Opasan čin

Postaje li i svemir bojno polje velesila? U NASA-i zgroženi ruskim testiranjem protusatelitskog projektila

Hina

Ilustracija NASA / Epa

Ilustracija NASA / Epa

"Ovo je testiranje proizvelo više od 1.500 krhotina, a vjerojatno će proizvesti još stotine tisuća manjih", rekao je u priopćenju



Sjedinjene Države su u ponedjeljak optužile Rusiju za “opasno i neodgovorno” ispaljivanje protusatelitskog projektila, a ravnatelj NASA-e je rekao da je “zgrožen” testom koji je Rusija provela na jednom od svojih satelita, nagnavši astronaute na Međunarodnoj svemirskoj stanici da se pripreme na žurnu evakuaciju zbog nastalih krhotina.


U ponedjeljak je “Rusija na neodgovoran način izvela razorno testiranje protusatelitskog projektila na jednom od svojih satelita”, rekao je američki državni tajnik Antony Blinken.


“Ovo je testiranje proizvelo više od 1.500 krhotina, a vjerojatno će proizvesti još stotine tisuća manjih”, rekao je u priopćenju.




“Nedopustivo je da Rusija ugrožava ne samo američke astronaute i međunarodne partnere na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS), nego i svoje kozmonaute”, istaknuo je pak ravnatelj NASA-e Bill Nelson u priopćenju. “Zgrožen sam ovim neodgovornim i destabilizirajućim činom”, rekao je.


U ponedjeljak ujutro sedmočlana posada ISS-a – četiri američka i njemački astronaut te dva ruska kozmonauta – morali su se skloniti u svemirski brod spojen na stanicu kako bi se pripremili za eventualnu žurnu evakuaciju.


Stručni časopis Spaceflight Now piše da su se oko podneva svi vratili na ISS, ali je većina vrata između modula ostala zatvorena iz opreza.


“Krhotine nastale ovim opasnim i neodgovornim testiranjem sada ugrožavaju satelite i druge svemirske objekte važne za sigurnost, gospodarstvo i znanstvene interese u idućim desetljećima”, upozorio je Blinken.


Ovo će ispitivanje “znatno povećati rizik za astronaute i kozmonaute Međunarodne svemirske stanice”, istaknuo je, obećavši da će SAD “surađivati sa saveznicima i partnerima kako bi pronašli odgovor na ovaj neodgovoran čin”.


Ranije je ruska svemirska agencija Roskozmos priopćila da je posada ISS-a izvan opasnosti, ne spominjući ispitivanje projektila.


“Putanja objekta zbog kojeg je posada danas po standardnoj proceduri morala ući u brod, udaljila se od putanje ISS-a”, objavio je Roskozmos na Twitteru.


“Dragi prijatelji, kod nas je sve u redu. Nastavljamo raditi na našem programu”, napisao je na istoj društvenoj mreži ruski kozmonaut Anton Škaplerov.


Pentagon je objavio da “djelatno radi na definiranju polja krhotina”, što znači da će utvrditi putanju svakog pojedinog objekta.


“Pozorno pratimo vrstu sredstava koje Rusija želi razviti”, dodao je John Kirby, glasnogovornik Pentagona, dodajući da Moskva nije obavijestila Washington o testiranju.


Ovaj incident ujedno potiče bojazan od pretvaranja svemira u bojno polje velesila.


“Pozivamo sve odgovorne svemirske nacije da nam se pridruže u našim naporima u utvrđivanju pravila odgovornog ponašanja”, rekao je u ponedjeljak Antony Blinken.


(Hina) xvrad yvrad


 


 


Ruski predsjednik Vladimir Putin nazvao je u ponedjeljak “provokacijom” vojnu vježbu Washingtona i NATO-a u Crnome moru, u telefonskom razgovoru s francuskim kolegom Emmanuelom Macronom, objavio je Kremlj.


Putin je u razgovoru “skrenuo pozornost na provokativnu narav velike vježbe koju Sjedinjene Države i neki njihovi saveznici provode u Crnome moru i koja povećava napetost između Rusije i NATO-a”, ističe se u priopćenju Kremlja.


Čini se da je ruski predsjednik smjerao na sudjelovanje više američkih ratnih brodova u vježbi u Crnome moru za koju je Moskva prošlog tjedna rekla da ju “prati” a Putin ju je nazvao “ozbiljnim izazovom”.


Njegova najnovija kritika događa se u prilikama rasta napetosti zbog sukoba u Ukrajini koja izlazi na Crno more.


Stanje na tom području je veoma napeto pošto je Rusija 2014. anektirala ukrajinski poluotok Krim. Ukrajina već sedam godina vodi rat s proruskim pobunjenicima na istoku zemlje.


Napetost je dodatno porasla zadnjih dana pošto su SAD i EU izrazili zabrinutost zbog nedavnog raspoređivanja ruskih snaga na granici s Ukrajinom.


Macron je u telefonskom razgovoru s Putinom u ponedjeljak izrazio svoju “snažnu zabrinutost” i “spremnost na obranu” teritorijalne cjelovitosti Ukrajine, priopćeno je iz ureda francuskog predsjednika.


Putin je pak optužio Kijev da vodi “destruktivnu politiku”, spomenuvši njegovu “nedavnu upotrebu bespilotnih letjelica u zoni sukoba”, priopćio je Kremlj.


U Washingtonu je glasnogovornik Pentagona John Kirby odbio kritiku američke vojne vježbe.


Rusko vojno djelovanje blizu Ukrajine “i dalje nas zabrinjava”, rekao je.


Kirby je istaknuo da je SAD transparentan u svojoj vojnoj vježbi i objavljuje novinska priopćenja u vezi s time, uz iscrpne informacije i fotografije.


“Sve naše vježbe su obrambene naravi i sastavni su dio naših saveza (…) u regiji”, rekao je.


“Na ruskoj strani nema nikakve transparentnosti u vezi s gomilanjem snaga na zapadu njihove zemlje”, dodao je.


Nakon pripojenja Krima 2014. u ukrajinskom sukobu izginulo je više od 13.000 ljudi.