ZAŠTITA

Vinogradari o vremenskim nepogodama: ‘Sezona je skupa i teška, ali vino bi moglo biti jako dobro’

Edi Prodan

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Berba na Krku počinje u drugoj polovini kolovoza te se očekuje da će žlahtina biti sortna i kvalitetna. Budući da istarski vinogradi nisu trpjeli sušu, količina vode je optimalna, a i berba će biti u idealnom terminu, u drugoj polovini rujna za malvaziju



Iznimno teška sezona za vinogradare. Bio bi to najkraći rezime razgovora što smo ga vodili s Lukom Rossijem, predsjednikom Vinistre koji je i sam dio vinogradarske obitelji, k tome i formalnom edukacijom dio novog vala iznimno stručnih istarskih vinara i vinogradara.


– Jako velike probleme zbog obilnih kiša i visokog postotka vlage svim članovima Vinistre, kao i ostalim vinogradarima, zadaje pepelnica. U nešto manjoj mjeri ima i peronospore, a ne smijemo zaboraviti da su tuča i pijavice u nekoliko navrata također poharali naše vinograde. U ovom zadnjem nevremenu u nekim je vinogradima tuča nažalost prouzročila stopostotnu štetu, istoče Rossi.


Pet tisuća hektara


Ipak, kad govorimo o oko pet tisuća hektara istarskih vinograda, govorimo i o poljoprivrednicima koji u najvećoj mogućoj mjeri koriste znanstvena i tehnološka postignuća zaštite. Istina, protiv prirodnih devijacija kao što je to tuča su uglavnom nemoćni, no pepelnica se ipak drži pod kontrolom.




– Razina zaštite je ovisna o sezoni, ove je godine vrlo naglašena. Dakako da to poskupljuje proizvodnju, a zbog svega što sam istaknuo i količine će biti manje. Kad govorimo o tehnologiji, ona je u smislu zaštite otišla jako daleko, tako da se uz permanentna i adekvatna ulaganja devijacije poput pepelnice mogu itekako držati pod kontrolom. Koliko god ove godine bilo teško i neizvjesno, ono što bi moglo biti dobro dođe li do smirivanja vremena i povratka u za ovo doba godine uobičajene kondicije, vino bi moralo biti jako dobro. Vinogradi nisu trpjeli sušu, količina vode je optimalna, baš kao što će i berba za sorte koje dominantno imamo u Istri biti u idealnom terminu, drugoj polovini rujna za malvaziju, dodao je Rossi.


S druge strane jedinstvene vinske regije Hrvatska Istra i Kvarner je Krk na kojem se ostvaruju najveće količine kad je Primorsko-goranska županija u pitanju. Enolog PZ-a Vrbnik Marinko Vladić je također zadovoljan kako vinogradi njihovih zadrugara preživljavaju ovo klimatski jako neobično ljeto.


Stabilan kolovoz


– Volim reći da naši vinogradi uvijek imaju iznad sebe zaštitni kišobran. O vremenskim prilikama ovisi i njegova snaga. S obzirom na znatno naglašeniju vlagu, zaštitna tehnologija se pojačano primjenjuje tako da uspješno suzbijamo pepelnicu koja je u ovakvim situacijama najveća prijetnja. Ono što ističem kao dobro, potpuna je usklađenost s našom dominantnom sortom žlahtinom. Znao sam nekih prijašnjih, jako suhih godina isticati da se mijenja njezina sortnost, da je sastav grožđa drukčiji od onog što bi za žlahtinu bilo idealno. Pa smo tako i berbe započinjali već u kolovozu da bi žlahtina ostala žlahtinom. Ove godine svega toga nema, berba počinje u drugoj polovini, ovisno dakako o vremenskim prilikama koje će vladati u idućih mjesec dana i u rujnu, i žlahtina bi nam morala biti sortna i kvalitetna, zaključio je Vladić.


S obzirom na to da se ipak konačno najavljuje stabilan i miran kolovoz, nadajmo se ispunjenju prognoze koju je dao Luka Rossi; oni koji nisu imali fizičku štetu, kojima tuča nije uništila prinose, mogli bi imati sezonu s jako dobrim vinima.