PUNO VIKE NIZAŠTO

Zadnji je dan za skupljanje potpisa: HDZ se niti jednog referendumskog pitanja ne mora bojati

Dražen Ciglenečki

Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Svaki potpis je važan i ako ne zapnemo još jako danas i sutra, nećemo uspjeti. Frustracije i bijes u ljudima su ogromni i ovo što radimo je zadnji pokušaj da se to usmjeri kroz institucije, promjenu zakona i Ustava, kaže Nino Raspudić



ZAGREB – Čelnici Mosta nabijeni su entuzijazmom krenuli u prikupljanje potpisa za dva referendumska pitanja s namjerom da »ukinu stožerokraciju«, hvalili su se da im se samo za volontiranje na štandovima javilo pedesetak tisuća građana, ali sada govore da možda ipak neće uspjeti. Građani se mogu potpisati samo do danas u ponoć, međutim, saborski zastupnici Mosta tvrde da ih i dalje nemaju ciljanih 370 tisuća.


Moguće je, dakle, da neće dostići tu brojku, što bi se u javnosti tretiralo kao veliki poraz Mosta, a ova referendumska inicijativa k tome je bila i povod da se stranka koja ju je pokrenula ne samo dodatno sukobi s HDZ-om nego su, što nije bilo očekivano, dramatično pogoršali odnose s lijevo-liberalnom oporbom. I sve to u situaciji u kojoj se pravno-politički okvir upravljanja epidemijom uopće ne bi promijenio i kad bi oba referendumska pitanja koja je predložio Most ipak dobila potrebnu podršku.


Neznatne šanse


Referendum kojim bi se izmijenio Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, Ustavni sud, sigurno dobro procjenjuju u HDZ-u, ne bi dopustio. Većina u Ustavnom sudu dosad je ustavnima proglasila gotovo sve zakone i mjere donijete u funkciji suzbijanja epidemije i neznatne su šanse da bi odobrili referendum protiv navedenog zakona.




Toga se u Vladi i HDZ-u zaista ne moraju bojati. Za njih opasnost ne predstavlja ni referendumsko pitanje intencija kojeg je da se u članku 17. Ustava precizira da Sabor i u uvjetima epidemije može dvotrećinskom većinom ograničiti određena prava i slobode. Naime, Ustavni sud je već u rujnu prošle godine presudio da Sabor ima pravo izbora hoće li ili ne aktivirati 17. ili će, što je cijelo vrijeme slučaj, kao pravno uporište za zakone uzeti članak 16.


»Odluka o tome hoće li se pojedine mjere radi suzbijanja pandemije/epidemije bolesti COVID-19 donijeti primjenom članka 16. ili članka 17. Ustava u isključivoj je domeni Hrvatskog sabora. Navedeni izbor Ustav je prepustio Hrvatskom saboru kao zakonodavnom tijelu. Ustavni sud nije ovlašten nalagati Hrvatskom saboru koju će od dvije ustavne mogućnosti ograničenja ljudskih prava i temeljnih sloboda odabrati. Stoga činjenica da osporeni zakoni (i mjere) nisu doneseni na temelju članka 17. Ustava, po ocjeni Ustavnog suda, ne čini sama po sebi te zakone neustavnima«, ističe se u relevantnoj odluci Ustavnog suda.


Miroslav Šeparović i njegovi istomišljenici u Ustavnom sudu ne mogu zabraniti referendum kojim se traži promjena Ustava, s obrazloženjem da bi to bilo neustavno. Ali, kad bi i bio održan ovaj referendum, koji podržava i predsjednik Zoran Milanović, i prošao zahtjev za izmjenu Ustava, HDZ-ova koalicija u Saboru ponašala bi se kao da se zapravo nije ništa dogodilo. Nastavili bi ignorirati članak 17., premda bi ih eventualni uspjeh tog neposrednog izjašnjavanja građana nesumnjivo politički pogodio.


Politička dimenzija


Moglo bi se, znači, reći da trenutačno imamo »puno vike nizašto«, ali političku dimenziju referendumskih inicijativa Mosta nipošto ne treba zanemariti. Zato je njihovim dužnosnicima iznimno stalo da prikupe dovoljno potpisa. I jučer su pozivali građane da se potpišu.


– Svaki potpis je važan i ako ne zapnemo još jako danas i sutra, nećemo uspjeti. Frustracije i bijes u ljudima su ogromni i ovo što radimo je zadnji pokušaj da se to usmjeri kroz institucije, promjenu zakona i Ustava. U protivnom ostaje samo ulica, ekstremizam i nasilje, s čim mi ne želimo imati ništa, izjavio je Nino Raspudić kod štanda za prikupljanje potpisa na zagrebačkom Trgu bana Jelačića.
Konstatirao je da su protiv Mosta danas skoro svi, vladajuća garnitura, saborska ljevica, Milorad Pupovac, Dražen Keleminec, Velimir Bujanec i Boris Dežulović.


Bauk: Razilazimo se oko cijepljenja

Zamolili smo jučer potpredsjednika Kluba zastupnika SDP-a Arsena Bauka da nam pokuša objasniti poziciju svoje stranke.
– Ne bih rekao da u oporbi imamo međusobno različita mišljenja o načinu upravljanja epidemijom, nitko se od nas nije vladajućima pridružio u izglasavanju Zakona o zaštiti pučanstva. No, razilazimo se oko cijepljenja. Naš je stav iznio predsjednik SDP-a i nemam ga potrebu dodatno pojašnjavati. Most je utjecajna stranka u dijelu birača i njihov bi poziv onima koji se ne žele cijepiti pomogao. Da su to napravili, mi bismo pozvali građane da se potpišu za referendum, makar se ništa ne bi promijenilo kad bi se izmijenio Ustav. Most bi, koliko sam još shvatio, htio da COVID-potvrde uvede Sabor i SDP to podržava. Obratili smo se Ustavnom sudu u vezi Zakona o zaštiti pučanstva kako bi to ostalo zapisano. Doći će jednom i neki drugi sastav Ustavnog suda, koji će možda imati stav suprotan većini aktualnih sudaca, a isti kao četvero njih, rekao nam je Bauk.

Za HDZ to ne čudi, Andrej Plenković vrlo često pokazuje snažan animozitet prema Mostu, novost je potpuni raskol između Mosta i lijevo-liberalnog dijela oporbe. Posebno je sada komplicirana pozicija SDP-a i nije je lako razumjeti. Oni podržavaju COVID-potvrde, ali nisu glasovali za izmjene Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti kojima se uvode novčane kazne za neprimjenu tog dokumenta u javnim institucijama. Njihov je stav da se te izmjene moralo usvojiti dvotrećinskom većinom i zajedno s kolegama iz Možemo! i liberalnih stranaka uputili su Ustavnom sudu prijedlog za ocjenu ustavnosti.


Iako znaju da je Ustavni sud zauzeo stajalište da Sabor može, ali i ne mora epidemiološke zakone donositi dvotrećinskom većinom. Nadalje, SDP-u nisu neprihvatljiva Mostova referendumska pitanja i bili su spremni pozvati svoje simpatizere da ih potpišu, ali to nisu učinili jer Most odbija pozvati građane da se cijepe. Stav je vodećih ljudi Mosta da se treba cijepiti svatko tko to želi, ali SDP-ovci traže od njih da apeliraju i na one koji se ne žele cijepiti, što mostovci ne pristaju.