
Kardinali će se 7. svibnja povući u Sikstinsku kapelu / REUTERS
»Čitanje znakova za prepoznavanje papinskih kandidata je nezgodno jer su znakovi obično vrlo suptilni«, kaže John Thavis, a iskustvo govori da nije isključen kandidat kojeg nije bilo među favoritima
povezane vijesti
Konklava na kojoj će biti izabran novi poglavar Katoličke crkve s 1,4 milijarde članova, počet će u srijedu, 7. svibnja, potvrdio je glasnogovornik Vatikana Matteo Bruni datum tisućljetnog tajnovitog procesa.
Datum je dogovoren u ponedjeljak u Vatikanu tijekom zatvorenog sastanka kardinala koji će sudjelovati u konklavi, prvog njihovog susreta od sprovoda pape Franje održanog u subotu i točno tjedan dana nakon što je Sveti Otac preminuo na Uskrsni ponedjeljak, u 89. godini.
Pravo sudjelovanja na konklavi ima 135 kardinala mlađih od 80 godina. Konklava je višestoljetna tradicija izbora pape koja se održava u Sikstinskoj kapeli, a glasanje se provodi tajno.
Dani ili tjedni?
Najviši crkveni dužnosnici tako će se i ovaj put povući u Sikstinsku kapelu, gdje im neće biti dozvoljen kontakt s vanjskim svijetom. Dvotrećinska većina potrebna je kako bi se izabrao Franjin nasljednik u postupku koji bi mogao potrajati danima ili čak tjednima. Franjo, prvi neeuropski papa od osmog stoljeća, uvelike je oblikovao izbor svoga nasljednika. Naime, veliku većinu novih kardinala – čak 109, imenovao je on. No, analitičari ne pretpostavljaju da će biti izabran netko sličan papi Franji. U konklavi će biti i 22 kardinala koje je imenovao papa Benedikt XVI. te petorica koje je imenovao Ivan Pavao II, uključujući i dva hrvatska – Josipa Bozanića i Vinka Puljića. U izbornom kardinalskom kolegiju nema predstavnika nekih velikih i tradicionalnih kardinalskih sjedišta, poput milanske i losanđeleske nadbiskupije, koje je Franjo zaobišao u korist nadbiskupa s »periferija« koji odražavaju njegovu pastoralnu orijentaciju i brigu za siromašne. Tako će u kardinalskom zboru biti više latinoameričkih, afričkih i azijskih kardinala, a manje kurijalnih, talijanskih i europskih nego inače.

Kardinal kamerlengo Kevin Farrell / Reuters
Već se danima žustro nagađa o kandidatima za papu i mogućim favoritima. Na popisu je tako Pietro Parolin, vatikanski državni tajnik za vrijeme Franje. Spominje se i ime progresivnog predsjednika Talijanske biskupske konferencije i nadbiskupa Bologne Mattea Zuppija. Nadbiskup Zuppi bio je specijalni izaslanik pape Franje za Ukrajinu, a 1992. pomogao je okončati građanski rat u Mozambiku kao posrednik na dvogodišnjim pregovorima u Rimu.
Među kandidatima tzv. konzervativnog krila je Péter Erdö, mađarski kardinal, a među liberalima se ističe ime kardinala Luisa Antonija Taglea s Filipina. Nerijetko se spominje i ime kardinala Petera Turksona iz Gane, kao potencijalnog afričkog kandidata.
Dopuštena rasprava
»Čitanje znakova za prepoznavanje papinskih kandidata je nezgodno jer su znakovi obično vrlo suptilni«, rekao je prije nekoliko dana vatikanski dopisnik John Thavis, a iskustvo govori da ponekad bude izabran i kandidat kojeg uopće nisu uvrštavali u favorite. Uostalom, sjeća li se netko da je pokojni Bergoglio bio spominjan među favoritima?
Kardinali izbornici na dan konklave okupljaju se u bazilici svetog Petra na jutarnjoj misi koju služi dekan kardinalskog zbora, sada je to Giovanni Battista Re (91). Kasnije, odjeveni u svoje kardinalsko ruho, odijelo koje se sastoji od grimizne halje, bijele rokete s uskim rukavima i mocete, kratke pelerine zakopčane sprijeda, kardinali se okupljaju u kapeli svetog Pavla u Apostolskoj palači i zazivaju pomoć Duha Svetoga. Nakon toga kreću u procesiju prema Sikstinskoj kapeli, već spremnoj za kardinale s postavljenim drvenim klupama i peći u kojoj će se spaljivati bilješke i glasački listići. Procedura izbora pape izmijenjena je apostolskom konstitucijom Universi Dominici Gregis pape Ivana Pavla II. 1996. godine.
Maksimalan broj kardinala izbornika je 120, ali trenutačno ih je 135 s pravom glasa i nije isključeno, kao što se već događalo u prošlosti, da se dopuste iznimke od pravila. Svima je zabranjeno korištenje bilo kakvih uređaja i kontakt s vanjskim svijetom.
Najduža konklava u novije vrijeme bila je 1831. na kojoj je Grgur XVI. izabran nakon više od 50 dana.
Najduža u 20. stoljeću trajala je samo pet dana i 14 rundi glasanja, kada je Pio XI. izabran 1922. godine. Prethodne dvije konklave, održane 2005. i 2013. godine, trajale su samo dva dana. Benedikt XVI. izabran je u četvrtom, a Franjo u petom krugu glasanja.
Izolirani kardinali mogu raspravljati o zaslugama vjerojatnih kandidata. Otvorena kampanja nije dopuštena, ali to je »i dalje izrazito politički proces«, kako ističe BBC.