Dodijeljene nagrade i priznanja

Turistička zajednica Kvarnera simbolično zaključila još jednu uspješnu turističku godinu: ‘Uspješnu destinaciju čine uspješni ljudi’

Sponzorirani sadržaj

Najzaslužniji turistički djelatnici Kvarnera s nagradama i priznanjima, Foto: David Kurti

Najzaslužniji turistički djelatnici Kvarnera s nagradama i priznanjima, Foto: David Kurti

U svečanom ozračju Kvarnerskog dana turizma simbolično je zaključena još jedna izazovna, ali uspješna turistička godina na Kvarneru.



U organizaciji Turističke zajednice (TZ) Kvarnera u petak, 8. prosinca u opatijskom hotelu Royal simbolično je zaključena još jedna uspješna turistička godina i dodijeljene su nagrade i priznanja najzaslužnijim turističkim djelatnicima koji su svojim radom dali pečat turističkoj ponudi. Jer današnja tržišna utakmica traži sve više truda, rada, zalaganja, znanja, ali i kreativnosti i onog pravog domaćinskog odnosa prema gostu.


– I 2023. godina bila je izuzetno uspješna turistička godina koja potvrđuje da smo uspjeli u pozicioniranju Primorsko-goranske županije kao cjelogodišnje destinacije koju rado posjećuju gosti iz Europe, ali i drugih dijelova svijeta.


Usmjerenost na podizanje kvalitete se isplatila jer smještaj s najvišim standardom bilježi i najveću popunjenost. Vrhunska gastronomija ovoga kraja, prirodne ljepote, raznolikost kulturne baštine i mogućnosti boravka u prirodi temelji su naše turističke ponude uz koju smo godinama uspješno razvijali i nove atrakcije, istaknuo je župan Zlatko Komadina čestitajući svim laureatima na državnoj i županijskoj razini.




Svoje čestitke uputila je i Irena Peršić Živadinov, direktorica TZ-a Kvarnera, istaknuvši kako uspješnu destinaciju čine uspješni ljudi.


– Ove nagrade su priznanje svim našim turističkim djelatnicima koji su posvećeni svojem poslu i koji obavljaju profesionalno i savjesno. Uvijek sa zadovoljstvom ističemo iznimna postignuća našeg turizma. Zato je ovaj dan u godini posebno posvećen čitavoj kvarnerskoj turističkoj industriji, hvala još jednom svima na podršci i suradnji, predsjedniku i članovima Turističkog vijeća, Poslovnog odbora i Skupštine, cijelom sustavu lokalnih turističkih zajednica, svim pratećim hitnim, stručnim i lokalnim službama te naravno našem turističkom gospodarstvu, istakla je direktorica županijskog TZ-a, dodavši kako je Kvarner ponovno dokazao kako je jedna od najuspješnijih turističkih regija u Hrvatskoj.


Ove godine dodijeljena su tako dva posebna priznanja koja su dobili dugogodišnji krčki turistički djelatnik, hotelijer Anton Bolonić te posthumno profesor Mladen Črnjar, dugogodišnji ravnatelj Zavoda za prostorno planiranje PGŽ-a, predsjednik Moto kluba Kvarner i Automotodroma Grobnik te profesor na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu.


Čovjek ključ uspjeha – Djelatnik godine 2023


Priznanjima »Čovjek ključ uspjeha – Djelatnik godine 2023« na županijskoj i državnoj razini u čak 19 različitih kategorija nagrađeni su: Dunja Sladić (turistička agencija Cres Fun & More) najbolja je agencijska djelatnica, u kategoriji najboljeg turističkog vodiča slavile su Martina Spinčić (turistička agencija B.S.A. tours) i Jasna Brusić (turistička agencija Šilo turist), najbolje djelatnice prodaje i marketinga u turizmu su Doris Kujundžić (Liburnia Hotels & Villas, Opatija) ujedno laureatkinja i na nacionalnoj razini, te Iva Žigo (Hotel Bonavia, Rijeka), najbolja turistička animatorica je Katarina Stojević, recepcijski djelatnik Duško Vrzić (Liburnia Hotels & Villas, Opatija), konobar Marko Macolić (Villa hotel Barbat, Rab), u kategoriji konobari – sommelieri su Mate Negulić (Ikador Luxury Boutique Hotel & Spa, Ika) te Monika Neral, kuhari Slavica Matošević (Jadran d.d., Crikvenica) ujedno laureatkinja na nacionalnoj razini, te Nenad Kukurin (Heritage hotel Kukuriku, Kastav), djelatnica hotelskog domaćinstva Nadica Petak (Lošinj Hotels & Villas), pružateljice ugostiteljskih usluga smještaja u domaćinstvu Grozdana Matušan (Supetarska Draga) koja je laureatkinja i na državnoj razini te Jagoda Vukušić, (Kuća za odmor Japodi, Mrkopalj).


