STAV MATE PALIĆA

Ustavni stručnjak misli da do Milanovićeve smjene neće doći: ‘Ne postoji način da se predsjednika Republike natjera na psihološko testiranje’

Zlatko Crnčec

Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Ne postoji pravni mehanizam da se bilo kojeg predsjednika Republike natjera da se podvrgne nekakvom psihološkom testiranju pa da mu se onda daje nekakva dijagnoza. To je jednostavno jedna nerealna opcija. Ne postoji formalni mehanizam da se to provede, rekao je Palić.



ZAGREB – Predsjednik Republike Zoran Milanović zadnjih je nekoliko dana, recimo to tako, vrlo kritički govorio o političarima koji se ne slažu s njim oko načina predlaganja prve osobe Vrhovnog suda, a jedan od onih na kojeg se sručila njegova retorika bio je i politički veteran HDZ-a Vladimir Šeks.


Međutim, on mu nije ostao dužan pa je zatražio da se Milanovića smijeni s funkcije predsjednika, a koliko je Šeks ljut zbog riječi koje mu je uputio šef države, vidi se i po tome da je predložio čak dva načina za njegovo uklanjanje s Pantovčaka. Šeks, inače pročelnik Savjetodavnog vijeća HDZ-a, naime, smatra da bi »trebalo provesti konzilijarno psihijatrijsko vještačenje u pogledu ubrojivosti predsjednika Republike«.


– U tom postupku gdje se utvrđuje privremena spriječenost, trebalo bi provesti konzilijarno psihijatrijsko vještačenje u pogledu ubrojivosti«, rekao je Šeks za RTL Danas i dodao kako bi »istodobno trebalo pokrenuti izvide po službenoj dužnosti od strane DORH-a, da se izvidima utvrdi kazneno-pravna odgovornost za određena kaznena djela – prijetnje, ucjene i nasrtaj na ustavni poredak«.


Jači argumenti




Koliko se može shvatiti od onih koji govore o navodnoj povredi Ustava, riječ je najviše o tome da je Milanović u telefonskim razgovorima tražio od predsjednika SDSS-a Milorada Pupovca i saborskog zastupnika deset takozvanih malih nacionalnih manjina Veljka Kajtazija da ga podrže prilikom saborskog glasovanja o predsjedniku Vrhovnog suda. I da je time prekršio načelo trodiobe vlasti.


– Puno su od zahtjeva za privremenu spriječenost jači pravni argumenti vezani za Milanovićevu moguću povredu Ustava. Tu jedna petina zastupnika pokreće postupak. O tome se traži očitovanje predsjednika i saborskog Odbora za Ustav, poslovnik i politički sustav. Zastupnici odluku donose dvotrećinskom većinom glasova, odnosno 101 zastupnik mora biti za.


I onda se taj zahtjev upućuje Ustavnom sudu koji u roku od 30 dana dvotrećinskom većinom glasova svih ustavnih sudaca donosi odluku o tome je li predsjednik Republike povrijedio Ustav ili nije. Ako donesu odluku da jest, onda predsjedniku prestaje mandat po sili Ustava, rekao je ustavni stručnjak Mato Palić. Međutim, ova je opcija nevjerojatna jer kao prvo gotovo je nemoguće da bi se u ovom trenutku u Saboru stvorila većina od 101 zastupnika koji bi digli ruku za Milanovićevu smjenu. Osim toga, vrlo je upitno kako bi on to uopće prekršio Ustav lobirajući za svoju verziju izbora predsjednika Vrhovnog suda kod saborskih zastupnika.


Druga verzija za smjenu Milanovića je da ga se, kako je to rekao Šeks, zbog navodnih psihičkih poteškoća proglasi privremeno spriječenim za obnašanje predsjedničke dužnosti.


– Tako nešto može konstatirati samo liječnik psihijatar ako je u pitanju nekakav psihički problem ili smetnja. Liječnik psihijatar bi morao najprije pregledati osobu za koju se tvrdi da je to u u pitanju. A to je u ovoj situaciji nemoguće. Ne postoji pravni mehanizam da se bilo kojeg predsjednika Republike natjera da se podvrgne nekakvom psihološkom testiranju pa da mu se onda daje nekakva dijagnoza. To je jednostavno jedna nerealna opcija. Ne postoji formalni mehanizam da se to provede, rekao je Palić.


Most već protiv​


Prvi način smjene predsjednika Republike, opoziv zbog kršenja Ustava, u hrvatskoj ustavnoj praksi još ni jednom nije pokušan, a kamoli da bi bio doveden do kraja. Naime, iako je bilo velikih nezadovoljstava zbog ponašanja nekih predsjednika, u Saboru je bilo nemoguće skupiti čak 101 glas za tako nešto, a usput još i dokazati povredu Ustava. S druge pak strane privremena spriječenost šefa države utvrđena je jednom. Bilo je to 26. prosinca 1999. kada je Ustavni sud na prijedlog Vlade utvrdio da je predsjednik Franjo Tuđman spriječen u obnašanju svoje dužnosti, a kao zamjenu u skladu s Ustavom imenovao predsjednika Sabora Vlatka Pavletića.


Privremena spriječenost predviđena je Ustavom, a njena primjena razrađena u posebnom Ustavnom zakonu.


Politički tajnik Mosta Nikola Grmoja napisao je jučer na svom Facebook profilu da njegova stranka neće podržati Šeksovu inicijativu za opozivom Milanovića.


– Predsjednika je izravno biralo preko milijun hrvatskih građana i razlozi za njegov opoziv u Saboru trebali bi biti jako debeli. Razlog sigurno ne može biti žestoka prepirka s Miloradom Pupovcem do koje je došlo jer Milorad nije ispunio očekivanja predsjednika Republike. Uostalom, ako ćemo iskreno, a jedino tako znam, i ja sam pobornik fajta bez rukavica. Volim nastup i stil u kojem se kaže ono što se misli. Nisam pobornik naučenih frazetina i briselskog novogovora, rekao je Grmoja.