Ludi za oružjem

Amerikanci nikad u povijesti nisu kupovali ovoliko oružja. Zanimljivo je da je među kupcima sve više žena

Tihomir Ivka

Foto: iStock

Foto: iStock

Po tablici FBI-a, prodaja oružja raste neprekidno od 1999. godine i to raste po visokoj stopi. Te godine prodano je 9,18 milijuna komada vatrenog oružja, prošle godine čak 39,7 milijuna što je pak preko 10 milijuna komada više u odnosu na 2019. godinu



U prvih osam mjeseci 2021. godine Amerikanci su legalno kupili čak 27,8 milijuna komada vatrenog oružja što je više nego u istom razdoblju prošle godine, koja je već upisana kao rekordna godina u kojoj je u SAD-u prodano uvjerljivo najviše oružja za osobnu uporabu u povijesti.


Savezna kriminalističko-istražna i obavještajna agencija Ministarstva pravosuđa Sjedinjenih Američkih Država FBI, osim što progoni na osnovi kršenja preko dvjesto kategorija saveznih zakona, vodi na mjesečnoj bazi od 1998. godine i evidenciju legalne prodaje vatrenog oružja na području SAD-a.


Uvid u najnoviju dopunu tablice na njihovim stranicama otkriva prilično zabrinjavajući trend. S mjesecom iza nas, kolovozom, broj prodanih evidentiranih komada vatrenog oružja po statistici od 1998. godine premašio je 400 milijuna komada. Iako FBI napominje da se između ove brojke i broja komada prodanih komada pištolja i pušaka  ne može staviti znak jednakosti (broj je veći jer postoji i ilegalno tržište oružjem), ovo je službena statistika koja najtočnije i najbolje oslikava američku fascinaciju oružjem.




Statistika pokazuje negativne trendove unatoč sve glasnijoj opoziciji politike da je u Americi lakše legalno doći do pištolja ili puške negoli do limenke piva (pištolj se može kupiti  s 18, alkohol tek s 21 godinom), i da se municija i oružje prodaju u shopping centrima pored polica sa špecerajem.


Uglavnom, po tablici FBI-a prodaja oružja raste neprekidno od 1999. godine i to raste po visokoj stopi. Te godine prodano je 9,18 milijuna komada vatrenog oružja, prošle godine čak 39,7 milijuna što je pak preko 10 milijuna komada više u odnosu na 2019. godinu. Postoje razne teorije ovakvog skoka, no jedan je evidentan i tiče se utjecaja pandemije koronavirusa koja je kao temeljno zdravstveni problem sa sobom donijela i sveopću nesigurnost. Nadalje, 2020. je za SAD bila vrlo turbulentna po pitanju rasta političkih podjela u društvu, prosvjeda pa i otvorenih pobuna. Prije svega, tu treba ubrojiti građanske nemire kao posljedice primjera policijske brutalnosti, uglavnom na rasnoj osnovi, ali i jačanje radikalnih političkih snaga s desna i s lijeva koje u svojim „programima“ imaju i agendu nasilja kao solucije rješavanja frustracija i problema. Sve je to očito potaknulo Amerikance da još češće koriste svoje pravo iz 2. amandmana Ustava koji im jamči slobodno posjedovanje vatrenog oružja.


Postoji više studija napravljenih u posljednjih godinu dana koje dovode u korelaciju rast straha za osobnu sigurnost u doba pandemije i povećanu želju za kupnjom oružja. Zaključak je kod svih sličan: Stres povezan s pandemijom koronavirusa i neizvjesnost budućnosti “proizvodi” motivaciju za kupnju vatrenog oružja. Većina studija pokazuje još jednu zanimljivu stvar, trend kupovine novog oružja prisutniji je kod onih koji već posjeduju vatreno oružje.


S tim u skladu, novi preliminarni podaci sa Sveučilišta Northeastern i Harvardskog istraživačkog centra za kontrolu ozljeda pokazuju da je tek otprilike petina svih Amerikanaca koji su prošle godine kupili vatreno oružje to učinila po prvi put. Četiri petine su ga već prije posjedovale. Zanimljiv je podatak da među onima koji po prvi put kupuju pištolj prevladavaju nebijelci i žene.


Na kraju, trend sve masovnije kupovine vatrenog oružja zaokružuje FBI statistika za 2021. godinu. Iz tablice je vidljivo da se trend rasta nastavlja i nakon 2020. godine. Naime, u prvih osam mjeseci registrirana je prodaja 27,8 milijuna pištolja i pušaka, a u isto vrijeme rekordne 2020. prodano je 26,7 milijuna komada, što sugerira da će u 2021. vjerojatno biti srušen prošlogodišnji rekord u količini prodanog oružja tijekom jedne godine.


Statistika FBI-a otkriva i u kojim saveznim državama se prodaje najviše oružja. Iz nekog razloga građani Illinoisa su se odlučili dobro naoružati jer je tamo zabilježeno čak 26 posto svih legalnih prodaja vatrenog oružja u 2021. godini, odnosno brojkom 7,1 milijun komada. Podatak postaje frapantniji kad se zna da u Illinoisu živi samo četiri posto stanovništva SAD-a. Daleko nije ni Kentucky čiji građani čine tek 1,3 posto u ukupnoj populaciji SAD-a u prvih osam mjeseci kupili čak 2,4 milijuna komada vatrenog oružja.