Isto tako, u kategoriji domaćin turističkog seljačkog domaćinstva slavio je Marko Gržin (OPG Gržin-Joka, Lovran), u kategoriji policijski službenik Goran Gašpert, načelnik Sektora za javni red i sigurnost PU primorsko-goranske, koji je slavio i na državnoj razini, te Tea Švob (Policijska postaja Crikvenica), u kategoriji vatrogasac Lorena Laslavić (Javna vatrogasna postrojba Opatija), u kategoriji djelatnik u prijevozu Katja Brnabić (obrt Brodomehanika Brnabić, Rab) ujedno i laureatkinja na državnoj razini te Mario Bošnjak (obrt Taxi Marino, Selce), a u kategoriji prodavačica Ružica Ribarić (Kuća rapske torte, Rab). Najbolji djelatnici u zdravstvenom turizmu su, pak, Silvestra Španjol Kurilić, voditeljica Zavoda za hitnu medicinu PGŽ – Ispostava Rab, nagrađena i na državnoj razini, te Viviana Kalmar Jakovljević (Kalmar implant Dentistry 2, Dramalj), najbolji djelatnik u nautičkom turizmu je Borislav Jušić (Marina Lošinj, Lošinjska plovidba – Turizam), ujedno pobjednik i na nacionalnoj razini, najbolja djelatnica u sustavu turističkih zajednica je Jadranka Pavlović (Turistička zajednica grada Cresa), a najbolji djelatnik na uređenju i održavanju okoliša Tomislav Šarušić (Dundovo, Rab).


Ako radiš posao koji voliš, ustvari nikad ne radiš


Neki od najboljih podijelili su s nama iskustva ovogodišnje sezone. Da je sigurnost jedan od najvažnijih elemenata potvrdili su Goran Gašpert i Tea Švob.


– Volim svoj posao i ova nagrada ide tome u prilog. Ovo je velika čast i vjetar u leđa, kazala je Švob koja radi u Policijskoj postaji Crikvenica, dodajući kako u sezoni ima puno posla, međutim, dobra suradnja s kolegama osigurava da sve prođe u najboljem redu. Gašpert je, pak, istaknuo kako ova nagrada puno znači jer su policijski djelatnici nekako uvijek u drugom planu po pitanju turizma.


– I to je dobro jer znači da je sve u redu. Činjenica je da iza toga stoji jako puno rada i truda da bi se održala visoka razina sigurnosti. Jer sigurnost je u današnje vrijeme jedan od vrlo važnih elemenata kod odabira destinacije za odmor, istaknuo je, načelnik Sektora za javni red i sigurnost PU primorsko-goranske pojasnivši kako su glavni izazovi u sezoni turistički kriminalitet, prometna problematika, a potom i činjenica da je Primorsko-goranska županija na migracijskoj ruti. Tu je i obrana od požara. Ujedno je istaknuo i važnost suradnje s drugim službama. Jedna od njih je sigurno Hitna pomoć.


Silvestra Španjol Kurilić, voditeljica Zavoda za hitnu medicinu PGŽ – Ispostava Rab, istakla je kako joj nagrada predstavlja osobno priznanje.


– To mi puno znači jer je moj rad prepoznala lokalna zajednica tako da mi je već i sama kandidatura puno značila, a sve ovo nakon toga je krasna nadogradnja i zahvaljujem svima. Drago mi je da dolazim iz reda »hitnjaka« jer imamo iza sebe puno dobro odrađenog posla i lijepih priča.


