Ajsoltan Nijazova

Sudac strpao članicu Pussy Riota u Remetinec: “Pa ovdje je gore nego u ruskim zatvorima”

Portal Novi list, Hina

Foto CMS

Foto CMS

Zbog odluke hrvatskog suca prijeti joj deportacija u Turkmenistan, jednu od najgorih diktatura na svijetu: "Bila bi to sramota za Hrvatsku"



Članice ruske grupe Pussy Riot zajedno s odvjetnicom Linom Budak u srijedu su ispred zatvora Remetinec poručile da se njihovoj uhićenoj članici Ajsoltani Nijazovoj ne može ponovno suditi jer je svoju kaznu već izdržala u zatvoru u Rusiji po optužnici iz Turkmenistana.


Hrvatska policija uhitila je članicu ruske grupe Pussy Riot Ajsoltan Nijazovu na granici sa Slovenijom. Nijazovu turkmenistanski režim traži zbog navodne pronevjere novca.


O slučaju smo ranije pisali OVDJE.




Hrvatsko pravosuđe istjeruje pravdu: Članicu Pussy Riota strpali u pritvor, prijeti joj izgon u Turkmenistan



“30. svibnja je Županijski sud u Zagrebu odredio pritvor Nijazovoj radi izručenja, pritvor može trajati 40 dana, u kojem vremenu država Turkmenistan ima rok da dostavi relevantnu dokumentaciju koju će ispitati naš domaći sud”, rekla je novinarima odvjetnica Budak.


Ostala gladna u zatvoru


Istaknula je da ju posebno brinu navodi klijentice o tome da su uvjeti u hrvatskim zatvorima gori nego oni u ruskim zatvorima, gdje je bila osuđena te je u zatvoru provela šest godina.


“Ta stvar je mene kao građansku Hrvatske i EU-a posebno zabrinula. Smještena je u neprikladnim uvjetima sa sedam osoba u malom prostoru.


Bila je jučer gladna, tako mi je kazala, na dan kad je uhićena nije joj pružena mogućnost niti da se odmori, ni da pojede nešto”, istaknula je Budak.


Ajsoltana Nijazova na hrvatskoj granici / Foto Facebook Masha Alekhina


Pozvala je pučku pravobraniteljicu da im se pridruži u ovom predmetu na način da kao jedna neovisna institucija dođe u Remetinec i obavi razgovor s Nijazovom.


“Protiv rješenja o određivanju pritvora radi izručenja podnosimo žalbu, i želimo vjerovati da ćemo uspjeti”, zaključila je Budak.


Objasnila je i da je Nijazova uhićena zbog stare Interpolove tjeralice od države Turkmenistan koja je na snazi iako je ona osuđena u Rusiji te je bila u zatvoru šest godina.


Izručenje bi bilo “sramota za Hrvatsku”


Članica Pussy Riota Marija Aljohina kazala je da je Turkmenistan jedna od najgorih diktatura na svijetu.


“Nešto poput Sjeverne Koreje, ali manje popularno”, dodaje.


Dodatno je izvijestila da je uhićena na Dan državnosti te im je rečeno da će tek sljedeći dan ići na sud.


“Nekom nesrećom išla je na sud, bez odvjetnika, tužitelja, samo s prevoditeljem. To nam je bilo šokantno. Hrvatske vlasti tražile su od turkmenistanskih da im pošalju optužnicu.


Imamo službene dokumente komunikacije između Hrvatske i Turkmenistana, što je zastrašujuće”, ustvrdila je Aljohina.


Sara Lalić iz Centra za mirovne studije kazala je da bi izručenje Nijazove predstavljalo kršenje međunarodnog prava, kao i da bi to bila “sramota za Hrvatsku”.


Hrvatski P.E.N. centar također je poručio da su “jako zabrinuti” zbog mogućeg izručenja Nijazove, dodavši da je njihovo mišljenje da se Nijazova nalazi u situaciji opasnoj po život, te mole da se slučaj pažljivo razmotri, jer može imati tragične posljednice za nju.


Amnesty: Ne smije biti izručena Turkmenistanu


O slučaju se oglasio Amnesty International.


