Novi trend

Biste li voljeli biti slobodni svakog petka? Sto britanskih tvrtki već je uvelo skraćeni radni tjedan

P. N.

Foto Pixabay

Foto Pixabay

"Tijekom posljednjih godinu i pol dana ne samo da smo zabilježili ogromni porast dobrobiti i poboljšanje zdravlja zaposlenika, već je istodobno došlo do bolje usluge i međuljudskih odnosa te se smanjio broj zaposlenika koji daju otkaz", kaže Ross



 


Stotinu britanskih tvrtki odlučilo je uvesti stalni četverodnevni radni tjedan za sve svoje zaposlenike kojima ipak neće biti smanjene plaće, što je prekretnica u kampanji za temeljnu promjenu britanskog pristupa radu, objavljeno je krajem studenog, kako javlja The Guardian.


Sto spomenutih tvrtki zapošljava 2.600 zaposlenika – što je mali dio radnog stanovništva Velike Britanije – ali kampanja 4 Day Week Campaign  bi trebala biti prethodnica velikog pomaka.




Riječ je o britanskoj nacionalnoj kampanji koja zagovara četverodnevni radni tjedan, a oni koji je vode tvrde da je riječ o nezavisnoj i nestranačkoj kampanji za 32-satni radni tjedan bez smanjenja plaća.


Zagovornici četverodnevnog radnog tjedna kažu da je petodnevni obrazac neželjeni ostatak iz ranijeg gospodarskog razdoblja. Oni nadalje tvrde da bi četverodnevni radni tjedan potaknuo tvrtke da povećaju produktivnost, što znači da mogu ostvariti iste rezultate u kraćem vremenskom periodu. Za tvrtke koje su rano uvele ovakav kratki radni tjedan to se također pokazalo korisnim načinom privlačenja i zadržavanja zaposlenika.


 


Poboljšano zdravlje zaposlenika


 


Dvije najveće tvrtke koje su se odlučile na kraći radni tjedan su Atom Bank i globalna marketinška tvrtka Awin, od kojih  svaka broji oko 450 zaposlenika u Velikoj Britaniji. One su uključene u kampanju za četverodnevni radni tjedan te istinski smanjile broj radnih sati radnika, umjesto da zaposlenike prisiljavaju na duge radne dane.


Adam Ross, glavni izvršni direktor tvrtke Awin, rekao je da je uvođenje četverodnevnog radnog tjedna “jedna od najbitnijih inicijativa u povijesti tvrtke koja donosi promjenu”, kako javlja The Guardian.


“Tijekom posljednjih godinu i pol dana ne samo da smo zabilježili ogromni porast dobrobiti i poboljšanje zdravlja zaposlenika, već je istodobno došlo do bolje usluge i međuljudskih odnosa te se smanjio broj zaposlenika koji daju otkaz”, kaže Ross.


 


Pilot projekt za oko 70 tvrtki


Kampanja u Velikoj Britaniji također koordinira najveći svjetski pilot projekt za oko 70 tvrtki, koje zapošljavaju oko 3.300 radnika, kako bi uvele četverodnevni radni tjedan u sklopu istraživanja koje provode istraživači sa sveučilišta u Cambridgeu i Oxfordu, bostonskom koledžu i trustu mozgova Autonomy.


U rujnu je 88 posto tvrtki uključenih u istraživanje provedeno usred probnog rada priopćilo da četverodnevni radni tjedan “dobro” djeluje na njihovo poslovanje. Oko 95 posto promatranih tvrtki priopćilo je kako je produktivnost ili ostala ista ili je poboljšana od uvođenja kraćeg radnog tjedna.


Joe Ryle, direktor kampanje u Velikoj Britaniji, rekao je da raste zamah u uvođenju četverodnevnog radnog tjedna, čak i dok se tvrtke pripremaju za dugu recesiju.


Umjesto povećanja plaća, skraćeni radni tjedan


 


“Želimo da četverodnevni radni tjedan bez smanjenja plaća postane normalan način rada u ovoj zemlji do konca desetljeća, tako da nam je cilj pridobiti još mnogo tvrtki u sljedećih nekoliko godina”, kazao je Ryle. “Budući da se mnoga poduzeća bore da povećaju plaće, postaje sve očitije da se kao alternativno rješenje nudi četverodnevni radni tjedan bez smanjenja plaća”, nadodaje Ryle.


Većina tvrtki koje su službeno uvele četverodnevni radni tjedan djeluju u sektorima kao što su tehnologija, organiziranje kulturnih događanja ili su to marketinške tvrtke. Međutim, u kampanji se navodi kako su se prijavili i neki poslodavci koji se bave proizvodnjom i građevinarstvom.