
Foto ARHIVA NL
povezane vijesti
Njemački kancelar Friedrich Merz i irski premijer Michael Martin pozdravili su u nedjelju navečer postizanje carinskog dogovora EU-a i SAD-a porukom da je izbjegnut trgovinski rat koji bi pogodio ekonomije dviju zemalja, prenijele su svjetske agencije.
Dogovor je postignut tijekom sastanka američkog predsjednika Donalda Trumpa i predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen u nedjelju i znači 15-postotne carine na gotovo sav europski izvoz u SAD.
Irska, s velikom farmaceutskom industrijom, bila je na prvoj liniji udara zajedno s Njemačkom kojoj je SAD glavno tržište za automobile, čelik i strojne alate.
Europske zemlje nisu sve jednako izložene američkom tržištu i stoga ne bi snosile iste posljedice da je predsjednik Donald Trump ostvario svoje prijetnje da Europskoj uniji (EU) nametne 30-postotne carine.
Merz: Carine na njemačke automobile gotovo prepolovljene
„Sporazumom smo uspjeli spriječiti trgovinski sukob koji bi teško pogodio izvozno orijentirano njemačko gospodarstvo“, rekao je Merz u vladinoj izjavi objavljenoj u nedjelju navečer.
To se posebno odnosi na automobilsku industriju, gdje su trenutne carine od 27,5% gotovo prepolovljene, dodao je, prenijela je njemačka novinska agencija dpa.
Merz je naglasio da je dobro što se izbjegava nepotrebna eskalacija u transatlantskim trgovinskim odnosima.
„Jedinstvo Europske unije i naporan rad pregovarača isplatili su se“, ustvrdio je.
Njemačka, najveće gospodarstvo u Europskoj uniji, posebno je pod pritiskom zbog njezine ovisnosti o izvozu. Ta zemlja ima trgovinski višak sa SAD-om od 84,8 milijardi dolara, najviše zahvaljujući industriji automobila, kemikalija, čelika i industriji proizvodnje strojeva, podsjeća francuska novinska agencija Afp.
SAD čini 23 posto prihoda za Mercedes Benz. Iako dio prihoda dolazi od SUV vozila proizvedenih u SAD-u za izvoz, postojao je rizik da bi taj segment mogao biti teško pogođen da se EU odlučio na odmazdu u carinskom ratu.
Merz je rekao da je Europa uspjela zaštititi svoje temeljne interese, čak i ako bi volio vidjeti daljnje olakšavanje transatlantske trgovine.
„Svi imaju koristi od stabilnih i predvidljivih trgovinskih odnosa s pristupom tržištu za obje strane – s obje strane Atlantika, tvrtke i potrošači podjednako.“
Njemački ministar financija Lars Klingbeil također je izrazio zadovoljstvo sporazumom, ali je rekao da su potrebna daljnja pojašnjenja u vezi s konkretnim posljedicama.
„Oduvijek smo se oslanjali na pregovaračko rješenje. To je sada postignuto i to je kao početak dobro“, rekao je Klingbeil, koji je ujedno i njemački vicekancelar.
Rezultat pregovora i njegov utjecaj na gospodarstvo i radna mjesta u Njemačkoj sada će procijeniti savezna vlada, rekao je, dodajući da je važno da je Europa branila svoje interese.
Klingbeil je naglasio: „U osnovi, moje uvjerenje ostaje: Carine štete gospodarstvu s obje strane Atlantika. Trebaju nam niske carine i otvorena tržišta. Nastavit ćemo se oslanjati na dobre trgovinske odnose. Za to ćemo također graditi nova globalna partnerstva uz SAD.“
Rekao je da je sukob pokazao da postoji potreba za većom neovisnošću.
Bernd Lange, njemački socijaldemokrat koji vodi trgovinski odbor Europskog parlamenta, rekao je da su carine neuravnotežene i da će velika ulaganja EU-a namijenjena SAD-u vjerojatno doći na trošak samog bloka, prenijela je britanska agencija Reuters.
Michel: Spašena mnoga radna mjesta u Irskoj
Irski premijer pozdravio je sporazum riječima da je to “dobro za tvrtke, investitore i potrošače i da će pomoći u zaštiti mnogih radnih mjesta u Irskoj“.
Irska ima najveći višak od članica EU-a, 86,7 milijardi dolara, najviše zahvaljujući nazočnosti vodećih američkih farmaceutskih kompanija poput Pfizera, Eli Lilly i Johnson&Johnson. Sve su se one smjestile u Irsku kako bi iskoristile pogodnosti korporativnog poreza od 15 posto, a koji u SAD-u iznosi 21 posto.
Te tvrtke svoje patente prijavljuju u Irskoj i prodaju na američkom tržištu gdje su cijene lijekova tradicionalno veće nego u ostatku svijeta.
Irska je također domaćin eurospkim sjedištima američkih tehnoloških divova poput Applea, Googlea i Mete koje je također privukao irski porezni sustav.
„Sada ćemo proučiti detalje onoga što je dogovoreno, uključujući i implikacije za tvrtke koje izvoze iz Irske u SAD i za različite sektore koji ovdje posluju.“
„Sporazum je okvir i bit će više detalja koji će se razraditi u nadolazećim tjednima i mjesecima.“
Martin je rekao da će više carine utjecati na trgovinu između EU-a i SAD-a, što će je učiniti skupljom i izazovnijom.“
„Međutim, to također stvara novo doba stabilnosti za koje se nadamo se može doprinijeti rastu i produbljivanju odnosa između EU i SAD-a, što je važno ne samo za EU i SAD, već i za globalno gospodarstvo“, dodao je.
Zzamjenik irskog premijera i ministar vanjskih poslova i trgovine Simon Harris ocijenio je da “sporazum pruža mjeru prijeko potrebne sigurnosti za irska, europska i američka poduzeća koja zajedno predstavljaju najintegriraniji trgovinski odnos na svijetu“.
„Iako Irska žali što je osnovna carina od 15% uključena u sporazum, važno je da sada imamo veću sigurnost o temeljima trgovinskog odnosa EU-a i SAD-a, što je ključno za radna mjesta, rast i ulaganja.“