Ni jedna zemlja trenutno ne priznaje talibansku vladu koja je preuzela vlast u kolovozu 2021. kada su snage predvođene SAD-om organizirale kaotično povlačenje iz Afganistana nakon 20 godina rata.


Ali Rusija postupno gradi veze s pokretom za koji je predsjednik Vladimir Putin prošle godine rekao da je sada saveznik u borbi protiv terorizma.




Talibane je Rusija zabranila kao teroristički pokret 2003. godine. Državni mediji objavili su da je Vrhovni sud u četvrtak ukinuo zabranu s trenutačnim učinkom.


Rusija smatra potrebnim surađivati ​​s talibanima jer se suočava s velikom sigurnosnom prijetnjom islamističkih militantnih skupina baziranih u nizu zemalja od Afganistana do Bliskog istoka.


U ožujku 2024. naoružani napadači ubili su 145 ljudi u koncertnoj dvorani kod Moskve u napadu za koji je odgovornost preuzela Islamska država.


Američki dužnosnici rekli su da imaju obavještajne podatke koji pokazuju da je odgovoran afganistanski ogranak skupine, Islamska država Horasan (ISIS-K).


Talibani kažu da rade na iskorjenjivanju prisutnosti Islamske države u Afganistanu.


Zapadni diplomati kažu da je put pokreta prema širem međunarodnom priznanju u zastoju sve dok ne promijeni odnos prema pravima žena.


Talibani su zatvorili srednje škole i sveučilišta za djevojke i žene i nametnuli ograničenja na njihovo kretanje bez muškog skrbnika. Kažu da poštuju prava žena u skladu sa svojim strogim tumačenjem islamskog zakona.