
Foto REUTERS/Dawoud Abu Alkas
povezane vijesti
Egipat je u subotu objavio da je Egipat pozvao predstavnike Izraela i palestinske terorističke organizacije Hamas na razgovore u ponedjeljak o razmjeni izraelskih talaca u Gazi za palestinske zatvorenike u Izraelu.
U ranijim izvješćima spominjalo se da bi takvi razgovori trebali započeti u nedjelju.
Navodi se da su vjerojatno neizravni razgovori “dio napora za izgradnju regionalnog i međunarodnog zamaha” stvorenog Trumpovom prezentacijom mirovnog plana.
Mjesto sastanka nije objavljeno a raspravljat će se o detaljima razmjene. U ranijim medijskim izvješćima spominjao se grad Al-Arish na Sinajskom poluotoku u blizini Pojasa Gaze. Nekoliko televizijskih kanala sada izvještava da će se razgovori održati u ljetovalištu Sharm El-Sheikh na južnom dijelu poluotoka.
Prema izvorima bliskim Hamasu, islamistička skupina već je planirala poslati delegaciju u Egipat u nedjelju navečer kako bi razgovarala o mirovnom planu. Ranije je izraelska televizijska postaja Kan, pozivajući se na pregovaračke krugove, izvijestila da će izraelski pregovarački tim otputovati u Egipat u roku od jednog dana.
Hamas je izjavio da je u osnovi spreman predati sve žive i preminule taoce. Međutim, to je uvjetovano puštanjem palestinskih zatvorenika iz izraelskih zatvora, kako je navedeno u mirovnom planu, i “osiguravanjem odgovarajućih uvjeta za razmjenu na terenu”, iako ti uvjeti nisu dalje precizirani.
Trenutno je 48 talaca u rukama islamističkih skupina, a prema izraelskim informacijama 20 talaca je još uvijek živo.