Novi kredit

Zadnja prilika za Fortenovu. Ima još samo 15 mjeseci da nađe vlasnika koji nije pod sankcijama

Jagoda Marić

Foto Slavko Midzor/PIXSELL

Foto Slavko Midzor/PIXSELL

Ako do jeseni sljedeće godine ne bude novog vlasnika, najizglednija opcija je da HPS kao najveći kreditor preuzme Fortenova grupu i da ta najveća hrvatska i regionalna kompanija ponovo promijeni vlasnika



Vlasnici udjela u Fortenova grupi dali su zeleno svjetlo za refinanciranje obveznice i za novo zaduženje kompanije u iznosu od 1,1 do 1,2 milijarde eura.


Potvrdili su dogovor s tvrtkom HPS Investment Partners s 98-postotnom većinom što ne čudi jer druge opcije kompanija, koja nije uspjela podići kredit na financijskom tržištu, i nema, a uz to pravo glasa nije imao najveći dioničar, ruski Sberbank, jer je pod sankcijama Europske unije.


Na nemogućnost zaduženja na financijskom tržištu podsjeća i Fortenova grupa u svom priopćenju.




– Nakon što su uloženi znatni napori kako bi se pronašao način za financiranje s bankama i tržištima obveznica, menadžment Fortenova grupe naposljetku je odlučio ući u novi kratkoročni financijski aranžman za razdoblje do 29. studenog 2024. s HPS-om, postojećim vodećim nesankcioniranim kreditorom, što su imatelji depozitarnih potvrda danas podržali velikom većinom glasova za ovaj prijedlog, navodi se u jučerašnjem priopćenju.


Dodatni uvjet


Objašnjavaju i da će uvjeti novog financiranja cjelokupnog sadašnjeg iznosa duga po obveznici koje je ponudio HPS u pogledu marže ostati isti kao i kod sadašnje obveznice, ali i da dodatni uvjet nove ove obveznice obuhvaćaju i tzv. Original Issue Discount u visini 6,75 posto iznosa, na koji će biti izdana obveznica, što je dodatni trošak od oko 70 milijuna eura.


Napominju da je taj dodatni jednokratni trošak prvenstveno posljedica sudjelovanja sankcioniranih osoba u kapitalnoj strukturi Grupe, a zbog čega su opcije financiranja ograničene.


Kako je novo zaduženje na rok od 15 mjeseci, uz postojeće uvjete te novu jednokratnu naknadu to znači da se Fortenova zadužuje znatno nepovoljnije nego prije.


Ranija obveznica podignuta je uz kamatu od 7,3 posto plus Euribor, pa bi i samo ponavljanje tih uvjeta značilo prilično skupo zaduživanje po kamati većoj od 11 posto.


No, jednokratni trošak zaduženje diže na 18 posto, što je gotovo sigurno trenutno najskuplje zaduživanje neke hrvatske tvrtke i znatno nepovoljnije od visokih kamata koje je Agrokor, dok ga je vodio Ivica Todorić, plaćao Sberbanku, a Agrokorovo poslovanje nije omogućavalo financiranje tog duga uz kamatu od desetak posto.


Dodatni trošak, napominju iz Fortenova grupe, cijena je povećanog rizika zbog sankcioniranog suvlasništva i nemogućnosti tržišta da se uključi u refinanciranje Grupe koja ima ruske sankcionirane suvlasnike te dodaju da je takav trošak cijena koju zbog postojanja sankcioniranih suvlasnika plaćaju svi dioničari kompanije.


Dramatično priopćenje


– Kratkoročnost kredita od 15 mjeseci je otvaranje zadnje prilike Grupi da iskoristi to vrijeme kako bi u suvlasništvu prestale biti sankcionirane osobe, što je preduvjet da bi se Grupa mogla u tom kratkom roku refinancirati na tržištu novca, prilično dramatično poručuju iz Fortenova grupe na kraju svog priopćenja.


To znači da Fortenova u sljedećih 15 mjeseci mora pronaći novog vlasnika ili će na kraju sljedeće godine uvjeti zaduživanja biti jednako nepovoljni, točnije nepodnošljivi.


Nedavni pokušaj da se proda cijela Grupa propao je, pa je zato bilo nužno dogovoriti refinanciranje obveznice, što je rezultiralo novim nepovoljnijim aranžmanom s HPS-om.


Ako do jeseni sljedeće godine ne bude novog vlasnika, najizglednija opcija je da HPS kao najveći kreditor preuzme Fortenova grupu i da ta najveća hrvatska i regionalna kompanija ponovo promijeni vlasnika.


Mala šansa da se to ne dogodi mogla bi biti nedavna objava Fortenove da je jedan od uvjeta HPS-a za dogovaranje novog aranžmana započinjanja procesa potencijalne prodaje poslovnog područja poljoprivrede Fortenova grupe najkasnije do 31. prosinca 2023.


To znači prodaju Belja, Vupika i PIK-a Vinkovci, čime bi ta najveća poljoprivredna grupa nakon više od dva desetljeća prestala poslovati u sklopu nekadašnjeg Agrokora.


Prodajom tih kompanija namaknuo bi se novac za refinanciranje dugova, ali i investiranje u preostale tvrtke. Ako ni to ne uspije, u sljedećoj godini Hrvatska bi opet mogla imati potres na gospodarskoj sceni jer će se događati vlasničko preslagivanje u njezinoj najvažnijoj kompaniji koja zapošljava desetke tisuća ljudi i drži najveći udio na tržištu maloprodaje.