
Američke carine negativno utječu na globalno gospodarstvo / Foto ARHIVA NL
EU je već pripremio paket protumjera kao odgovor na ranije carine, ali ih je stavio na čekanje kako bi ostavio prostor za pregovore
povezane vijesti
Predsjednik Trump objavio je u pismima postavljenim na društvene mreže u subotu da će uvesti carinu od 30 posto na robu iz Europske unije i Meksika, narušivši mjesece pažljivih pregovora i uzdrmavši gospodarske odnose SAD-a s dva od svojih najvećih trgovinskih partnera.
Trumpove carine stupile bi na snagu 1. kolovoza, kao i one za mnoge druge trgovinske partnere.
Sjedinjene Američke Države i Europska unija – trgovinski blok od 27 zemalja koje zajedno čine treće najveće svjetsko gospodarstvo – ostvaruju ogroman obujam trgovine robom i uslugama. Zbog bliskih veza, europski dužnosnici su se nadali da će uspjeti postići dogovor s američkom stranom kako bi izbjegli tako visoke namete, piše NY Times.
Maroš Šefčovič, povjerenik Europske unije za trgovinu, redovito je bio u kontaktu s američkim ministrom trgovine i trgovinskim predstavnikom. Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije, razgovarala je s Trumpom. I sve donedavno, dužnosnici su se nadali da su na pragu dogovora.
Donošenje zajedničkog stava među donositeljima politika u EU bilo je sve izvjesnije – da bi blok mogao biti suočen s carinama od 10 posto na svu robu koja se izvozi u SAD – te su se nadali ispregovarati iznimke za važne proizvode. Mnogi su čelnici žurno željeli okončati gospodarsku neizvjesnost koju su Trumpove najave carina izazvale kod njemačkih proizvođača automobila, talijanskih izvoznika vina i irskih farmaceutskih tvrtki.
No stvari su se promijenile s Trumpovom subotnjom objavom o uvođenju jedinstvene carine od 30 posto te njegovom prijetnjom da bi ta stopa mogla biti i veća ako blok uzvrati protumjerama.
„Ako iz bilo kojeg razloga odlučite povećati svoje carine i uzvratiti, tada će se svako povećanje koje odredite dodati na postojećih 30 posto koje mi naplaćujemo“, napisao je Trump u pismu.
Za Europsku uniju sada se postavlja pitanje – hoće li uzvratiti.
Blok je već pripremio paket protumjera kao odgovor na ranije carine, ali ih je stavio na čekanje kako bi ostavio prostor za pregovore. Te bi protumjere obuhvatile robu u vrijednosti od oko 21 milijardu eura (gotovo 25 milijardi dolara) uvezenu iz Sjedinjenih Država. Carine bi trebale stupiti na snagu u utorak u 00:01, osim ako dužnosnici EU-a ne odluče da ih obustave.
„Naravno da postoji mogućnost reakcije, ali to ne želimo,“ rekla je Kaja Kallas, glavna diplomatkinja Europske unije, u intervjuu u petak u Kuala Lumpuru, Malezija, govoreći prije Trumpove objave. „Ne želimo uzvratiti. Ne želimo ovaj trgovinski rat.“
Ako je Trump ozbiljan u vezi s tako visokim carinama, to bi moglo imati ozbiljne posljedice za odnose između Europske unije i Sjedinjenih Država, koji su povijesno povezani i duboko ekonomski integrirani.
Ako carinske stope ostanu na snazi, „to znači trgovinski rat,“ rekao je Jacob Funk Kirkegaard, viši suradnik u ekonomskom think tanku Bruegel u Bruxellesu.
Ne smatra da će Trumpovo upozorenje protiv uzvratnih mjera bitno utjecati na spremnost EU-a da reagira. Rekao je da je najbolji ishod kojem se Europa može nadati situacija u kojoj mnogi američki globalni trgovinski partneri uzvrate, možda na koordiniran način, i da Trump tada bude prisiljen zauzeti manje ekstreman stav.
„Oni su dosljedno tvrdili da će se braniti ako se za to steknu uvjeti.
A sada su ti uvjeti nastupili”, rekao je Kirkegaard za NY Times.