Što se samih turista tiče, puno imam onih kojima smo pomogli i koji se javljaju godinama poslije. Tako jedan gospodin iz Italije, koji je doživio infarkt, ali je sve srećom prošlo dobro, svake godine dođe zahvaliti. Veseli kada nam pacijenti dođu povratno javiti kako su, zahvaliti, a što potvrđuje da smo ipak napravili razliku, kazala je ova liječnica. Inače, ove godine na Rabu puno su im pomogli i tamošnji liječnici opće medicine. A istakla je i kako je jako bitan cijeli tim.


– Pomladili smo ekipe, uglavnom su mladi ljudi, jako dobro educirani, i rekla bih da žive hitnu. Bitno je da imate dobar tim i stvarno sam izrazito ponosna i zahvalna svojim kolegama, istakla je Španjol Kurilić.


A da sve bude u savršenom redu u hotelu u kojem radi, brine, pak, najbolja županijska djelatnica hotelskog domaćinstva Nadica Petak iz hotelske grupacije Lošinj Hotels & Villas.


– U turizmu sam 26 godina, prvi puta sam dobila nagradu i puno mi znači. Inače, i dandanas mi je izazov rad u turizmu jer se uvijek ide naprijed, uvijek se nešto mijenja. Posao obuhvaća kompletno čišćenje objekata, uređenje okoliša, puno toga.


Najvažnije je da su gosti zadovoljni, a mogu reći da među kolegicama ima i mladih kojima kažem, ako radiš posao koji voliš, ustvari nikad ne radiš, kazala je ova laureatkinja.


Priznanja za Suncokret ruralnog turizma

Priznanja su dobili i kvarnerski predstavnici koji su ove godine osvojili doista velik broj nagrada u okviru projekta Suncokret ruralnog turizma Hrvatske. Nagradu dr. sc. Eduard Kušen – povelju za poseban doprinos razvoju i promociji ruralnog turizma dobila je Egle Katunar, nagrada za nositelje zaštićenih marketinških oznaka pripala je Naturi Rab, za tradicijsku gastronomiju nagrađena je Stancija Kovačići u Rukavcu, za craft turizam Pivovara Morčić u Velom Brgudu te Lynx Craft Distillery u Lukovdolu, za vinski turizam OPG Ružić – Jarbola iz Zvoneće, a priznanje za ruralne turističke projekte dobili su Domaća radinost Veprina 519 iz Veprinca te Virtualni muzej ribarstva, pomorstva i brodograditeljstva grada Raba – Juxta Mare.


Egle Katunar, pojasnila je kako je ova nagrada dr. sc. Eduard Kušen, dodijeljena po prvi puta.


– To mi je iznimna čast. Već dugo godina s brendom Kvarner Wines surađujemo na promociji naše enogastro destinacije. Inače, Kuća vina Katunar je naše obiteljsko gospodarstvo koje već tridesetak godina proizvodi vino.


Posebno se ponosimo s 12 vinskih etiketa od kojih šest su od naše autohtone sorte žlahtine. Moj suprug je enolog te smo od žlahtine uspjeli izvući dva pjenušca, klasičnu žlahtinu za koju smo dobili prvu nagradu na izboru 50 najboljih vina u Španjolskoj, maceriranu žlahtinu, desertnu, odležanu u drvu…


Proizvodimo i sansigot, sortu koja je gotovo nestala, a danas nam je najnagrađivanije vino, kao i druge sorte. Posljednjih nekoliko godina smo počeli pričati priču o vinu i našem kraju uz naglasak na autohtone sorte. Dakle, kako i zašto su se ljudi u Vrbniku počeli baviti vinarstvom i vinogradarstvom, uz što educiramo goste i o ostalim vinima i vinarima kvarnerske regije. Uz naša vina, naravno, uvijek nudimo i platu domaćih proizvoda proizvedenih u krugu 50 kilometara, kazala je Katunar.

Mi svaki dan naučimo nešto novo


U svom poslu svakako gušta Dunja Sladić »glavna i odgovorna« u svojoj turističkoj agenciji Cres Fun & More.


– U turizmu radim 16 godina, dok posljednje dvije imam svoju agenciju koja se bavi doživljajima na otoku Cresu i Lošinju. Ja sam turistički i pješački vodič, kreiram i neke svoje izlete poput ture maslinovog ulja. Cres je doista prebogat izvor inspiracije.


