Gabriel Boric

Ljevičar porijeklom s Ugljana na čelu Čilea: Još 2010. govorio nam je – bit ću predsjednik

Dražen Ciglenečki

Foto Reuters

Foto Reuters

Prabaka i pradjed s očeve strane 35-godišnjeg ljevičara Gabriela Borica, koji je postao najmlađi predsjednik u povijesti Čilea, iselili su krajem 19. stoljeća s Ugljana u Čile



Zoran Milanović i Željko Komšić nisu više jedini Hrvati koji su predsjednici države. Doduše, novoizabrani čileanski predsjednik Gabriel Boric nije baš Hrvat, ali njegovi su preci to bili.


Prabaka i pradjed s očeve strane 35-godišnjeg ljevičara iselili su krajem 19. stoljeća s Ugljana u Čile.


Boric, nekadašnji studentski lider, u prvom je krugu lagano zaostajao za svojim konkurentom s desnice Joseom Antoniom Kastom, koji stavovima i političkim stilom podsjeća na brazilskog predsjednika Jaira Bolsonara i Donalda Trumpa, ali u nedjelju ga je nadmašio za 11 postotnih poena.





U svojem je pobjedničkom govoru, kao što je to običaj u ovakvim prilikama, naglasio da će biti predsjednik svih Čileanaca, ne samo onih koji su glasovali za njega, i predstavio se nastavljačem djelovanja svih onih koji su se u prošlosti neumorno borili za socijalnu pravdu.


Sažet životopis


Ranije u kampanji, u kojoj je dosta dugo kotirao kao autsajder s neznatnim šansama da osvoji predsjedničku nominaciju ljevice, Boric je poručivao da je u Čileu, u razdoblju brutalne diktature Augosta Pinocheta, rođen ekonomski neoliberalizam, a da će u njemu biti i pokopan.


Pinochet je ukinuo političke slobode, ali vodio je vrlo liberalnu gospodarsku politiku koja je Čile učinila razmjerno bogatom državom. Takav je ekonomski razvoj, međutim, proizveo veliku nejednakost u društvu i ona je razlog snage ljevice u Čileu.



Boric će za tri mjeseca preuzeti dužnost od demokršćanina Sebastiana Pinera, ali prije njega je predsjednica Čilea bila socijalistica Michelle Bachelet. Dakle, Boricev izbor ne predstavlja u Čileu politički presedan, ali činjenica je da je on svjetonazorski ljeviji nego Bachelet, aktualna visoka povjerenica UN-a za ljudska prava.


Latinskoamerički ljevičarski lideri poput predsjednika Venezuele Nioclasa Madura smatraju Borica suborcem. Maduro mu je oduševljeno čestitao na pobjedi, ali Boric se u posljednje vrijeme, kako bi proširio svoju biračku bazu, na određeni način od njega distancirao.


Tek će se vidjeti kako će Boric upravljati Čileom, ali malo je vjerojatno da će ta zemlja slijediti Venezuelu i Boliviju.



Naravno, da nema hrvatskih korijena, izabrani predsjednik Čilea ne bi u Hrvatskoj izazivao naročito zanimanje. Teško je reći koliko je njemu samo bitno da su mu pradjed i prabaka stigli u Čile s dalekog Ugljana.


U Boricevom sažetom životopisu na službenoj internetskoj stranici nema tog podatka. Navodi se da je sin Luisa Javiera Borica Scarpe i Marie Soledad, rođen 1986. u Punta Arenasu. U tom je gradu najveća čileanska koncentracija stanovnika podrijetlom iz Hrvatske, pretežno iz Dalmacije.


Zoran Milanović je kao premijer 2013. posjetio Punta Arenas i obišao tamošnji Hrvatski dom. Boric tada više nije živio u rodnom gradu, iz kojeg je 2004. preselio u Santiago kako bi studirao pravo. Paralelno sa studiranjem počeo se baviti politikom.


Studentski aktivist


Postao je predsjednik studentskog udruženja na svom fakultetu, a 2012. je došao na čelo Federacije čileanskih studenata. S te je pozicije predvodio masovni studentski pokret.



Boric je 2010. odlučio s braćom Simonom i Tomasom proputovati neke europske zemlje i u sklopu te turneje su na nekoliko dana svratili na Ugljan. Susreta s njim se za portal Zadarski.hr prisjetio Domagoj Kombura, kojem se baka mladenački preziva Borić.


– Izgledao je kao dobar momak, normalan čovjek. Hrvatski nije znao ni riječi, ali je odlično govorio engleski. Bili smo na pizzi, napravili smo đir Ugljanom i pomalo o svemu razgovarali, rekao je Kombura za Zadarski.hr.


Čini se da je mladi Gabriel već 2010. imao jasnu predodžbu o vlastitoj budućnosti.



– Pričao je o Čileu i govorio kako će on biti predsjednik. Mi smo ga gledali i govorili, »a dobro, bit ćeš«. Nismo mu rekli da je lud, ali smo mislili – što ovaj govori, kazao je Ugljanac kojem je Boric još prije 11 godina otkrio svoje političke planove.


I ne samo njemu. Izgleda da je svakoga s kim se tih dana sastao na Ugljanu uvjeravao da će on jednom biti predsjednik Čilea.


– Zdenki Borić rekao je da će, ako postane predsjednik, poslati po nju predsjednički avion, izjavio je Kumbor za Zadarski.hr.



Ako je Gabriel Boric čovjek od riječi, onda se Zdenka Borić treba početi spremati za njegovu inauguraciju koja se održava u ožujku. Boric će položiti prisegu kao najmlađi predsjednik u povijesti Čilea.


Zahvaljujući i Ivi i Božici koje je siromaštvo na Ugljanu 1897. natjeralo da sreću potraže preko Atlantskog oceana.