrvatskom, Rijeka pokazuje da je sposobna provesti projekt Europske prijestolnice kulture 2020. u pogledu infrastrukture, turističkih smještajnih kapaciteta, prometne povezanosti, a iznesen je i plan upravljanja projektom u razdoblju do 2021. godine



RIJEKA Na web-stranici riječke kandidature za Europsku prijestolnicu kulture www.rijeka2020.eu, objavljena je prijavna knjiga kojom se Rijeka u drugom krugu natječe za ovu prestižnu titulu. Riječ je o knjizi koja je 10. veljače predana Ministarstvu kulture i europskom Povjerenstvu koje donosi odluku o izboru grada – prijestolnice kulture 2020. godine – objavio je jučer Grad Rijeka. Do istog su datuma svoje knjige završili i predali i drugi gradovi kandidati – Osijek, Dubrovnik i Pula.


Ove su prijavne knjige nastale s obzirom na ocjene i preporuke nezavisnog europskog Povjerenstva koje je u lipnju prošle godine, na temelju tadašnjih prijavnica, donijelo odluku da ova četiri grada ulaze u uži izbor, odnosno drugi krug natjecanja. Do 24. ožujka, kad se očekuje odluka o pobjedniku ovog natjecanja, Rijeka će ugostiti Evaluacijsko povjerenstvo te i usmeno predstaviti svoju kandidaturu pred Povjerenstvom u Zagrebu.


Sama prijavna knjiga zasad je dostupna na engleskom jeziku, a uskoro će biti dostupna i na hrvatskom jeziku. Ima 100 stranica i sastoji se od sedam poglavlja u kojima je prikazan kulturni i povijesni profil Rijeke i riječke regije. Izneseno je zašto se Rijeka natječe za ovu titulu i zašto je ona gradu potrebna.


Suradnja kulturnih djelatnika




Također, u knjizi je opisana povezanost ovog projekta s dugoročnim strategijama Grada Rijeke i partnera u ovom projektu, Primorsko-goranske županije, Sveučilišta u Rijeci i Grada Opatije. Potvrđena je europska dimenzija projekta koja se iščitava iz brojnih europskih partnerstava sklopljenih radi zajedničkog rada na programu Ri:2020. – stoji u priopćenju.


Ovom knjigom Rijeka dokazuje da ima sposobnost provedbe čitavog projekta Europske prijestolnice kulture 2020. u pogledu infrastrukture, turističkih smještajnih kapaciteta, prometne povezanosti Rijeke i županije, a iznesen je i plan upravljanja projektom u razdoblju do 2021. godine.


Posebno poglavlje, ujedno i najveći dio prijavne knjige, posvećen je kulturnom i umjetničkom sadržaju projekta. Krovni slogan tog programa koji Rijeka nudi za razdoblje od 2016. do 2021. godine jest »Luka različitosti«, a program se sastoji od triju glavnih koncepata posvećenih Radu, Vodi i Migracijama koji su uokvireni sa sedam programskih linija.


Osim kulturnog i umjetničkog programa, osmišljen je i projekt izgradnje ljudskih kapaciteta i jačanja građanskih inicijativa, što je također sastavni dio ovog poglavlja u knjizi. Knjiga kandidature Rijeke u drugom krugu natjecanja za Europsku prijestolnicu kulture 2020. rezultat je suradnje brojnih riječkih kulturnih djelatnika s partnerima široke međunarodne suradničke mreže – ističe se u priopćenju Grada Rijeke.


U donošenju konačne odluke poštovat će se šest glavnih kriterija za odabir Europske prijestolnice kulture: doprinos dugoročnoj strategiji, europska dimenzija, kulturni i umjetnički sadržaj, sposobnost provođenja, doseg i upravljanje projektnim ciklusom.


Uvažene kritike


U prvom krugu nadmetanja za titulu EPK-a, prosudbeni je panel riječkoj kandidaturi dao neke kritike, pa smo pročelnika riječkog Odjela za kulturu Ivana Šarara pitali što je promijenjeno i poboljšano u odnosu na prijašnju verziju, s obzirom na primjedbe Povjerenstva nezavisnih stručnjaka.


– Prva se kritika odnosila na nedovoljnu elaboraciju europske dimenzije projekta, prvenstveno u kontekstu količine i zemljopisne raspoređenosti inozemnih partnera; smatrali su da nam je većina partnera iz uže regije. U drugom smo krugu stoga veliku pažnju posvetili upravo ovom segmentu, tako da smo u prijavnoj knjizi predočili više od stotinu inozemnih partnera iz svih EU zemalja, ali i šire, uz točnu specifikaciju programa uz koje se njihovo partnerstvo veže. Uz ovo napominjem da programski dio čini više od pola prijavne knjige, točnije pune 52 stranice.


Druga se kritika odnosila na mala planirana ulaganja Grada u programske troškove (26 posto udjela), kao i na ukupan programski budžet, manji od ostalih gradova koji su prošli u drugi krug nadmetanja.


U drugom smo krugu natjecanja povećali gradski udio na 34 posto, odnosno ukupno 10,327 milijuna eura u periodu od 2016. do 2021. godine, kao i ukupan programski budžet.


Naglašavam da je ovaj budžet verificiralo Gradsko vijeće na sjednici 22. prosinca 2015. Ovom prilikom izražavam zahvalnost gradskim vijećnicama i vijećnicima, kako vladajuće koalicije tako i opozicije, što su ovu odluku jednoglasno donijeli, kao i zbog podrške kod svih odluka koje su se ticale projekta kandidature za EPK. Politička podrška projektu izuzetno je važna prosudbenom panelu.


Jasan mandat


Treća kritika odnosila se na predloženu organizacijsku strukturu agencije koja će upravljati EPK projektom u slučaju da osvojimo titulu. Zamjerka je upućena nejasnoj poziciji umjetničkog direktora unutar organizacijske strukture. I tu smo opasku uvažili: umjetničkom direktoru smo dali jasniju i snažniju poziciju unutar predložene strukture, ali i za vrijeme same kandidature.


Imenovanjem Slavena Tolja za umjetničkog direktora kandidature 15. rujna 2015, kao i imenovanjem Chrisa Torcha kao programskog koordinatora te njihovog nezavisnog tima za pripremu kandidacijske knjige, dali smo jasan i nezavisan mandat svim umjetničkim i programskim odlukama.


Treba istaknuti da smo ozbiljno shvatili sve primjedbe panela i napravili jasne iskorake kako bismo povećali šanse naše kandidature u drugom, odlučujućem krugu selekcije za EPK – kaže Ivan Šarar.