A za ovaj posao je bitna volja, ideja i ne posustajati tako da mi je ovo priznanje i svojevrstan vjetar u leđa da ustrajem na tom putu, istakla je Sladić dodajući kako nije lako biti samostalan poduzetnik, ali kako je posao toliko kreativan i zanimljiv da se trenutno ne vidi u drugome. A goste, reći će, zanima sve, od tradicije do toga odakle otočani dobivaju struju i vodu. Inače, prve grupe već ima u travnju, a sezona završava tek krajem listopada ili u studenom.


– Drago mi je da svake godine imam sve više i više gostiju i smišljam nešto novo, zaključila je ova kreativna otočanka.


Sve više gostiju u svojem objektu koji vodi sa suprugom, ima i Jagoda Vukušić, laureatkinja u kategoriji pružatelj ugostiteljskih usluga smještaja u domaćinstvu. Kuća za odmor Japodi smještena je u mjestu Sunger nadomak Mrkoplja.


Reći će domaćini, nadomak sela, a opet izvan njega, daleko od šume, ali na korak do nje, daleko od užurbanog života grada, a opet tako blizu prve plaže, kina ili kazališta… Ovo idilično mjesto u Gorskom kotaru otkrili su, reći će Vukušić, gosti iz Saudijske Arabije, Irana, Mongolije, Bahreina, Japana, Južne Koreje. Ali dominantno Europa, i to praktički svih zemalja, iako najviše Belgije, Nizozemske i Francuske. Iako, nakon pandemije imaju najviše domaćih gostiju.


– Naše iskustvo s ovim objektom je fantastično, naravno sve je išlo polako, ali uspjeli smo postići da se gosti ovdje osjećaju kao doma, sigurno i požele vratiti. Zanimljiva je anegdota s jednom gošćom iz Švicarske. Naime, pitala sam ju kako to da je iz jedne alpske Švicarske stigla k nama u Gorski kotar. Gospođa je na to kazala kako se kod njih na planinu ide u kolonama, na vrhu možete biti kratko jer već čekaju drugi, a ovdje je mogla šetati prirodom i uživati u miru. Dodala je na to kako nismo svjesni koje bogatstvo imamo. Klima je osim toga izvrsna, a i pola sata smo od mora, ispričala je ova laureatkinja.


Djelatnica prodaje i marketinga u turizmu Doris Kujundžić iz Liburnia Hotels & Villas istakla je, pak, kako je nagrada velika motivacija za dalje, kao i kako dolazi iz turističke obitelji. A u svom poslu u pravilu surađuje s turističkim agencijama, inozemnim i domaćim.


– Posao je, obzirom na brze promjene na turističkom tržištu, izazovan, međutim Opatija je etablirano ime i gosti nam se svake godine vraćaju. Ovaj posao traži kvalitetno obrazovanje, znanje jezika, treba poznavati situaciju na tržištu. Mi svaki dan naučimo nešto novo, a vrlo važna je i kvalitetna suradnja s kolegama, kazala je Kujundžić.


Na Kvarnerskom danu turizma uručena su i priznanja nagrađenima i nominiranima u projektu Godišnje hrvatske turističke nagrade, i to Opatiji koja je na nacionalnoj razini osvojila nagradu za poslovni turizam – kongresna destinacija s tradicijom te hotelu Ambasador kao finalistu u istoj kategoriji te potom Marini Punat i ACI-ju za nautički turizam.


Posebna priznanja za obljetnice poslovanja dobili su, pak, Javna ustanova Nacionalni park Risnjak za 70 godina poslovanja, Sveučilište u Rijeci za 50 godina poslovanja te ACI za 40 godina poslovanja, a posebna priznanja za obljetnice organiziranog turizma doili su Novi Vinodolski za 145 godina te Punat za 115 godina. Dodijeljene su i oznake kvalitete Kvarner Gourmet koje su dobili restorani Nebo Restaurant & Lounge by Deni Srdoč, restoran Nobilion, konoba Zijavica, Ganeum Food & Wine Bar te restoran J-I-S-T.


Anton Bolonić, doajen kvarnerskog turizma

Anton Bolonić, dugogodišnji hotelijer, član raznih tijela županijskog TZ-a od njenih početaka, jedan od inicijatora osnivanja Turističke zajednice otoka Krka, zaljubljenik u svoj Zlatni otok, pasionirani lovac… Ukratko doajen kvarnerskog turizma dobio je posebno priznanje za svoj dugogodišnji trud i rad na razvoju destinacije.


