Upozorenje

Prijeti nam globalna nestašica slanutka, ugrožene su zalihe humusa: “Opskrba je potpuno uništena”

Portal Novi list

Foto Adam Bartoszewicz on Unsplash

Foto Adam Bartoszewicz on Unsplash

Kupci panično zovu, potražnja premašuje zalihe, a cijene proizvoda od slanutka su već debelo počele rasti.



Uzgajivači upozoravaju na globalnu nestašicu slanutka, ugrožavajući zalihe humusa upravo u trenutku kada sezona roštilja počinje, što bi moglo imati ozbiljne posljedice za zemlje koje se oslanjaju na mahunarke kao osnovni izvor proteina, piše The Guardian.


Zalihe slanutka mogle bi pasti za čak 20% ove godine, prema Global Pulse Confederation, jer su teški vremenski uvjeti i rat u Ukrajini pogodili proizvodnju.


Prekinute isporuke iz Rusije i Ukrajine


Sankcije nakon invazije na Ukrajinu prekinule su isporuke iz Rusije, koja je obično najveći izvoznik slanutka i čini oko četvrtinu globalne trgovine, prema Navneetu Singhu Chhabri, direktoru Shree Sheela Internationala, globalnog trgovca slanutkom i brokerske tvrtke.




Ukrajina, u međuvremenu, nije mogla zasijati svoj ukupni urod slanutka zbog rata, time je sa svjetskog tržišta nestalo 50.000 tona koje obično putuju u Europu.


“Rusija izvozi oko 200.000 do 250.000 tona, minimalno, godišnje. Kad je rat počeo u veljači, opskrba je potpuno uništena,” rekao je Reutersu Jeff Van Pevenage, izvršni direktor Columbia Grain Internationala, trgovca žitaricama i mahunarkama i dobavljača sa sjedištem u Portlandu, u američkom Oregonu.


“Kada je izbio rusko-ukrajinski rat, potražnja je porasla. Vidjeli smo veliku potražnju iz Kine, zatim pozive kupaca iz Pakistana i Bangladeša.”


Cijene humusa rastu


Potražnja premašuje zalihe, jer južnoazijski i mediteranski kupci pokušavaju pokupiti sve manje zalihe nakon što je Turska izdala zabranu izvoza, dok su prinosi od Meksika do Australije pali kao rezultat vremenskih nepogoda, uključujući poplave.


Cijene niza proizvoda humusa u glavnim britanskim supermarketima porasle su do 100% od siječnja, prema podacima koje je Guardianu dostavila istraživačka grupa Assosia.


Međutim, cijene su u nekim slučajevima, barem u Velikoj Britaniji, još uvijek ostale nepromijenjene, dok su drugdje porasle za skromnijih 6 ili 10%.


U SAD-u je slanutak sada 12% skuplji nego što je bio prošle godine i gotovo 17% skuplji nego prije pandemije Covid-19, pokazuju podaci NielsenIQ-a u koje je Reuters imao uvid.


Ključni izvor proteina


Slanutak je ključni izvor proteina u Indiji i na Bliskom istoku, gdje se kućanstva već bore s pokrivanjem rastućih troškova uvoza hrane, poput pšenice.


Poljoprivrednici u SAD-u – četvrtom najvećem izvozniku slanutka u svijetu – ove su godine zasadili 5% manje hektara jer su loši vremenski uvjeti onemogućili proljetnu sadnju i dali su prednost unosnijim usjevima kao što su pšenica i kukuruz.


Zalihe u zemlji pale su za više od 10% u odnosu na prošlu godinu, prema američkoj vladi, jer su zalihe već bile niske nakon što su razorne suše od Sjeverne Dakote do države Washington utjecale na proizvodnju 2021.


Ole Houe, direktor savjetodavnih usluga u poljoprivrednoj brokerskoj kući Ikon Commodities u Sydneyu, rekao je da bi neki australski farmeri mogli ponovno saditi.


“Dijelovi zasađene površine još uvijek su pod vodom”, rekao je Houe, koji je dodao da Australija izvozi slanutak uglavnom na tržišta s najvećom potrošnjom, Indiju, Bangladeš i Pakistan.