Sigurnost u teškim vremenima

U supermarketima Aldi u Švicarskoj minimalna plaća skoro 5.000 eura; nakon njih plaće dižu i ostali lanci

P. N.

Reuters

Reuters

Iako su troškovi života u Švicarskoj izuzetno visoki, ova povećanja plaća predstavljaju pomoć zaposlenicima u ovoj osjetljivoj fazi kada se obitelji suočavaju sa značajnim povećanjem cijene obveznog zdravstvenog osiguranja, cijena energenata i najamnina



 


Nakon Božića će se zaposlenici lanca supermarketa Aldi u Švicarskoj povećati plaće. Naime, uprava švicarske podružnice njemačkog trgovačkog lanca priopćila je da će se od siječnja plaće povećati za 1 posto, čime će se minimalna plaća u tom lancu povisiti na 4.700 franaka, ili nešto manje od 5.000 eura, za narednih 13 mjeseci. Razina je to plaće koja svrstava taj trgovački lanac na vrh švicarskog maloprodajnog sektora, ponosno ističu u upravi.


Kako je priopćeno, 2,4% iznosa namijenjenog plaćama ulaže se u povišice i bonuse za zaposlenike. Minimalna plaća povećat će se sa sadašnjih 4.646 franaka na 4.700 franaka, odnosno bit će to “daleko najviša minimalna plaća u maloprodajnom sektoru”, a trgovački lanac Aldi ujedno nudi razne pogodnosti svojim zaposlenicima od jednokratnog bonusa do bonova za kupovinu, javlja tvsvizzera.it.




“Naši zaposlenici svakodnevno obavljaju izvrstan posao i želimo nagraditi njihov trud”, objasnio je Jérôme Meyer, generalni direktor tvrtke Aldi Suisse, koji je izrazio želju da se zaposlenicima “zajamči financijska sigurnost čak i u ekonomski teškim vremenima” poput sadašnjeg, piše Giornale d’Italia.



Natjecanje u povećanju plaća


Dolazak tog njemačkog trgovačkog lanca na švicarsko tržište 2005. godine, te četiri godine kasnije dolazak  njegova konkurenta Lidla, poremetili su švicarsko maloprodajno tržište, na kojem su do prije nekoliko godina neosporno dominirala dva diva – Migros i Coop.


Sada su čak i ova dva velika trgovačka lanca, suočeni s Aldijevom ofenzivom i u socijalnoj sferi, prisiljeni stalno povećavati plaće svojih zaposlenika. Migros, koji je već povećao plaće između 2 i 2,8 posto u 2023. godini, najavio je povećanje minimalnih plaća od iduće godine za dodatnih 100 franaka, koje trenutno iznose oko 4.200 franaka, odnosno oko 4.440 eura (ali u Ticinu, Valaisu i Baselu to je 4.100 franaka) za 13 mjeseci. Prema riječima menadžera Migrosa, koji je najveći poslodavac u Švicarskoj s 97.800 zaposlenih, iznos namijenjen plaćama povećat će se između 2,1 i 2,5 posto.


Isto tako, Coop će povećati minimalne plaće za 100-300 franaka (najniža će iznositi 4.200 franaka, za neškolovano osoblje) i povećat će za 140 franaka sve mjesečne plaće do 4.800 franaka (oko +3%). Iznad tog praga, pojedinačna povećanja iznosit će 1, 5%.


Iako su troškovi života u Švicarskoj izuzetno visoki, ova povećanja plaća predstavljaju pomoć zaposlenicima u ovoj osjetljivoj fazi kada se obitelji suočavaju sa značajnim povećanjem cijene obveznog zdravstvenog osiguranja, cijena energenata i najamnina, javlja tvsvizzera.it.


Foto Twitter / X


Minimalna plaća u pet kantona


U tom kontekstu, pitanje određivanja minimalne plaće, koje se širi na kantonalnoj razini u Švicarskoj, ponovno je aktualno. Naime, zakonska minimalna plaća već je na snazi u pet kantona. Kanton Neuchâtel prvi je odredio minimalnu plaću po satu u kolovozu 2017. (20,77 franaka po satu), a slijede Jura (veljača 2018.-20,60 franaka), Ženeva (studeni 2020.-23. franaka), Ticino (prosinac 2021.-19. franaka) i Basel-Stadt (srpanj 2022.-21. franak).


Slične inicijative u tijeku su i u drugim kantonima: u kantonu Vaud u listopadu su predani potpisi za narodnu inicijativu o kojoj će glasati lokalni  birači, a slični prijedlozi iznose se u Valaisu i Solothurnu.



Državni vrh koči


Ovaj pokret na lokalnoj razini mogao bi naići na protivljenje državnog vrha. U prosincu prošle godine parlament u Bernu tijesno je usvojio prijedlog centrističkog Ericha Ettlina kojim je utvrđeno da nacionalni kolektivni ugovori u sektoru imaju prednost pred kantonalnim pravilima o minimalnoj plaći. Konkretno, to znači da će poslodavac moći zaposleniku isplatiti iznos izračunat na temelju kolektivnog ugovora čak i ako je niži od iznosa navedenog u odredbama o minimalnoj plaći.


Bez obzira na ishod ovog nadmetanja, može se reći da je barem veliki maloprodajni sektor već poduzeo daljnji korak u pravom smjeru.