Fake news

Rusi, unatoč neovisnim dokazima, još uvijek tvrde da su snimke iz Buče – lažne: ‘Evo, tu se ruka miče…’

P. N.

Reuters

Reuters

BBC-jevi timovi za provjeru istinitosti od tada su provjerili više slika iste scene koju su snimili reporteri AFP-a i utvrdili da je mrtvo tijelo u istom položaju kao na videu



Iako je više neovisnih istraživanja već pobilo njihove tvrdnje, Rusija i dalje niječe ikakvu umiješanost u ratne zločine u Buči kod Kijeva i inzistira kako su fotografije na kojima se vide tijela – ukrajinski lažnjaci.


Po pisanju BBC-a, prororuski profili na društvenim mrežama šire usporenu snimku iz automobila koji vozi gradom, dok se s obje strane ceste vide mrtva tijela. Navode i kako se ruka na jednom od tijela pomaknula i da nije beživotna. No BBC-jevi timovi za provjeru istinitosti od tada su provjerili više slika iste scene koju su snimili reporteri AFP-a i utvrdili da je mrtvo tijelo u istom položaju kao na videu.


Satelitske snimke, podsjetimo, pobijaju ruske tvrdnje da se masakr civila u Buči, predgrađu glavnog grada Ukrajine, dogodio nakon što su ruski vojnici napustili grad, pokazala je analiza New York Timesa. Kada su se tijekom vikenda pojavile slike tijela mrtvih civila koji leže na ulicama Bučee – neki sa vezanim rukama, neki s prostrijelnim ranama na glavi – rusko Ministarstvo obrane poricalo je odgovornost.




U postu na Telegramu u nedjelju, ministarstvo je sugeriralo da su civili ubijeni nakon što su se 30. ožujka “sve ruske jedinice potpuno povukle iz Buče”. U međuvremenu, čini se da satelitske snimke koje je analizirao New York Times potvrđuju da su mnogi civili ubijeni prije više od tri tjedna, kada su ruske snage imale kontrolu nad Bučom.


List navodi da analiza snimaka prije i poslije pokazuje predmete slične veličine ljudskom tijelu između 9. i 11. ožujka na preciznim pozicijama na kojima su tijela pronađena nakon što su ukrajinske snage vratile grad prošlog tjedna.