Covid-19

Merkel zabrinuta zbog Berlina, Austrija u novom lockdownu zbog širenja koronavirusa

Hina

REUTERS

REUTERS

Austrija je smatrana uzorom tijekom prvog vala pandemije koronavirusa, ali se u utorak ponovno zatvara a njezina vlada suočava s kritikama medija, stručnjaka i oporbe zbog nedostatka reakcije na širenje zaraze.



Situacija s pandemijom koronavirusa u Njemačkoj još je uvijek vrlo ozbiljna iako novi slučajevi zaraze ne rastu velikom brzinom, kazala je u utorak njemačka kancelarka Angela Merkel.


Ona je to izjavila nakon što je na sastanku s premijerima saveznih država u ponedjeljak odluka o daljnjem pooštravanju mjera odgođena za 25. studenoga.


Merkel je kazala da bi više voljela da je na jučerašnjem sastanku savezne vlade s pokrajinskim čelnicima  postignuta suglasnost oko strožih mjera, istaknuvši da je vrlo zabrinuta nekontroliranim širenjem virusa na nekim mjestima u zemlji, uključujući Berlin.




“Broj novih zaraza više ne raste eksponencijalno, ali je i dalje vrlo visok. Stoga moramo reducirati kontakte, reducirati kontakte, reducirati kontakte”, ponovila je više puta kancelarka na poslovnom skupu koji je organizirao dnevnik Seuddeutsche Zeitung.


Prema podacima Instituta Robert Koch, Njemačka u utorak ima 14.419 novih slučajeva zaraze na dnevnoj razini, dok je umrlo još 267 pacijenata povezanih s covidom-19.


Broj dnevnih zaraza je manji nego prošlog tjedna, no porastao je broj umrlih.


Po riječima njemačke kancelarke, oko 30-40 posto stanovništva Njemačke spada u rizičnu skupinu, uključujući starije i one sa slabijim zdravljem.


“Staviti epidemiju pod kontrolu najbolja je solucija i za gospodarstvo”, kazala je Merkel.


Njemačka je 2. studenoga uvela ograničeno zatvaranje kako bi obuzdala drugi val epidemije koronavirusa. Zatvoreni su barovi i restorani, no škole i trgovine  ostale su otvorene.


Merkel je predložila dodatne mjere koje uključuju obvezno nošenje maski u školama i smanjivanje veličine razreda, pozvavši građane i školarce da ograniče kontakte na jedno domaćinstvo ili prijatelja.


Kancelarka je ponovila da sedmodnevna incidencija mora pasti ispod 50 na 100.000 stanovnika prije nego li se razmotri odluka o ublažavanju mjera. Njemačka trenutno ima 141 slučaj na 100.000 stanovnika, po posljednjim podacima Instituta.


Susret njemačke savezne vlade i saveznih zemalja završen je u ponedjeljak bez konkretnih odredbi o novim mjerama u borbi protiv koronavirusa ali su sudionici apelirali na građane da društvene kontakte smanje na najmanju moguću mjeru.


Uzorna Austrija u problemima zbog drugog vala koronavirusa


Austrija je smatrana uzorom tijekom prvog vala pandemije koronavirusa, ali se u utorak ponovno zatvara a njezina vlada suočava s kritikama medija, stručnjaka i oporbe zbog nedostatka reakcije na širenje zaraze.


Mediji, stručnjaci i oporbeni političari izmjenjuju se u svojim osudama konzervativno-zelene koalicijske vlade kancelara Sebastiana Kurza zbog njegova nošenja s drugim valom pandemije.


“Manjak predviđanja” i “neodgovorno ponašanje” samo su neke od kritika usmjerenih prema administraciji otkad je u subotu najavljeno novo zatvaranje.


Zatvaranje svih trgovina osim onih najnužnijih kao i škola “neupitno je izraz potpunog gubitka kontrole”, rekla je Pamela Rendi-Wagner, čelnica oporbenih socijaldemokrata (SPOe).


“Upravo su zbog odluka vlade sada potrebne ozbiljnije mjere, kao i to da je Austrija od zemlje koja je bila uzor završila na najlošijem mjestu po broju zaraženih.”


Rendi-Wagner je bivša ministrica zdravstva i liječnica.


Mjere najavljene u subotu dolaze dva tjedna nakon zatvaranja restorana, kafića, kulturnih i sportskih centara, u neuspjelom pokušaju da se spriječi širenje virusa.


Zemlja će do 6. prosinca biti pod policijskim satom, s ograničenim izuzecima poput nužnog putovanja na posao, kupovanja namirnica ili vježbanja.


Povlačenje kočnice za slučaj nužde


U proljeće je Austrija bila među prvim zemljama u Europi koja je uvela karantenu i izbjegla najgore od prvog vala.


No broj dnevnih zaraza u ovoj alpskoj naciji koja broji 8,8 milijuna stanovnika narastao je s 1000 početkom listopada do 4657 u ponedjeljak.


Bolnice kažu da se bliže  popunjavanju svojih kapaciteta, unatoč tome što Austrija ima razmjerno visok broj kreveta u jedinicama intenzivne njege.


Kritike pristižu s obje strane političkog spektra.


Konzervativni Die Presse piše o tome kako “vladi nedostaje plan”, dok liberalni Der Standard naglašava “seriju loših odluka” ministra zdravstva Rudolfa Anshobera.


To je ono što je nagnalo vladu da povuče “kočnicu za slučaj nužde”, rečeno je u ponedjeljak.


“Proveli smo ljeto bježeći od opasnosti”, rekao je Der Standardu virolog s bečkog Medicinskog fakulteta, Christoph Steininger, referirajući se na ponovno otvaranje ekonomije preko ljeta.


Mjere koje su se poduzimale tijekom ljeta i jeseni pokazale su se kao neučinkovite dok su se barovi, kafići i restorani ponovno punili, uz trgovačke centre i kulturne institucije.


Dio vladine energije također je morao biti usmjeren u odgovor na džihadistički napad u kojemu su 2. studenog poginule četiri osobe.


“Ljudi su umorni, kruže teorije zavjere, greške su se očigledno dogodile, a opozicija postavlja barikade”, rekla je agenciji AFP politička znanstvenica s bečkog sveučilišta, Julia Partheymueller.


“Nacionalno jedinstvo podriveno je drugim valom.”