“Hrvatske vlasti znaju da Ajsoltan Nijazova zbog svog aktivizma izložena velikom riziku da pretrpi ozbiljno zlostavljanje, uključujući mučenje i drugo zlostavljanje, ako bude izručena Turkmenistanu.


Turkmenistan nije sigurna zemlja za nju ili bilo kojeg branitelja ljudskih prava.


Interpolove tjeralice zloupotrijebili su brojni autoritarni režimi i zemlje s užasnim stanjem ljudskih prava kako bi pokušali ušutkati aktiviste i one koji govore o kršenju ljudskih prava.


Hrvatska ne bi trebala sudjelovati u takvim praksama.


Međunarodno pravo zahtijeva od Hrvatske da ne vraća niti izručuje nijednu osobu zemlji u kojoj bi se suočila s rizikom od ozbiljnih kršenja ljudskih prava.


Vlasti u Zagrebu moraju odbiti zahtjev Turkmenistana za izručenje Ajsoltan Nijazove i odmah je pustiti iz pritvora”, poručila je  Julia Hall iz Amnesty Internationala, zamjenica direktora Amnesty Internationala za Europu.


Oglasilo se Ministarstvo pravosuđa


Nakon pressice članica Pussy Riota oglasilo se Ministarstvo pravosuđa i uprave.


“Neistinite su informacije da su istražnoj zatvorenici uskraćena temeljna ljudska prava. Nakon određivanja istražnog zatvora, proveden je postupak prijma u zatvorski sustav.


Istražnoj zatvorenici predana je čista posteljina, higijenske potrepštine, papuče i spavaćica.


Također, neistine su informacije da zatvorenici nije omogućeno tuširanje, niti odmor.


Dodatno, u roku od 24 sata istražnu zatvorenicu pregledala je zatvorska liječnica upravo kako bi joj se pružila sva potrebna medicinska pomoć.


Neosnovane su optužbe da zatvorenici nije dana hrana, budući da su joj, kao i drugim osobama lišenima slobode, osigurana tri obroka dnevno.


Podsjećamo da u svim kaznenim tijelima u izradi jelovnika sudjeluje liječnik ili drugi službenik medicinske struke, strukovni učitelj kuhar, ekonom te predstavnik zatvorenika.


Svaki pripremljeni obrok kuša upravitelj ili osoba koju ovlasti, a zapažanja se evidentiraju u posebnu evidenciju.


Ističemo kako je uz dozvolu nadležnog suda, istražnoj zatvorenici omogućen posjet izvan uredovnog radnog vremena u kojima su odvjetnicima dozvoljene posjete.


Također, zatvorenica ostvaruje pravo i na zaprimanje paketa u skladu s odredbama Pravilnika o kućnom redu u zatvorima za izvršavanje istražnog zatvora.


Zatvorenik odnosno zatvorenica, može primati pakete s dopuštenim stvarima težine do 5 kg jedan put u tjednu, uz priloženi popis sadržaja paketa.


Svim osobama lišenim slobode osiguran je ravnopravan položaj tijekom boravka u kaznenim tijelima, neovisno o njegovoj rasi, boji kože, spolu, jeziku, vjeri, političkom ili drugom uvjerenju, nacionalnom ili socijalnom podrijetlu, imovini, rođenju, naobrazbi, društvenom položaju ili drugim osobinama.


U odnosu na upite o privođenju, ističemo kako su nadležna tijela postupala sukladno raspisanoj međunarodnoj tjeralici.


Odluku o pritvoru, duljini trajanja, njegovu ukidanju ili donošenju mjera donosi nadležni sud.


Ministarstvo pravosuđa i uprave, postupit će u okviru svojih nadležnosti, kada zaprimi relevantne podatke o konkretnom predmetu.


Budući da je postupak u tijeku u ovom trenutku ne mogu se prejudicirati daljnja postupanja nadležnih tijela.


Ministarstvo pravosuđa i uprave postupit će u skladu s domaćim i međunarodnim pravom pri provedbi postupka kako je propisano Zakonom o međunarodnoj pravnoj pomoći u kaznenim stvarima i utvrditi sve relevantne činjenice u konkretnom predmetu”, poručili su iz ministarstva.