Što Vam znači ovo priznanje?


– Ovo priznanje je prije svega veliko iznenađenje. Mogu reći da je iduće godine 30 godina da sam uključen u rad TZ-a Kvarnera, od osnivanja pa evo do dandanas. I to u kontinuitetu, bilo u Nadzornom odboru, Skupštini i sada kao predsjednik Poslovnog odbora. Nekako mi je to sve skupa jako brzo prošlo, kao da smo tek nedavno osnivali županijski TZ, međutim, 30 godina je stvarno respektabilan period koji i kada sam zbrojim sate i dane koje smo uložili svi zajedno i kada se vide rezultati, nije mi žao što sam dio svog znanja i vremena uložio u razvoj kvarnerskog turizma.


Koliko se turizam od početaka Vašeg rada do danas promijenio?


– Po meni značajno. Za primjer, 1976. godine smo imali prve kontakte s Lošinjem koji se s kopnom htio povezati preko Krka i tada smo imali oko 800.000 noćenja, a danas imamo skoro sedam milijuna i činimo 35 posto turizma Kvarnera.


Tradicija turizma na Krku je duga, sva naša turistička mjesta, od Omišlja do Baške su obilježila već više od 100 godina turizma. Naši su preci prepoznali turizam kao granu koja je egzistencijalno vezana uz stanovništvo otoka i danas bez turizma Krk ne možemo ni zamisliti.


Bitno se promijenila i kvaliteta ponude. Prije se iznajmljivalo sobu koja nije trebala, a danas je to sasvim nešto drugo. Na otoku danas imamo devet posto kapaciteta s pet zvjezdica što je više od županijskog prosjeka. Ljudi su prepoznali da se mora ulagati u kvalitetu jer to je budućnost.I puno mladih danas na Krku svoju egzistenciju vidi upravo u turizmu.


Na zadnjoj sjednici Skupštine ste ukazali na jednu negativnost, prezasićenost prometnica…


– Taj nam problem urušava turistički proizvod. Nekad ste gužve na cesti imali subotama, dok je to danas gotovo svakodnevna pojava u glavnoj sezoni. Uvažavam da naše resurse moramo optimalno koristiti koliko možemo, ali bilo bi dobro da taj problem zajednički rješavamo i ukažemo prema državi.


Preko Krka ide i velik dio prometa za Lošinj kao i Rab, a ova tri otoka zajedno čine skoro pa 70 posto turizma Kvarnera. Obzirom na broj vozila koja kroz Krk prođu dnevno u sezoni, zadovoljeni su preduvjeti za gradnju četverotračne prometnice.


Čak 28 godina ste bili na čelu Hotela Njivice i tvrtku ste proveli kroz izuzetno teško razdoblje privatizacije i Domovinskog rata. Koliko je bilo izazovno održati firmu na nogama u takvim okolnostima?


– Vrlo izazovno. Nažalost imali smo i taj ratni period, ali samo smo 1991. i 1995. godine bili u minusu, dok smo sve ostale godine poslovali pozitivno jer smo stvarno radili predano i trudili se maksimalno da zaposlenici dobiju plaću. I niti jedan mjesec nisu ostali bez nje. Sigurno da je to bio velik izazov.


Kada sam došao u firmu, imali smo 350 zaposlenih, sa sezoncima 600. Kad znate da 300 ljudi čeka plaću, to stvara jednu odgovornost kao direktora, da im osigurate sredstva za život, njima i njihovim obiteljima. U hotelima Njivice sam bio od 1982. do 2010. godine.


Za kraj, što biste danas poručili mladom čovjeku koji razmišlja svoj životni put provesti u turizmu?


– Mislim da je turizam vrlo interesantan i veliki izazov za mlade ljude. I treba voljeti turizam. U turizmu nema radnog vremena, dok se drugi odmaraju, vi imate najviše posla. Dok se gosti hlade u moru, vi morate imati kravatu… Ali da, svakako bih preporučio mladima da se bave turizmom. Izazovno je, dinamično, kreativno, svaki dan vam je drugačiji… I kao što sam rekao, taj posao moraju voljeti.